Aktuální článek
IACM Zpravodaj: Konopí by mohlo zvrátit zhoršování mozkových funkcí u starších osob

IACM Zpravodaj: Konopí by mohlo zvrátit zhoršování mozkových funkcí u starších osob

  • Pravidelné dávky THC u myší drasticky markantně zlepšují paměť a schopnost učit se, tvrdí v nové studii odborníci z Univerzity v Bonnu v Německu a Hebrejské univerzity v Izraeli, a z toho důvodu ještě letos hodlají své závěry otestovat na lidech.

V odborném časopise Nature Medicine, který výsledky studie zveřejnil online v květnu letošního roku, popsali vědci účinky THC, který byl po dobu jednoho měsíce pravidelně podáván různě starým myším (ve věku dva, dvanáct a osmnáct měsíců). Následně testovali, jak rychle zvládnou myši překonat vodní bludiště a jak dlouho jim trvá rozpoznat známé objekty jako třeba ostatní myši. Bez THC si mladé myši v testech vedly skvěle, zatímco staré na tom byly o poznání hůře. Podání THC však mělo na obě skupiny zásadní dopad. Výkony mladých hlodavců se po podání drasticky zhoršily, starší myši se však zlepšily natolik, že se vyrovnaly těm mladým „za střízliva“. Tyto pozitivní účinky trvaly ještě týdny po poslední dávce THC. Žádná z myší přitom nevykazovala nežádoucí účinky, které se THC běžně přisuzují.

Zlepšení mozkových funkcí se podle vědců pojí s obnovou genové exprese v mozku, která se díky THC navrací do mladického stavu.

„Bylo zjištěno zásadní a dlouhotrvající zlepšení kognitivních schopností u starších a dospělých zvířat, jimž byly pravidelně podávány nízké dávky THC,“ uvedli vědci. Zlepšení mozkových funkcí se podle nich pojí s obnovou genové exprese v mozku, která se díky THC navrací do mladického stavu. Němečtí výzkumníci předpokládají, že THC stimuluje aktivitu endokanabinoidního systému, která u myší, lidí i jiných zvířat s věkem upadá.

Zdroj: nature.com


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!