Aktuální článek
Onkologičtí pacienti díky konopí snižují dávky opioidů a mají lepší kvalitu života

Onkologičtí pacienti díky konopí snižují dávky opioidů a mají lepší kvalitu života

  • V odborném žurnálu Journal of Clinical Oncology , který vydává Americká společnost klinické onkologie, byly v srpnu zveřejněny závěry studie kanadských lékařů Jessicy Cudmoreové a Paula Daenincka z Manitobské univerzity. Jejích cílem bylo zhodnotit, jaký vliv má užívání konopí na intenzitu bolesti a celkovou kvalitu života u pacientů trpících nádorovými onemocněními, a zjistit, zda má konopná terapie nějaký vliv na (nad)užívání opioidních léků.

Výzkum probíhal mezi pacienty, kteří jsou oficiálně registrováni v programu léčby konopím kanadského ministerstva zdravotnictví, na klinice Pain & Symptom Management Clinic spadající pod CancerCare Manitoba, což je specializované zdravotnické centrum pro onkologické pacienty v provincii Manitoba. Autoři studie porovnávali průměrné dávky opioidů před a po započetí konopné léčby a současně zaznamenávali u pacientů jejich subjektivní pocity bolesti, unávy, malátnosti, nevolnosti, deprese, úzkosti, chutě na jídlo a celkového „pocitu pohody“ (sense of wellbeing).

V závěru se dočteme, že „po zahájení oficiální konopné léčby klesla průměrná denní dávka opioidů o ekvivalent 70,375 mg morfia.“ Zároveň byly „po zařazení do programu konopné léčby zaznamenáno subjektivní zlepšení ve všech výše zmiňovaných příznacích, pouze u celkového ‚pocitu pohody‘ nedošlo ke změně.“ Autoři proto na závěr konstatují, že „onkologickým pacientům trpícím v důsledku onemocnění bolestmi nasazení kanabinoidů prokazatelně prospělo. Došlo ke snížení průměrné dávky opioidních léků a významnému subjektivnímu zlepšení několika indikátorů určujících kvalitu života pacientů.“

Zdroj: ascopubs.org

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!