Aktuální článek
Konopný právník: Nová pracovní pozice na obzoru?

Konopný právník: Nová pracovní pozice na obzoru?

  • Paulu Lewinovi, kanadskému právníkovi z Toronta, který se zabývá výhradně konopím, práce jen kvete. Být součástí boje za ukončení prohibice na justiční úrovni je navíc podle něj docela vzrušující.

Sám nad negativy a nesmyslností konopné prohibice podle svých slov „lamentuje“ už pár let. Kromě uživatelů konopí mu ale nikdo poměrně dlouho nevěnoval větší pozornost. To se změnilo, když v roce 2015 vyhrála Liberální strana současného premiéra Justina Trudeaua volby do poslanecké sněmovny a slíbila, že konopí zlegalizuje (konkrétní návrh legalizačního zákona předložila v polovině tohoto července).

Náhlý nárůst zájmu i kritiky

Od vítězství liberálů se Lewinova klientela rozrostla jednak o aspirující prodejce konopí, kteří vyhledávají právní poradenství, jednak o lidi, kteří po zátazích torontské policie na konopné „výdejny“, jež operují v šedé legislativní zóně, čelí různým obviněním. Na podzim bude Lewin u soudu například obhajovat společnost Canna Clinics z Britské Kolumbie, které hrozí propadnutí 600 000 kanadských dolarů a k tomu zákaz činnosti. „Být uprostřed tohoto dění je docela adrenalinová záležitost,“ přiznává Lewin. Navíc ne všechna pozornost, které se mu dostává, je vyloženě pozitivní.

Lewin v roce 2011 zastupoval u soudu členy Vesmírné církve, kteří byli obviněni z ilegálního pašování konopí.

Například na lednové tiskové konferenci torontské policie sice náčelník Bryce Evans Lewina přímo nejmenoval, hovořil ovšem o jistém obhájci ve městě, který se chová klamavě a neprofesionálně. Konkrétně náčelníkovi Evansovi vadilo tvrzení tohoto „nejmenovaného obhájce“, že se výdejny kvůli policejním raziím musejí stáhnout z veřejných prostranství a stávají se tak znovu snadnými terči ozbrojených přepadení v postranních uličkách.

„To nebylo ani klamavé, ani neprofesionální,“ reaguje Lewin. „Existuje spousta výzkumů z oblasti veřejného zdraví, podle kterých prohibice a represe vytváří bezprávní oblasti, jež plodí násilí.“

Znalostí práva proti systému

Lewin svou kancelář sdílí s Julií Sagaraovou, právničkou specializující se na závěti a majetkové právo. Nejedná se o tradiční, sešněrovanou právní kancelář. V čekárně na stěně visí černobílá fotografie muže, který stojí tváří v tvář policii při protestech během summitu G20. Jeho vybavení napovídá, že je připraven na střet. Na stolku leží hromádka lesknoucích se výtisků časopisu Highway, který se zaměřuje na konopnou tématiku. Lewin do časopisu sám přispívá.

Právníkovi, který se ve své praxi zabývá výhradně konopím, bylo v prosinci padesát let. Při pohodovějších pracovních dnech vypadá o dost mladší než nyní v saku. Obyčejně totiž nosí džíny a tričko, které částečně odhaluje tetování hada obtočeného kolem jeho paže. Na druhé ruce má vytetováno jméno své dcery.

Od vítězství liberálů se Lewinova klientela rozrostla jednak o aspirující prodejce konopí, jednak o lidi, kteří po zátazích torontské policie na konopné „výdejny“ čelí různým obviněním.

Lewin vystudoval prestižní právnickou fakultu na York University v Ontariu a pracovat u soudu začal v roce 1993. Zpočátku ho živily rozvody. „To byla fakt hrůza,“ vzpomíná. Poté, co mu jeho tehdejší snoubenka a nynější manželka řekla, že by měl jít za tím, co ho skutečně baví, přesedlal na trestní právo. Jeden z jeho přátel, aktivista za legalizaci konopí, mu pak pověděl, aby využil moc, kterou mu právničina propůjčuje, a bojoval za změnu zákonů o konopí nejen mimo soudní síň, ale i v ní. V roce 1999 ho poslechl.

„Zatím příliš radikální“

Do té doby si Lewin prý myslel, že kanadské zákony o konopí jsou sice špatné, ale že je to prostě jen další nepříjemnost, se kterou se člověk v životě musí srovnat a kterou je lepší neřešit. V roce 2000 už ale kandidoval za Konopnou stranu (Marijuana Party) ve federálních volbách a v roce 2003 byl okrajovým kandidátem na torontského starostu. „Pro Toronto je poselství tohoto mladého právníka, který chce město ‚osvobodit‘ od prohibice, zatím asi příliš radikální,“ uvedl tehdy prozíravě deník Toronto Star.

Lewin následně vstoupil do kanadské odnože významné americké legalizační organizace NORML (Národní organizace pro reformu konopných zákonů), jejímž je v současnosti regionálním ředitelem, a jak se zvyšoval jeho aktivismus, jeho právní praxe se rovněž začala více soustředit na konopí. 

Legalizace přinese nové právní výzvy, například případy neoprávněného propuštění kvůli tomu, že zaměstnanec byl pod vlivem konopí.

V roce 2011 u soudu zastupoval členy Vesmírné církve (Church of the Universe), kteří byli obviněni z pašování této nelegální byliny. Podle jejich náboženství je konopí posvátné. Lewinova obhajoba se u soudu opírala o to, že konopí se pojí se spiritualitou, o čemž je přesvědčen dodnes. „Díky konopí je člověk schopný si víc vážit věcí, které jsou možná trochu banální, ale celkově přispívají k tomu, že lépe oceníte svět jako celek – a taky si díky němu víc vážíte druhých.“

Budoucnost je stále nejistá

V posledních dvou letech se Lewin nechal opakovaně slyšet, že vládní liberálové „legalizaci úplně zbabrají“. V posledních měsících to vidí nadějně, dobře však pamatuje na rčení, že člověk by si měl dávat pozor na to, co si přeje. Platit to bude obzvláště v létě 2018, kdy bude konopí v Kanadě jako první zemi ze skupiny nejvyspělejších států světa oficiálně legalizováno.

„Ohledně budoucnosti pociťuji nejistotu, občas nejistotu smíšenou s hrůzou,“ vysvětluje. Domnívá se, že jeho práce se, stejně jako v dnešní době vše, bude měnit velmi rychle. Možná se bude muset více zaměřit na regulaci, aby tak lidem pomohl zorientovat se v papírování, které nový svět legálního konopí přinese.

Torontské výdejny konopí se kvůli policejním raziím musejí stáhnout z veřejných prostranství a stávají se tak znovu snadnými terči ozbrojených přepadení v postranních uličkách.

Zároveň si myslí, že díky změně vyvstanou nové právní oblasti, například případy neoprávněného propuštění, kdy zaměstnanec byl pod vlivem konopí. „Možná si budu muset k práci sehnat nějakou brigádu, co já vím. Tak či onak, člověk musí dělat, co je třeba.“

Zdroj: releaf.co

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!