Aktuální článek
Drogy bereme všichni

Drogy bereme všichni

  • Kdo může upřímně říct, že nebere drogy? Nemluvím teď nutně o nelegálních drogách, jakými je bohužel i konopí nebo psychedelické látky. Protože i alkohol je droga. A nikotin je droga. Kofein je taky droga. I aspirin je droga. Spousta dětí pravidelně užívá adderall a mnoho rodičů – i prarodičů – zase viagru.

Některé drogy nám pomáhají zůstat vzhůru, jiné zase usnout, další mírní bolest nebo léčí nemoci. Kdykoli se díváte na televizi, uvidíte na všemožné drogy spoustu reklam.

„Drog bych se nikdy nedotkl“

Existují drogy, které lidstvo zná už tisíce let, zároveň jsou ale nové objevovány a vyráběny prakticky každý den. A přece by většina lidí, se kterými jsem v kontaktu, neřekla, že bere drogy. Návykové látky jsou součástí života, ale způsob, jakými o nich jako společnost mluvíme, je nesmírně problematický.

„Co kdyby drogy, na kterých jsem závislý já sám, byly náhle postaveny mimo zákon?“

Rozdíl mezi drogami děláme hlavně podle toho, jestli jsou legální, nebo ne. Nad tím, proč jsou některé drogy povolené a jiné zakázané, se už ale většina lidí nezamýšlí. Legální drogy většinou chápeme jako „léky“, zatímco ty nelegální jako „nebezpečné látky“.

Drugstore

Legální návykové látky jako tabák nebo alkohol ale každoročně vedou k mnohem více úmrtím než ty nelegální. Většina nelegálních drog byla navíc někdy v historii povolená. V Americe se dokonce lékárnám běžně říkávalo „drug stores“, tedy doslova „obchody s drogami“.

Lidi často šokuje, když se dozví, že mnoho legálních drog je stejných jako ty nelegální. Věděli jste například, že léky proti bolesti na bázi morfinu či opioidů jsou v podstatě to samé co heroin? Nebo že adderall, který je běžně předepisován mladým lidem, je vlastně to samé co metamfetamin? Podívejte se, co k tomu říká Carl Hart (video pouze v anglickém jazyce) – o návykových látkách koluje spousta dezinformací a on umí celou věc vysvětlit mnohem lépe než já. Nikdo netvrdí, že užívání drog nemůže být pro některé jedince problematické. Podle Harta 10 až 20 procent lidí, kteří užívají návykové látky, zápasí se závislostí.

Drogová politika by měla vycházet ze zájmu o veřejné zdraví, nikoli ze snahy potírat kriminalitu.

To ale také znamená, že „80 až 90 procent lidí, kteří užívají nelegální drogy, na nich závislí nejsou. Nemají zkrátka s drogami problém. Většina z nich je zodpovědnými členy společnosti. Jsou zaměstnaní. Platí daně. Starají se o své rodiny,“ říká Hart.

Vytloukání klínu klínem

Mrzí mě, že jsme schopni soucítit s lidmi, kteří užívají legální drogy, ale k těm, kteří užívají ty nelegální, se obracíme zády. Zrovna jsem viděl jednu novou reklamu, která mi v tomhle směru otevřela oči. Tady ve Spojených státech jsou prášky proti bolesti na bázi opioidů předepisovány tak často, že teď existují nové prášky (čtěte „drogy“) na léčbu zácpy, kterou u nich původně vyvolaly právě opioidy. Lidem, kteří opioidy legálně užívají, jsou tedy teď nabízeny další léky, jež jim mají pomoci od vedlejších účinků, které u nich ale v první řadě vyvolaly právě opioidy.

Lidé, kteří berou heroin, jsou však za užívání opioidů stigmatizováni a stíháni. Přesvědčit zákonodárce, aby zvýšili dostupnost některých život zachraňujících léků (např. naloxonu) nebo podpořili programy zajišťující přístup k čistým jehlám, je nesmírně náročné. Proč s těmito lidmi zacházíme jinak? Copak si nikdo neuvědomuje, že velká spousta těch, kteří dnes užívají heroin, se k této droze původně dostala skrze závislost na předepsaných opioidech?

Racionální drogová politika

Drogová politika by měla vycházet ze zájmu o veřejné zdraví, nikoli ze snahy potírat kriminalitu. Nejlepším současným příkladem, jak toho efektivně dosáhnout, je Portugalsko. Chápu, proč se lidem nechce otevřeně přiznávat k užívání drog, jelikož s takovým prohlášením je spojena právní zodpovědnost.

Nad tím, proč jsou některé drogy povolené a jiné zakázané, se už ale většina lidí nezamýšlí.

Možnost o užívání otevřeně hovořit je skutečné privilegium. Čtenáři tohoto článku by se ale měli zamyslet: „Co kdyby drogy, na kterých jsem závislý/á já sám/sama, byly náhle postaveny mimo zákon?“

Pokud na sebe všichni začneme nazírat jako na uživatele návykových látek, budeme schopni více soucítit s těmi, pro něž drogy představují skutečný problém. Pochopíme, proč nedává smysl zatýkat lidi prostě jen za to, že drogy užívají nebo je mají u sebe. A pochopíme taky, proč je potřeba ukončit již mnoho let trvající, neúspěšnou válku s drogami.

Zdroj: reset.me

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!