Aktuální článek
IACM Zpravodaj: Řecko a Kypr legalizují konopí pro léčebné účely

IACM Zpravodaj: Řecko a Kypr legalizují konopí pro léčebné účely

  • Konopí bude v Řecku překlasifikováno z návykové látky typu A (kam se mimo jiné řadí heroin nebo LSD) na návykovou látku typu B. Tamější parlament na začátku června rozhodl, že konopí bude legalizováno pro léčebné účely. „Tímto Řecko obrací list a přidává se k zemím, v nichž je konopí jako léčivo povoleno pacientům, kteří ho potřebují,“ oznámil premiér Alexis Tsipras.

Návrh byl diskutován s ministerstvem zdravotnictví a spravedlnosti, přičemž obě ministerstva ho nakonec podpořila. Díky zařazení konopí do skupiny B návykových látek bude moci stát v budoucnu také udělovat oprávnění léčebné konopí pěstovat přímo na půdě Řecka místními pěstiteli, i když o tomto kroku se zatím oficiálně nehovořilo. Podle premiéra Tsiprase bude do té doby, než bude vytvořen regulační rámec pro licence domácích pěstitelů, povolen dovoz konopných léčiv ze zahraničí.

Pro Řecko, kde platí poměrně tvrdé protidrogové zákony, je legalizace byť jen léčebného využití konopí velkým krokem správným směrem.

Rozhodnutí o legalizaci konopné léčby předcházelo oznámení řeckého ministerstva zdravotnictví z června 2016. To tehdy slíbilo, že sestaví tým expertů, který se bude možností legalizace léčebného konopí zabývat.

Pro Řecko, kde platí poměrně tvrdé protidrogové zákony, je legalizace byť jen léčebného využití konopí velkým krokem správným směrem. Podobným směrem se vydala i řecká část ostrova Kypr, jejíž představitelé na konci května oznámili, že se dohodli s kanadským velkoproducentem léčebného konopí, společností Tilray, na dovozu standardizovaných léčiv obsahujících konopný extrakt. Tento extrakt by měl být prozatím k dispozici pouze pacientům „v pokročilých stadiích rakoviny“, ale aktivisté a nemocní usilovně lobbují za to, aby byl tento seznam rozšířen.

Zdroje:
neoskosmos.com
cyprus-mail.com


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!