Aktuální článek
Domácí konopná mast 2.0

Domácí konopná mast 2.0

  • Zelená mast je jedním z nejoblíbenějších konopných produktů. Pokud je připravena správně, působí jako přírodní antibiotikum a dokáže účinně pomáhat se širokým spektrem zdravotních obtíží. Uvolňuje ztuhlé a bolavé svaly, ulevuje od zánětů, ekzému a lupénky. Typů mastí je mnoho a stejně tak i návodů na jejich výrobu. V následujícím článku vám přinášíme přehled nejběžnějších surovin, které lze při výrobě použít, a osvědčené tipy na vylepšení vlastních postupů. Poctivý konopný macerát je nejen ideálním základem domácí lékárničky, ale pokud využijete přírodní základ bez dalších přísad, najde své uplatnění také v kuchyni.

01 Příprava bylin

K výrobě masti používáme nejlépe sušené konopné květy a okvětní lístky obsypané pryskyřicí, které nám zbydou při stříhání (tzv. trim). Velké listy konopí obsahují minimální množství účinných látek, a nejsou proto vhodné. Nikdy nepracujeme s rostlinami, které jsou postiženy plísněmi, jež mohou způsobovat alergické reakce. Dobře vysušené paličky je po sklizni třeba nechat dozrát, aby se v nich správně rozložily všechny léčivé látky (tzv. curing, detailní informace v seriálu Neriskuj! v Legalizaci č.7). Skladujeme je proto v uzavíratelných dřevěných nebo skleněných nádobách, v chladu a ve tmě. Ideální je počkat s výrobou masti alespoň tři měsíce po sklizni. Na litr tukového základu používáme přibližně 200 gramů bylinného materiálu.

02 Dekarboxylace

Hlavní účinné látky v konopí, kanabinoidy (např. THC, CBD, CBN), se v rostlině vyskytují v podobě kanabinoidních kyselin. K jejich aktivaci je třeba provést před začátkem výroby proces dekarboxylace, který výrazně zvýší účinnost masti. Sušené paličky jemně podrtíme rukama na hrubší směs, nikdy je nerozmělňujeme v mixéru na prášek. Při neopatrné manipulaci může snadno dojít ke ztrátě křehkých trichomů z květů a snížení potence vzácného materiálu. Bylinky vysypeme do pekáčku vyloženého pečicím papírem tak, aby bylo dno pokryté 1–2 centimetrovou vrstvou sušiny. Mezi paličkami by neměly vznikat velké mezery, nesmí být ale ani navrstveny na sobě: cílem je jejich rovnoměrné opečení ze všech stran.

 Nikdy nepracujeme s rostlinami, které jsou postiženy plísněmi.

Dekarboxylaci provádíme v elektrické troubě vyhřáté na 120 °C po dobu přibližně 30–60 minut na klasický režim pečení, bez využití horkého vzduchu. Teplotu je ideální ověřit externím teploměrem a nutné průběžně kontrolovat. Vlhký materiál je třeba propékat o něco déle, suššímu stačí kratší doba. Výsledkem by měly být do křupava opečené bylinky a kuchyň vonící konopím, nikdy ale nesmí dojít ke spalování materiálu a vzniku silného kouře.

Dekarboxylované konopí ještě teplé vysypeme do rozehřátého tukového základu a důkladně promícháme, aby byly byliny zcela ponořeny. Nejvíce se osvědčilo mast připravovat ve vodní lázni na páře, kdy mezi hrnec s vařící vodou a nádobu s mastí vložíme utěrku. Tato metoda zajišťuje rovnoměrné a jemné zahřívání a předchází nežádoucímu přepalování bylin i tuku, které vede k znehodnocení účinných látek.


03 Macerace a detoxikace bylin

Vazelína nebo sádlo

Pokud používáme vazelínu nebo sádlo, za pomoci teploměru pečlivě kontrolujeme, aby teplota směsi při zahřívání nikdy nepřesáhla 100 °C. Po dvou hodinách mast odstavíme z ohně a necháme ztuhnout v chladu. Druhý den směs opět rozehřejeme a prohříváme stejným způsobem. Postup opakujeme celkem třikrát. Následně necháme mast s bylinami 7–14 dní zrát v chladu a v temnu.

Kokosový olej

Pokud využíváme kokosový olej, je ideální provést během zahřívání detoxikaci vodou, která pomáhá z masti odstranit nečistoty, toxiny a rostlinná barviva. Voda směs také ochlazuje a usnadňuje kontrolu teploty výroby i bez použití teploměru. Vyzkoušejte vodu nejprve filtrovat pomocí šungitového kamene (viz box„Čertův kámen“). K tuku a dekarboxylovaným bylinám přilijeme 1 litr vody a zahříváme ve vodní lázni na páře. Jakmile se začne odpařovat voda a objem směsi ubývá, víme, že dosáhla maximální vhodné teploty 100 °C a tekutinu doléváme. Po dvou hodinách mast odstavíme a necháme vychladnout a ztuhnout. 

Druhý den slijeme tmavě zelenou vodu, která se oddělila od vrstvy tuku a bylin. Kokosový olej je na rozdíl od sádla a vazelíny v chladu velmi tuhý a voda se od něj bez problémů oddělí. V hotových mastech by nikdy neměla zůstávat, protože způsobuje plesnivění. Celý postup zahřívání s vodou a ztuhnutí opakujeme celkem třikrát. Po posledním vychladnutí uděláme v tukovém škraloupu díru, slijeme zbytky vody a mast necháme 7–14 dní uležet v chladu a temnu.

04 Filtrace a přísady

Zralou mast rozehřejeme a přes čisté, přežehlené jemné plátno z nebarvené látky přecedíme. Nejcennější látky jsou navázány na byliny a k jejich maximálnímu výtěžku se skvěle osvědčilo procezení přes klasický lis na brambory. Pokud se při filtraci v masti stále nacházejí zbytky rostlinného materiálu, znovu ji přecedíme přes jemné plátno. Pokud používáme vazelínu nebo sádlo, můžeme hned přistoupit k přidání dalších přísad. Pokud pracujeme s kokosovým olejem, dolijeme po filtraci ještě 200 ml vody, důkladně promícháme a necháme mast znovu zatuhnout v chladu.

 Přidávat lze také CBD extrakty z technického konopí, které jsou legálně dostupné a osvědčují se při léčbě akné a zánětlivých projevů kůže.

Následně slijeme vodu, tukový základ vyndáme z nádoby a důkladně ze všech stran osušíme od posledních kapek. Do rozehřáté masti přimícháme vybrané vosky, extrakty či další byliny (viz box „Přísady pro zatuhnutí“a „Bylinná synergie“). Pokud chceme kokosový olej nebo sádlo užívat vnitřně, ponecháme mast čistou bez dalších přísad. Hotovou mast rozléváme do předem vyvařených skleniček, práci nám usnadní umytí v myčce na nejvyšší teplotu bez použití saponátu. Skladujeme až 1 rok v chladu a temnu.

 

SPRÁVNÝ ZÁKLAD

Báze masti má sama o sobě specifické účinky, které mohou v kombinaci s bylinami umocnit jejich terapeutický potenciál. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, myslete na to, že nejlepší je vždy ta nejméně chemicky upravovaná.

Vazelína

Polotuhá směs uhlovodíků získaných z ropy, která patří mezi nejběžněji používané kosmetické suroviny. Ačkoli nebyly prokázány její přímé léčebné účinky, dokáže utěsnit rány a zabránit tak vniku bakterií, čímž urychluje hojení. Vazelínovou mast ocení majitelé silně intolerantní či rozpraskané pokožky, v ostatních případech není ideální – přírodní základy jsou jemnější, výživnější a rychleji se vsakují. Vždy volte nečištěnou žlutou vazelínu, která je hypoalergenní.

Cena: od 200 Kč / 1 kg.

Kokosový olej

Rostlinný olej vyráběný z čerstvých plodů kokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera). Obsahuje kyselinu laurovou, která má výrazné antivirové účinky a je bohatý na nenasycené mastné kyseliny omega-3, které narušují lipidové membrány bakterií, virů a kvasinek. Vhodný je zejména k léčbě kožních infekcí a vyrážek. Díky tání do tekutého stavu při 25 °C je ideální k masážím.

Cena: od 420 Kč / 1 l oleje v biokvalitě.

Sádlo
Je přezdíváno krémem našich babiček a v české domácí kosmetice bylo využíváno po staletí. Pomáhá promastit a zjemnit i velmi citlivou pokožku. Díky obsahu kyseliny olejové zklidňuje a regeneruje, nenasycené mastné kyseliny mu dodávají antimikrobiální účinky. Působí hojivě na jizvy a ulevuje od dermatologických obtíží, ve shodě s lidovými recepty je účinným lékem na záněty průdušek a bolesti kloubů. Použít je možné sádlo husí nebo vepřové a nejlepší je samozřejmě to domácí.

Cena: od 200 Kč / 1 kg sádla v biokvalitě.
………………………………………………….

ČERTŮV KÁMEN 

Šungit je polyminerální uhlíková hornina, která svým vzhledem připomíná uhlí. V bylinkářství je využívána k desinfekci vody a její filtraci od nečistot. Má absorpční, katalytické a baktericidní vlastnosti. Odstraňuje z vody organické příměsi včetně sloučenin obsahujících chlor, dusičnany, amoniak a kovy. Šungitovou drť propláchneme několikrát vařící vodou a následně dáme do skleněné nádoby, kterou dolijeme vodou určenou k filtraci. Necháme stát minimálně 12 hodin ideálně na slunci.

Cena: od 60 Kč / 100 g.

PŘÍSADY PRO ZATUHNUTÍ

Včelí vosk

Vosk je možné přidávat do masti v množství 56 gramů na 1 litr tuku, pokud si přejeme, aby měla tuhou konzistenci při všech teplotách. Vosk nikdy nezahříváme na teploty vyšší, než je 40 °C, abychom neztratili cenné látky. Nejlepší volbou je sehnat si nečištěný vosk přímo od včelaře. Ten konvenční obvykle obsahuje parafín a chemické látky, kterými jsou ošetřovány včely. Do masti ho strouháme na vločky na hrubém struhadle, aby se lépe rozpustil. Vosk obsahuje vitamín A, má protizánětlivé a zvláčňující účinky. Někdy ale může také vyvolávat alergie.

Cena: od 188 Kč / 100 g v biokvalitě.

Kandelilový vosk

Rostlinná alternativa včelího vosku, který pochází ze stonků mexických keřů euforbie neboli pryšce (Euphorbia ceriferaa Euphorbia antisyphilitica). Používá se v množství 28 gramů na 1 litr tuku a rozpouští se při teplotě 70 °C. Má konzervační, regenerační a hydratační vlastnosti.

Cena: od 174 Kč / 100 g.

BYLINNÁ SYNERGIE

Konopí má jedinečnou schopnost umocňovat sílu ostatních rostlin, a proto je jeho využití v přírodní kosmetice nezastupitelné. Bylinky se prohřívají už v hotové základní masti ještě před přidáním vosků a teploty by neměly přesáhnout 60 °C. Sušené části rostlin macerujeme v masti 1–2 hodiny a směs pak necháme ztuhnout do druhého dne, kdy ji znovu přecedíme.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) – má zklidňující účinky, působí hojivě a desinfekčně. Vhodný je zejména k léčbě křečových žil a kožních problémů. Využíváme sušené květy rostliny.

Chilli (Capsicum annuum) – obsahuje kapsaicin, který pomáhá prokrvovat kůži a působí jako lokální anestetikum. Využíváme na bolavé klouby, ale nikdy ne na záněty. Používáme rozmixované čerstvé papričky nebo drcené sušené plody, ideální jsou co nejpálivější odrůdy.

Kafr (Cinnamomum camphora) uplatňuje se jako antirevmatikum a při neuralgiích. Používáme silici z kafrovníkového dřeva, 40–50 kapek na 1 litr tuku. Kafr je dráždivý na sliznice a neužíváme ho nikdy na dermatologické obtíže.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) pomáhá proti bolesti a léčí oděrky a drobná poranění. Působí desinfekčně a protizánětlivě. Inhalace silic ze sušených květů pomáhá zmírňovat migrénu.

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) – vysušuje a zmírňuje záněty. Velmi vhodný je k léčbě mokvavého ekzému.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) – při natírání masti na spánky zklidňuje a zmírňuje bolesti hlavy. Vhodná je také při léčbě oparů.

Fénixovy slzy – Výtažek z konopí, který díky vysokému obsahu kanabinoidů výrazně umocní sílu masti. Přidávat lze také CBD extrakty z technického konopí, které jsou legálně dostupné a osvědčují se při léčbě akné a zánětlivých projevů kůže.

DOBRÉ TUKY NAVÍC

Mast se základem v kokosu je možné obohatit vzácnými rostlinnými oleji, které zjemní její strukturu a podpoří léčivé účinky. Jemně je vmícháme v poslední fázi, těsně před zchladnutím a rozléváním do skleniček. Vzhledem k zachování obsahu cenných látek je nikdy nevystavujeme teplotám vyšším než 40 °C.

Konopný olej

Obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin, které umocní antibakteriální vlastnosti masti, a vitamín E, který pomáhá regenerovat kůži. Vzhledem k tekuté konzistenci olej přidáváme pouze v případě, že využíváme vosky, které pomáhají k zatuhnutí. Pro extra sílu je možné použít obolej (návod na jeho výrobu najdete v Legalizaci č. 14), přibližně 100 ml / 1 l.

Cena: 80 Kč / 100 ml v biokvalitě.

Bambucké máslo

Přírodní zázrak ze semen stromu máslovníku afrického (Vitellaria paradoxa). Má výrazné antioxidační vlastnosti, zklidňuje podrážděnou pokožku a speciálně vhodné je na ekzémy, dermatidy a akné. Máslo má tužší konzistenci a přidáváme 100–200 gramů na 1 litr oleje. Obsahuje kyselinu olejovou, palmitovou, linolovou a sterolovou.

Cena: 120 Kč / 100 g v biokvalitě.

Kakaové máslo

Kakaové máslo pochází ze stromu kakaovníku pravého (Theobroma cacao). Zjemňuje pokožku, díky obsahu fytosterolů a skvalenu zklidňuje a regeneruje. Podporuje hojení ran a předchází tvorbě vrásek. Na pokožce vytváří ochranný film a intenzivně ji hydratuje. Díky přidání másla bude mít mast tužší konzistenci i bez použití vosku.

Cena: 199 Kč / 100 g v biokvalitě.

Tipy

  • Výroba masti je často završením několikaměsíčních příprav a péče o rostliny a měla by proto být malou oslavou. Při práci s bylinkami se obklopte klidem, dejte si s prací načas a myslete na pozitivní účinky výsledných produktů a jejich uplatnění k léčbě.
  • Někdy se traduje tvrzení, že k dostatečné dekarboxylaci dochází už dlouhým skladováním bylin. Testy ale ukazují, že tomu tak není a obsah účinných látek v neupraveném materiálu může být až o 18 % nižší.
  • Kokosová mast neztužená voskem má v horku tendenci vytékat z kelímků a je proto vhodné pořídit si masťovky se šroubovacím víčkem.
  • Pokud si přejete mít mast bioenergeticky čistou, nepoužívejte při výrobě kov. Míchejte mast dřevěnou vařečkou a opatřete si nádoby z varného skla.
  • Mast nikdy nepoužívejte na otevřené a hnisavé rány, mastný film v nich udržuje horkost a může podporovat zánět.
  • Před prvním použitím masti doporučujeme nejprve provést test na případnou alergii natřením malého množství na vnitřní stranu zápěstí. Pokud dojde k zarudnutí kůže, nepoužíváme ji.
  • Mast nikdy nenecháváme plesnivět ani kvasit.
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!