Aktuální článek
Alternativa pro lidi snažící se zbavit závislosti na tvrdých drogách ve Vancouveru – konopné poživatiny

Alternativa pro lidi snažící se zbavit závislosti na tvrdých drogách ve Vancouveru – konopné poživatiny

  • Nová iniciativa vedená konopnými aktivisty poskytuje uživatelům tvrdých drog přístup k pochutinám s obsahem kanabinoidů a dalším přírodním alternativám.

Vancouverské duo sestávající z aktivistky a podnikatelky doufá, že s podporou tamní konopné komunity prorazí s novým typem neziskovky.

Musíme si pomáhat

Sarah Blythová je zakladatelkou Společnosti pro prevenci předávkování (Overdose Prevention Society) zaměřené na harm reduction, kdy si závislí pomáhají navzájem. Právě díky jejím snahám bylo nejen ve Vancouveru založeno několik středisek pro bezpečné užívání návykových látek (v českém kontextu takzvaných „šleháren“).

Epidemie předávkování však bohužel neustává. Počet obětí v Britské Kolumbii se má oproti loňským 935 letos zdvojnásobit. Když tedy Blythová narazila na americkou studii, podle které došlo ve státech, kde konopí legalizovali, k 33% úbytku takových úmrtí, rozhodla se, že prozkoumá další možnosti.

Doufají, že se jim podaří najmout lékaře, kteří by mohli pomoci uživatelům opioidů a dalších tvrdých drog s přechodem na konopí.

„Spousta lidí za mnou chodila s různými alternativami k tvrdým drogám, a když přišli s konopím, rozhodně jsem nezačala jásat nadšením, že to je ono a že s tím okamžitě musím vyrazit do světa,“ sdělila Blythová, která konopí sama neužívá, kanadskému týdeníku Georgia Straight jednoho červencového rána, když zrovna na tržišti vykládala čerstvě napečené konopné muffiny.

„Nicméně s důkazy, které existují a které vidím na vlastní oči, můžu jen těžko popřít, že to funguje. Pokud poskytnete lidem levnou možnost terapie, jako jsou třeba tyhle muffiny po dvou [kanadských] dolarech, které mají nahradit crack nebo kokain, spousta lidí toho využije. Navodí to u nich dostatečnou euforii a úlevu, takže na tvrdé drogy aspoň chvíli nesáhnou.“

 

Společný cíl

Díky síti společných přátel se Blythová spojila s majitelkou místní firmy Miss Envy Botanicals, která prodává léčebné konopí a s ním související produkty. Společnými silami teď pečou konopné pochoutky, které denně dodávají na místní tržiště.

„Miss Envy“ (její pravé jméno zůstává na její vlastní žádost nezveřejněno) používá kokosové a olivové oleje obohacené o THC k pečení muffinů, müsli tyčinek, frittat, kukuřičných placech a mnoha dalších pochutin, které slouží jako alternativa pro uživatele tvrdých drog. Tím, že pochoutky vyrábějí ze zdravých ingrediencí, zároveň závislým poskytují kvalitnější výživu, kterou tolik potřebují, ale většinou na ni moc nedbají. „Tohle byla pro konopný průmysl příležitost, jak se zapojit a taky něco udělat pro ostatní,“ vyjádřila se Miss Envy.

Krom konopných pochutin a předem ubalených jointů věnovaných místními lékárnami nabízejí Blythová s Miss Envy také další alternativy, jako jsou kratom (tedy bylina podobná opioidům) či čaj z listů koky, který může pomoci lidem potýkajícím se se závislostí na cracku.

Nadace velkých nadějí

Svůj projekt nazývají High Hopes Foundation (Nadace velkých nadějí). „Péče o pacienty je naše nejvyšší priorita,“ dodává Miss Envy. „Chceme uspořádat několik akcí, které by lidé finančně podpořili, a tím pomohli téhle nadaci růst.“

Jejich plán „nasytit trh“ přírodními alternativami je však pouhým začátkem. Plánují totiž také zprovoznit mobilní výdejny konopní, které by operovaly po celém městě, a doufají, že se jim podaří najmout lékaře, kteří by mohli pomoci uživatelům opioidů a dalších tvrdých drog s přechodem na konopí.

Pokud poskytnete lidem levnou možnost terapie, jako jsou třeba konopné koláče po dvou [kanadských] dolarech, které mají nahradit crack nebo kokain, spousta lidí toho využije.

„Ideálně si to představujeme tak, že rozjedeme program s deseti uživateli tvrdých drog a dáme jim na den tolik konopí, kolik potřebují. Chceme tak získat data a na nich dokázat, že to, co děláme, má smysl,“ vysvětlila Blythová. Když Miss Envy lidi z místních konopných podniků a lékáren požádala o spolupráci, prý neváhali a mnozí chtěli dokonce potřebné produkty věnovat okamžitě.

Dodala, že pro podnikatele v konopném průmyslu může být zapojení do podobné charitativní práce složité, protože pro některé lidi konopí stále nese stigma nebezpečné drogy. Miss Envy ale tvrdí, že nad svým spojenectvím s Blythovou údajně nemusela vůbec přemýšlet – vadilo jí totiž, jakým způsobem úřady k drogové problematice v této oblasti přistupují. „Hrozně obdivuju, co Sarah dělá, a její osobní kouzlo má velký podíl na tom, že jsme rozhodli do toho jít. Je to velmi záslužná činnost,“ prohlásila Miss Envy.

Místní vyhlášky vancouverským konopným výdejnám prodej potravinových produktů zakazují. Blythová ale věří, že precedens, který zde vytvořila svým novátorským řešením, bude mít úspěch.

 

Modelový příklad

„Posloužili jsme jako model pro střediska prevence předávkování, což je dobrý základ, ale myslím si, že máme taky respekt a vztah s lidmi, kterým pomáháme. Myslím, že lidé vědí, že víme, co děláme,“ okomentovala.

Konopné muffiny navodí u závislých dostatečnou euforii a úlevu, takže na tvrdé drogy aspoň chvíli nesáhnou.

Obě ženy potvrdily, že zpětná vazba od uživatelů byla pozitivní. Zatímco si povídaly při dodávce zboží na tržiště, nejméně pět lidí Blythové a Envy poděkovalo za svou ranní svačinu. Patřila mezi ně i Zoe (jejíž příjmení zůstává na její žádost nezveřejněno), která heroin užívá posledních sedm let a trpí formou Ehlersova-Danlosova syndromu. Ten jí způsobuje extrémní bolesti svalů, šlach a vazů.

Než začala Zoe užívat heroin, měla povolení pěstovat si vlastní léčebné konopí. Povolení se jí však nepodařilo prodloužit. To, že následně neměla ke konopí přístup, zčásti vedlo k jejímu přechodu na tvrdé drogy. Přestože opioidy užívá i nadále, konopí jí pomáhá s abstinenčními příznaky. Od Blythové s Envy pochutiny ráda přijala. „Kdybych měla ke konopí přístup, myslím, že bych se k němu vrátila,“ nechala se slyšet. „Rozhodně je to menší zlo,“ dodala.

Zdroj: straight.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!