Aktuální článek
Měly by pojišťovny proplácet léčebné konopí?

Měly by pojišťovny proplácet léčebné konopí?

  • Konopí se ukazuje jako bezpečnější a účinnější léčivo než opiáty. Ve světle těchto objevů padají soudní rozhodnutí, která by mohla vytvořit nový precedens týkající se proplácení tohoto přírodního léčiva ze strany zdravotních pojišťoven.

Pojišťovny možná budou muset klientům proplácet konopí, které jim lékař předepsal proti bolesti. Několikrát o tom v posledních měsících rozhodly soudy ve Spojených státech, Kanadě a Německu. Přihlížely přitom k tomu, jak rychle si mohou pacienti na opiátech vyvinout závislost a jak málo nebezpečí oproti tomu skýtá léčba konopím.

Konopí jako legitimní léčivo na pracovní úrazy

V lednu vynesl soud v americkém New Jersey neočekávaný rozsudek – nařídil, že kompenzace za pracovní úraz musí pokrýt i cenu léčebného konopí, které pacient užívá na doporučení lékaře. Jednalo se o případ Andrewa Watsona, dřevaře, kterému bylo konopí předepsáno po pracovním úrazu. Soudkyně Ingrid L. Frenchová rozhodla ve Watsonův prospěch poté, co si vyslechla jeho výpověď. Jak uvedl deník Philadelphia Inquirer, který o případu detailně pojednal v jednom ze svých článků, toto rozhodnutí by mohlo pro pacienty užívající léčebné konopí znamenat zásadní změnu.

Tisíce pacientů tvrdí, že jim tato na federální úrovni stále zakázaná léčivá rostlina pomáhá od bolesti účinněji než nebezpečné a vysoce návykové opioidní léky.

V roce 2014 Watson užíval legálně získané konopí k léčbě neuropatické bolesti v levé ruce. U soudu vypověděl, že šlo o nejlepší dostupnou léčbu a že konopí nemělo negativní vedlejší účinky typické pro opiáty. O známých rizicích léčby opiáty i výhodách, které Watsonovi přineslo konopí, svědčil rovněž psychiatr a neurolog Edward H. Tobe. Řekl, že konopí Watsonovi pomohlo omezit užívání opiátů a že mu nejspíše také pomůže „dosáhnout toho, že bude normálně fungovat“.

Opiáty mohou vést k zástavě dýchání, zatímco kanabinoidy nikoli, protože konopí neovlivňuje ty části mozku, které jsou zásadní pro udržování životně důležitých tělesných funkcí, jako např. dýchání nebo srdeční činnost, sdělil soudu Tobe.

 

Důkazy místo slibů

V rozsudku soudkyně Frenchové z května dále stojí: „Důkazy předložené během soudního procesu prokazují, že navrhovatelova ‚zkušební‘ léčba konopím byla úspěšná. Soud si je sice vědom kontroverze, která kolem léčebného použití konopí existuje, ovšem rozhodnutí, zda konopí má či nemá být předepsáno pacientovi ve státě, v němž je léčba konopím legální, připadá lékaři a je v mezích zákona.“

Soud v americkém New Jersey vynesl neočekávaný rozsudek – nařídil, že kompenzace za pracovní úraz musí pokrýt i cenu léčebného konopí, které pacient užívá na doporučení lékaře.

Podle Watsonova právníka, Philipa Faccendy, přestal jeho klient konopí ještě v roce 2014 užívat z finančních důvodů. Pojišťovna mu mezitím dále proplácela opiáty, které bral na bolest. Faccenda požadoval, aby byla Watsonovi zpětně proplacena cena již zakoupeného konopí a aby mu pojišťovna tuto léčbu následně dále hradila.

Soudkyně Frenchová nakonec Watsonově žádosti vyhověla. Předložené důkazy podle ní soud přesvědčily, že je „rozumné a nezbytné“, aby bral Watson na bolest právě konopí. Soudkyně dále vysvětlila, že považuje Watsonův přístup k léčbě bolesti za „vyspělý“ a „obezřetný“.

„U soudu vypověděl, že účinky konopí jsou v mnoha ohledech méně omezující než účinky předepsaných opiátů. Navrhovateli se nakonec podařilo omezit orální užívání narkotických léčiv,“ uvádí v rozsudku ještě.

 

Zásadní rozhodnutí

K případu se vyjádřil také právník John Gearney, který pravidelně píše články o kompenzaci pracovních úrazů. Podle deníku Philadelphia Inquirer tvrdí, že jde možná o první rozsudek v New Jersey, který se povinností pojišťovny hradit klientovi léčbu konopím zaobírá.

Gearney deníku sdělil: „Není to sice závazné, i tak se ale jedná o důležité rozhodnutí. V New Jersey je asi 50 soudců, kteří dělají kompenzace pracovních úrazů, a až budou mít na stole podobný případ, přečtou si tenhle rozsudek.“

V kanadské provincii Nové Skotsko šel k soudu s podobným případem Gordon Skinner. I tehdy soud rozhodl, že cena konopí musí být kryta pojištěním, které zřizuje zaměstnavatel.

Pacient u soudu vypověděl, že šlo o nejlepší dostupnou léčbu a že konopí nemělo negativní vedlejší účinky typické pro opiáty.

Skinner při výkonu práce utrpěl autonehodu, po níž začal trpět chronickou bolestí. Když mu pojišťovna odmítla proplatit předepsané konopí, zažaloval ji za diskriminaci.  Provinční komise pro lidská práva nakonec rozhodla, že předepsané konopí musí být pojištěním hrazeno, sdělila zpravodajská agentura The Canadian Press.  Benjamin Perryman, předseda komise, tak rozhodl na základě toho, že konopí bylo ve Skinnerově případě předepsáno lékařem jako lék proti bolesti.

Podle The Canadian Press Perrymanovi připadaly důkazy ve Skinnerův prospěch evidentní – konvenční léky proti bolesti jsou totiž pojišťovnami běžně hrazeny. Deepak Anand, výkonný ředitel Kanadské národní asociace pro užívání léčebného konopí (Canadian National Medical Marijuana Association), tvrdí, že tato rozhodnutí nejspíše inspirují další pacienty, aby se v takovém případě rovněž obrátili na příslušné úřady a soudy.

Šířící se epidemie

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci chorob je příliš časté předepisování opiátů spolu s nedostatkem alternativních možností léčby jednou z příčin závislosti a předávkování, které se Spojenými státy i zbytkem světa šíří jako epidemie. Mnozí pacienti z 28 amerických států, kde je léčebné konopí legální, hlásí, že jim tato na federální úrovni stále zakázaná bylina pomáhá od bolesti účinněji než opioidy a přitom nemá téměř žádné nebo vůbec žádné nežádoucí účinky.

Zdroj: ushealth

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!