Aktuální článek
Proč většině lékařů chybí znalosti o léčbě konopím?

Proč většině lékařů chybí znalosti o léčbě konopím?

  • Doktorka Nina Robbová se během studií medicíny učila o účincích intoxikace alkoholem. Stejně tak byla poučena o onemocnění jater, vyvolaném konzumací alkoholu. Rovněž se učila o předávkování heroinem a o tom, jak metamfetamin působí na lidské tělo.

Co se však týče konopí, o tom se na škole pro budoucí lékaře nedozvěděla ani slovo – nic pozitivního, ale ani negativního. Možná proto, že o konopí se v souvislosti s toxicitou těla nic negativního říct nedá. „Na druhou stranu, neučili jsme se ani třeba o výživě,“ poukazuje Robbová na možné další mezery v lékařském vzdělávání.

Integrovaná medicína

Robbová, jež si nedávno v michiganském Southfieldu otevřela kliniku s názvem Integrity Medicine Group, se snaží už od dob svých studií doplnit si mezery ve vzdělání. A dnes už toho o léčebném konopí ví mnohem víc než tehdy. Její klinika IMG vydává pacientům povolení ke koupi léčebného konopí, nabízí ale mnohem víc než jen udělování certifikátů. „Vždycky jsem se zajímala o bylinnou medicínu jako doplněk běžné léčby při řadě zdravotních potíží,“ svěřuje se doktorka Robbová. „Zajímá mě to celý život. Přečetla jsem hodně knih o léčbě bylinkami a psalo se v nich i o konopí.” 

Lékaři mají obavy a nechtějí, aby se vědělo, že konopnou léčbu schvalují.

Také absolvovala kurz, který musejí podstoupit newyorští lékaři, pokud chtějí svým pacientům předepisovat konopí. Jde pouze o čtyřhodinový seminář, ale i tak je to víc, než se žádá po lékařích v jejím rodném Michiganu. Facebooková stránka kliniky IMG uvádí odkazy na různé články o léčbě konopím. Tyto zdroje jsou velice různorodé: od článku z magazínu Rolling Stone o značce konopných produktů proti menstruačním bolestem, za kterou stojí Whoopi Goldbergová, přes studii zveřejněnou na PubMed (stránky věnované lékařské literatuře), jež demonstruje pozitivní korelaci mezi užíváním konopí a přežitím traumatického zranění mozku, až po stopadesátiosmistránkový dokument kanadského ministerstva zdravotnictví o využívání konopí a kanabinoidů ke zdravotním účelům. Poslední zmíněný zdroj je obzvláště informačně hutný. Popisuje krom jiného endokanabinoidní systém, který označuje jako „pradávný, evolučně zachovaný a všudypřítomný lipidový signální systém, přítomný v těle všech obratlovců, jenž podle všeho v lidském těle mimo jiné plní důležité regulační funkce.“  Vyjmenovat všechny fyziologické procesy, které endokanabinoidní systém ovlivňuje, by vydalo na samostatný článek. Spíš by bylo lepší se zeptat: existuje v těle vůbec něco, co neovlivňuje?

Individuální potřeby

Také se nabízí otázka, jak vlastností endokanabinoidního systému využít při léčbě nemocí a dalších zdravotních potíží, a to metodami, které danému pacientovi vyhovují. Právě v tom se doktorka Robbová svým klientům snaží pomáhat.

 

„Kliniku Integrity Medicine Group jsem se rozhodla založit nejen proto, aby měli lidé kde získat průkaz konopného pacienta, ale také aby se měli kde poradit o správném a bezpečném užívání konopí,“ vysvětluje. „To je velice individuální, nedá se zde měřit jedním metrem. Některým pacientům vyhovuje spíš vaporizace než kouření. Člověk s migrénou zase třeba během akutního záchvatu nemůže konzumovat konopné pochutiny.“

Na různé nemoci platí různé poměry kanabidiolu a tetrahydrokanabinolu.

Konopím se, například ve formě masti, dají potírat bolavé klouby či podrážděná kůže. Také existuje silný konopný extrakt s protirakovinnými účinky, u nás známý jako „fénixovy slzy“ (podle receptury Ricka Simpsona), případně lze využít i méně potentní výtažky, které najdeme v četných kosmetických produktech. Někteří lidé chtějí produkty s obsahem CBD, ale bez psychoaktivního THC. Jiní nechtějí konopí kouřit a radši si dají čokoládu, cukroví, lízátka či gumové bonbony s příměsí kanabinoidů. Dokonce jsou k dostání i konopné čípky. Vyvinul je muž, jenž pěstuje konopí oficiálně na Mississippské univerzitě. Tvrdí, že jde o nejefektivnější způsob, jak konopí užívat.

Každopádně platí, že hodně lidí nemá s konopím žádnou zkušenost, a proto potřebují poradit. I pokud se někdy dávno s konopím setkali, příliš jim to nepomůže, existuje totiž ohromné množství odrůd: sativy, indiky, hybridy, odrůdy s vysokým obsahem THC, nebo naopak CBD. Existují také různé metody konzumace, nemluvě o celé škále konopných produktů. Doktorka Robbová pomáhá pacientům nalézt ten nejefektivnější a nejvhodnější postup. „Na různé nemoci platí různé poměry kanabidiolu a tetrahydrokanabinolu,“ říká. „Některým pacientům THC vadí, vyvolává u nich úzkost a panické záchvaty. Někdo prostě THC nechce, chtějí úlevu od bolesti nebo svalových křečí bez účinku na psychiku. Jiným zase vyšší obsah THC pomáhá.“

Informace dostupné pro lékaře

Stejně jako u většiny léků, i u konopí musejí lékaři a pacienti spolupracovat a společně nalézt optimální účinnou dávku. Většina lékařů však nemá o konopí dostatečné znalosti. Pokud se na tomto poli aktivně sami nevzdělávají, chybí jím potřebné informace, a to i když mají jinak k léčbě konopím vstřícný postoj.
„Hodně vědeckých článků je k nalezení na stránkách Národního institutu pro zdraví,“ odkazuje Robbová. „Je to sice od vlády, která se konopí stále snaží bránit, i tak jsou ale na té stránce dostupné informace, které naznačují, že konopí má mnoho lékařských využití. Hodně studií vzniklo v Evropě a v Kanadě, ale ty člověk musí hledat pracněji.“

Endokanabinoidní soustava je lipidový signální systém přítomný v těle všech obratlovců, jenž v lidském těle mimo jiné plní důležité regulační funkce. 

Zatímco totiž americká vláda váhá (bez ohledu na vědecká zjištění, která sama zveřejňuje), zda má konopí využití v léčbě či ne, velká část světa už se posunula dál. V zemích, kde vláda není ohledně konopí tak nerozhodná, například v Izraeli, Španělsku, Itálii, Austrálii, Anglii i jinde, činí vědci značné pokroky a přispívají tím k léčbě, které mění životy mnoha nemocným lidem.

 

Konopné tabu

I ve Spojených státech se někteří lékaři začínají o konopí a možnosti, které nabízí, také zajímat, stále toho ale o něm moc nevědí a nechce se jim ke konopí otevřeně hlásit. „Věnuji se tomu od roku 2013,“ svěřuje se doktorka Robbová. „Mezi lékaři v tomhle ohledu rozhodně pozoruji změnu. Dřív jich jenom málo doporučovalo svým pacientům konopí, když se ale na veřejnost dostaly údaje o epidemii závislosti na opiátech, mnozí chtěli omezit nebo úplně eliminovat jejich užívání, takže začali odkazovat pacienty ve větší míře právě na konopí. Mají ale obavy a nechtějí, aby se vědělo, že konopnou léčbu schvalují.

Stejně jako u většiny léků, i u konopí musejí lékaři a pacienti spolupracovat a společně nalézt optimální účinnou dávku. Podle některých mých pacientů se jejich lékaři ke konopí oficiálně nehlásí, ale v ordinaci jim řeknou: ‚A nechcete zkusit konopí?‘ Léčba konopím je dnes každopádně víc akceptovaná. Akceptovat. To je to správné slovo. Konopí může být pro mnohé lidi velice účinným lékem. Jen to musí akceptovat dostatečné množství lidí.“ Michiganská komise pro udělování povolení v léčbě konopím, zdá se, nedokáže přijmout fakt, že pacientům by nemělo být bráněno v přístupu k potřebným lékům. Na nedávné schůzi členové komise navrhli uzavřít všechny prodejny ve státě s tím, že jejich provozovatelé budou muset v rámci nového regulačního systému požádat o udělení licence. Jeden z členů navrhoval, aby byly prodejny uzavřeny už 5. září, a to i přes to, že ony nové regulace začnou platit až od listopadu. Vypadá to, že tu někdo nechápe, že nemocní prostě potřebují své léky.

 Zdroj: www.metrotimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!