Aktuální článek
Další americká univerzita otevírá kurzy zaměřené na léčebné konopí

Další americká univerzita otevírá kurzy zaměřené na léčebné konopí

  • Farmaceutická fakulta Marylandské univerzity se tímto krokem přidala k několika dalším americkým univerzitám (např. Lékařské fakultě Vermontské univerzity), které rovněž nabízejí podobné vzdělávací možnosti. Snaží se tak vnést standardy do rozvíjejícího se odvětví, které musí reflektovat neustále přibývající vědecké poznatky a pracovat s nejistými právními základy.

„Chtěli jsme udělat něco užitečného,“ vyjádřila se Magaly Rodriguez de Bittnerová, profesorka farmaceutiky a výkonná ředitelka fakultního Střediska pro inovativní farmaceutická řešení, které již začalo do programu zapisovat první zájemce.

„Pokud budete vydávat konopí na předpis, měli byste se ujistit, že vaši zaměstnanci vědí, jak svou práci vykonávat co nejbezpečněji a nejefektivněji,“ dodává.

Konopné certifikáty

Fakulta bude kurzy nabízet online. Na konci by měli uchazeči získat certifikát, který pro práci v oboru musí podle zákona mít. Partnerem certifikačního programu se stala organizace ASA (Američané pro bezpečný přístup – Americans for Safe Access). Ta poskytla učební osnovy, které fakulta prověřila a upravila, a zajistí také instruktory. 

Kurzy poskytují informace o zákonech a regulacích, nejnovějších vědeckých objevech, pesticidech i sanitaci.

Zavedení kurzů rozhodně neznamená, že by etablovaná Marylandská univerzita (založená r. 1841), začala užívání konopí schvalovat, ujišťuje de Bittnerová. Americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA – Food and Drug Administration) není ani léčebné využití konopí schváleno. Vzdělávací program je však v souladu s posláním, které si fakulta vytyčila, tedy poskytnout zdravotním pracovníkům potřebné vzdělání. To hodlá splnit i přesto, že vědecké poznatky ani vládní regulace zatím nejsou na ideální úrovni, tvrdí de Bittnerová.

Potřeba certifikace

Jen málo amerických univerzit výzkum léčebného použití konopí podporuje. Mohou za to především federální zákony, které řadí konopí do stejné kategorie jako heroin nebo LSD. Přestože Maryland, 28 dalších amerických států a také hlavní město Washington léčebné konopí zlegalizovaly, vláda prezidenta Trumpa naznačila, že by mohla podmínky zpřísnit.

Některé nevládní zdravotnické organizace v Marylandu se této možnosti obávají natolik, že své lékaře raději požádaly, aby konopí pacientům vůbec nedoporučovali. Lékařské fakulty Marylandské univerzity a Univerzity Johnse Hopkinse již v otázce léčebného konopí pracují na zformulování oficiálního postoje. Podle marylandských zákonů nemusejí mít lékaři k předepsání konopí žádné speciální vzdělání. Stejně jako v ostatních amerických státech tu však platí, že pěstitelé, zpracovatelé, lékárny i laboratoře musejí být „certifikované“, říká Patrick Jameson, výkonný ředitel Marylandské komise pro léčebné konopí.

Pacientská organizace ASA (Američané pro bezpečný přístup) poskytla učební osnovy, které fakulta prověřila a upravila, a zajistí také instruktory.

Za to, že všichni, kdo s léčebným konopím pracují, mají odpovídající vzdělání, budou zodpovídat přímo zaměstnavatelé, jejichž činnost budou kontrolovat inspekce, dodává Jameson. Zaměřovat se budou především na bezpečnost a vedení záznamů, zaměstnanci na konkrétních pozicích však budou podléhat mnoha dalším specifickým požadavkům. „Na zaměstnance v tomto oboru existuje spousta požadavků. Pěstitelů, zpracovatelů i lékáren se týkají specifické požadavky vycházející z marylandských zákonů. Na lékárny se toho pak vztahuje nejvíc,“ rozvádí Jameson.

Komise neupřednostňuje žádný konkrétní certifikační program. Na svých stránkách sice v minulosti na jeden uváděla odkaz, následně ho však odstranila.

Oboustranně výhodné partnerství

Podle profesora Shada Ewarta získávají kurzy ASA díky partnerství s fakultou prakticky „okamžitou legitimitu“. Ewart vyučuje na Vysoké škole Anne Arundelové kurz zaměřený právě na konopný průmysl. Za jeho absolvování mohou studenti obdržet kredity, certifikaci ale zatím ne.

Partnerství s ASA je výhodné i pro fakultu, která si ušetřila spoustu práce s vytvářením učebních osnov. To by jinak mohlo trvat měsíce nebo i roky, dodává Ewart. (Představitelé univerzity dodané osnovy prověřili a upravili je tak, aby odpovídaly vzdělávacím normám.) Přesto má Ewart pochopení pro ty vysoké školy, které kvůli léčebnému konopí nechtějí ohrozit přísun vládních dotací na výzkum, studentské půjčky a další programy.

O kurzy mají zájem uchazeči nejen z Marylandu, ale také ze Západní Virginie, Kalifornie a Washingtonu, D. C.

Podle Ewarta existuje poptávka po tomto vzdělání především mezi studenty, kteří chtějí v oboru rozjet vlastní podnikání. Ty své pak vede k tomu, aby se zaměřili na oblasti s oborem související, jako je bezpečnost, marketing, účetnictví nebo maloobchodní prodej. „Pokud zákon klade povinnost mít podnik oplocený a monitorovaný videotechnikou, je to dobrá zpráva pro bezpečnostní firmy,“ vysvětluje Ewart.

Problémy se zákony

Jahan Marcu, vedoucí vědeckého oddělení ASA, říká, že jeho organizace nabízí vzdělání v oboru již od roku 2002. Tehdy ve Spojených státech konopí prodávalo pouhých jedenáct výdejen. Kurzy se původně soustředily pouze na „přežití“, tedy potýkání se s nepřejícnými zákony.

Dnes už ale v Americe existují takových podniků tisíce a výukové kurzy jdou s dobou. Zájemce naučí vše, co je od státu vyžadováno k tomu, aby mohli konopí pro léčebné účely pěstovat, zpracovávat, prodávat a laboratorně testovat. Kurzy tak poskytují informace o zákonech a regulacích, nejnovějších vědeckých objevech, pesticidech i sanitaci. Učí také, jak udržovat stálou kvalitu bylin i produktů z nich vyráběných, jak výrobky řádně označovat, správně provádět inventury nebo vést patřičné záznamy. Účastníci se zkrátka dozvědí vše potřebné.

V Marylandu tyto třicetihodinové certifikační kurzy vyjdou na 450 až 750 dolarů, tedy zhruba 10 až 17 tisíc korun.

Kurzů přibývá

Podle Marcua není ASA největším poskytovatelem vzdělání v oboru, což ale nelze s jistotou potvrdit. Není totiž jasné, zda nabídku kurzů vůbec někdo sleduje. Mezi další poskytovatele vzdělání se řadí Cannabis Training Institute, THC University nebo Green Cultured. Vedle těchto nových „univerzit“ poskytují toto vzdělání i některé lékařské společnosti a zdravotnické katedry. 

Po tomto vzdělání existuje poptávka především mezi studenty, kteří chtějí v oboru rozjet vlastní podnikání.

Marcu doufá, že díky spojení s univerzitou budou nastoleny výukové standardy, které by mohli převzít ostatní. O kurzy již podle de Bittnerové vyjádřili zájem uchazeči nejen z Marylandu, ale také ze Západní Virginie, Kalifornie a Washingtonu, D. C.

„Zájemců je spousta. Snažíme se uzavírat partnerství a nabízet kurzy podle toho, jak se situace vyvíjí,“ poznamenala.

Zdroj: baltimoresun.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!