Aktuální článek
Indie: Ministryně vyzývá k legalizaci léčebného konopí

Indie: Ministryně vyzývá k legalizaci léčebného konopí

  • Indická ministryně pro ženy a rozvoj dětí Maneka Gandhiová navrhla, aby Indie legalizovala konopí pro léčebné použití.

Ghandiová možnost legalizace konopné léčby nadnesla na konci července při zasedání ministerské skupiny, která projednávala vládní návrh ohledně snižování národní poptávky po drogách. Ministerská skupina vládní návrh schválila s drobnými změnami, které vycházely z postřehů přednesených na zasedání. Tomu předsedal ministr vnitra Rajnath Singh.

Inspirace ze západu

Ghandiová na zasedání mimo jiné řekla: „V některých rozvinutých zemích, jako například ve Spojených státech, vedla legalizace léčby konopím ve výsledku ke snížení zneužívání nebezpečných drog. To bychom mohli vyzkoušet i tady v Indii.“

V Indii je sice v určitých regionech nakládání s konopím tolerováno kvůli hluboké historické a náboženské tradici, z hlediska trestněprávního se ovšem i tak jedná o překračování zákona.

Když ji kolegové požádali, aby myšlenku rozvedla, Ghandiová dodala, že lidé by měli mít přístup k této formě terapie, a to především proto, že konopí má své místo i při léčbě rakoviny. Na zasedání také zdůraznila, že je zapotřebí regulovat prodej a dostupnost farmaceutických léčiv, jako jsou mimo jiné kodeinové sirupy na kašel nebo inhalační látky, které bývají rovněž zneužívány. Vládní návrh, který ministerská skupina na zasedání probírala, má za cíl řešit problémy se zneužíváním návykových látek, s nimiž se Indie potýká.

Ghandiová dále kolegům navrhla, aby zvážili umístění odvykacích středisek do blízkosti železničních stanic. Byly by tak k dispozici dětem, které na těchto místech i v jejich okolí přebývají. Vycházela přitom z výsledků národního průzkumu zneužívání drog, který provedlo ministerstvo sociální spravedlnosti. Ministryně pro sociální spravedlnost a rovnoprávnost G. Latha Krishna Raoová se vyjádřila, že legalizovat konopí v Indii by mohlo být vzhledem k tamní míře negramotnosti nevhodné. Dodala však, že v budoucnu by mohla být tato možnost přezkoumána.

 

Legalizace léčby nestačí

Podle redakce deníku The Times of India je návrh ministryně Ghandiové na místě. Léčebné konopí legalizovala řada zemí z celého světa, a to včetně několika amerických států, Izraele nebo Kanady, kde se chystá komplexní legalizace nejen pro léčebné účely.

Lidé by měli mít přístup k této formě terapie, a to především proto, že konopí má své místo i při léčbě rakoviny.

Redakce Times of India indické vládě navrhuje jít také ještě dál a dekriminalizovat i pěstování, držení a užívání předem daného množství látky pro osobní účely, třebaže by šlo o rekreační užívání. I toto již v několika progresivních státech proběhlo, upozorňuje deník. V Indii je sice v určitých regionech nakládání s konopím tolerováno kvůli hluboké historické a náboženské tradici, z hlediska trestněprávního se ovšem i tak jedná o překračování zákona.

Výhodou dekriminalizačních legislativních úprav má být to, že je-li užívání „lehkých drog“ legální, přičemž „tvrdé drogy“ zůstávají mimo zákon, uživatelé těch lehkých se důkladněji rozmyslí, než přikročí k drogám tvrdším. Pakliže jsou nelegální obě skupiny návykových látek, rozdíly se samozřejmě stírají.

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!