Hlavním zdrojem byl autorům reprezentativní vzorek 12 686 mladých mužů a žen z amerického Národního dlouhodobého výzkumu o mládeži, který byl prováděn mezi lety 1979 a 2010. Kvalita zraku 1 304 častých uživatelů konopí byla porovnána s 1 304 respondenty, kteří konopí užívali buď jen občas nebo vůbec. K analýze dat byly využity metody t-testu a multivariační a vážené logistické regrese.
Informace o kvalitě zraku nebyly u sledovaných subjektů nijak ověřovány, a tak by měly sloužit především jako reference pro ošetřující lékaře.
V abstraktu se například dočteme, že mezi pravidelnými uživateli konopí nebyly zaznamenány žádné statisticky významné rozdíly ve srovnání s těmi, kdo konopí užívali příležitostně nebo ho neužili nikdy. Zdá se dokonce, že uživatelé konopí měli se zrakem subjektivně menší potíže než neuživatelé: „Nejmenší pravděpodobnost, že se vyskytnou problémy s kvalitou zraku, byla zjištěna mezi častými uživateli konopí mužského pohlaví s dokončeným středoškolským vzděláním.“
Nutno ovšem podotknout, že informace o kvalitě zraku nebyly u sledovaných subjektů nijak ověřovány, a tak by měly sloužit především jako reference pro ošetřující lékaře, jak ostatně upozorňují autoři v závěru. „To, jak uživatelé konopí hodnotí svůj zrak, může lékařům pomoci s prevencí a tvorbou programů včasné intervence, které budou brát v potaz pohlaví, rasu i vzdělání pacientů.“
Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov