Aktuální článek
Ze světa legalizace 18: Nevadě tráva nevadí

Ze světa legalizace 18: Nevadě tráva nevadí

  • Léto už je skoro za námi, ale přineslo nám bohatou úrodu důležitých novinek z celého legalizačního světa.

Mezinárodní

–       Na konci června zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlášení kritizující diskriminaci v přístupu ke zdravotní péči ve světě. V textu zároveň vyzývá všechny členské státy OSN, aby „revidovaly a zrušily trestní zákony, u kterých bylo prokázáno, že odporují vědeckým důkazům ohledně ochrany veřejného zdraví,“ a to včetně „užívání drog a jejich přechovávání pro osobní potřebu“. Stručně řečeno – WHO volá po celosvětové dekriminalizaci drog.

Spojené státy americké

–       1. července byl ve státě Nevada zahájen prodej konopí všem dospělým nad 21 let, kteří se prokážou občanským průkazem. Každý zákazník si tak může najednou zakoupit a přechovávat až 28 gramů (jednu unci) sušených květů, ale užívat může pouze u sebe doma, jelikož kouření jointů na veřejných místech (včetně kasin) je nadále zakázán. Zato je povoleno pěstovat si až šest rostlin na osobu (dvanáct na domácnost) a přechovávat doma úrodu. Všechny prodejny hlásily od první chvíle obrovský zájem a netrvalo ani týden, než finanční úřad oznámil, že konopí dochází. Na výzvu úřadu pak guvernér Brian Sandoval vyhlásil v této otázce „stav ohrožení“ s tím, že problém s nedostatkem producentů se musí začít okamžitě řešit.

Katalánský parlament schválil na konci června návrh zákona z roku 2015, který bude regulovat konopné společenské kluby.

–    V první polovině června byly publikovaný závěry studie, kterou si nechala vypracovat vláda Kalifornie a která se týkala ekonomického výhledu po legalizaci konopí v tomto nejlidnatějším a hospodářsky nejvyspělejším americkém státě. Autoři studie odhadují, že nově vzniklý trh bude mít již v prvním roce existence hodnotu přesahující pět miliard dolarů (přes sto miliard korun), vytvoří desetitisíce nových pracovních míst a výrazně podpoří turistický ruch.

 

Uruguay

–     1. července byl v lékárnách oficiálně zahájen prodej konopí, jež si mohou zakoupit všichni dospělí Uruguayci, kteří prokážou, že jsou plnoletí. Cena jednoho gramu byla stanovena na zhruba 30 korun českých, bohužel ale zákon neumožňuje prodej občanům jiných států, takže na levnou „zkuřovací“ dovolenou můžeme prozatím zapomenout. Dodávky konopí do lékáren zajišťuje stát, potažmo jím licencovaní pěstitelé, kteří v první várce dodali přibližně 400 kilogramů sušených palic. Prodávané konopí je však, pokud jde o obsah THC, nízkopotentní a zákazníci se navíc musí registrovat prostřednictvím otisku prstů. Kromě nákupu v lékárnách si mohou obyvatelé Uruguaye již nějakou dobu pěstovat pár rostlin pro osobní potřebu nebo se sdružovat v konopných společenských klubech.

Španělsko

–       28. června konečně schválil katalánský parlament návrh zákona z roku 2015, který bude regulovat konopné společenské kluby, jichž se v celém Katalánsku nacházejí stovky (většina v Barceloně). Všechny tyto kluby doposud operovaly v legislativní šedé zóně, kdy byly politiky, úředníky i představiteli zákona víceméně tolerovány, ale jejich existence neměla potřebný právní základ. Návrh byl v parlamentu předložen na základě petice, která získala přes 55 000 podpisů. Jedná se o obrovský úspěch legalizačního hnutí nejen v samotném Katalánsku, ale i v celém Španělsku a Evropě.

„Stav ohrožení! Problém s nedostatkem producentů se musí začít okamžitě řešit.“ – nevadský guvernér

Slovensko

–       Na začátku července oznámilo ministerstvo spravedlnosti, že hodlá „zmírnit tvrdé tresty za užívání drog“. Toto podle slovenských médií „kontroverzní téma“ slíbila vládní koalice projednat již ve svém programovém prohlášení z roku 2012, dostane se k němu však až nyní. Podle ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanské se budou tresty odvíjet od množství zakázané látky, takže za jednoho jointa už Slováci nebudou chodit do vězení, na druhou stranu ministryně upozornila, že rozhodně nedojde k dekriminalizaci.

Skotsko

–       Zhruba před rokem byl ve Skotsku zaveden nový systém postihování přestupků spojených (nejen) s konopím, kdy místo zahájení správního řízení (eventuálně trestního stíhání) policisté pouze rozdávají „varování“ a pokutují. Podle informací deníku Scotland on Sunday z 9. července udělili strážci zákona za celý rok téměř 6 000 „varování za přechovávání konopí“. Někteří konzervativní politici toto schéma kritizují jako „příliš měkké“, nicméně sami představitelé skotské policie si pochvalují, že nemusejí ztrácet čas s minoritními přestupky a mohou se věnovat skutečným zločinům.

 

Estonsko

–       Podle statistik specializovaného serveru hemptoday.net se tato malá země s 1,3 miliony obyvatel vyšvihla během posledních několika let na druhé místo v produkci technického konopí v Evropě. Na první Francii s 14 500 osetými hektary v roce 2016 sice Estonsko se svými 3 500 hektary stále výrazně ztrácí, ale podařilo se mu předstihnout evropské „giganty“ jako Itálii (2 300 hektarů v roce 2016) nebo Německo (1 500). Ještě v roce 2013 bylo přitom v Estonsku oseto technickým konopím pouze 210 hektarů. V České republice došlo také k zvýšení osetých ploch ze zhruba 200 hektarů v roce 2014 i 2015 na 660 v loňském roce (více se o aktuální situaci v českém konopářství dočtete v „Reportáži z polních dnů 2017“ na webu magazínu Legalizace).

Malta

–   V druhé polovině května oznámil čerstvý vítěz voleb a nový premiér za Labouristickou stranu Joseph Muscat, že do konce roku chce zahájit veřejnou diskuzi o přínosech a negativech legalizace konopí. Sám stejně jako během volební kampaně zopakoval, že myšlenku legalizace osobně podporuje.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!