Aktuální článek
Polární noc na Islandu končí: připravuje se návrh zákona o legalizaci rekreačního užívání konopí

Polární noc na Islandu končí: připravuje se návrh zákona o legalizaci rekreačního užívání konopí

  • Island se chystá navrhnout zákon o legalizaci konopí pro dospělé v celé zemi. „Na tomto zákonu již od prosince intenzivně pracujeme. Zapojil jsem do toho také svou stranu, hnutí mladistvých Reforma,“ sdělil poslanec Pawel Bartoszek, autor zákona. „Usoudili jsme, že zákon je už připraven a chtěli jsme o něm teď na podzim vést diskuzi.“

Bartoszek v rozhovoru pro web Marijuana.com mimo jiné dodal, že tento zákon bude islandskému parlamentu představen nejspíše už dnes nebo zítra. Až se tak stane, občané i jiní se mohou podělit o své názory ohledně jeho návrhu ještě předtím, než se povedou oficiální diskuze. „Lidé si mohou tento zákon přečíst a každý bude mít možnost parlamentu sdělit svůj názor,“ řekl Bartoszek. Očekává se, že v parlamentu se o tomto zákonu bude diskutovat někdy po volbách do poslanecké sněmovny, které proběhnou 28. října. I když se na jeho návrh teprve čeká, získal si už na Islandu podporu více než jedné politické strany.

Inspirace ze zahraničí

„Reakce na tento zákon byly silné z obou stran. Tři poslanci vyjádřili podporu k návrhu mého zákona, jednou z nich je Sigrún Ingibjörg Gísladóttirová ze strany Reforma a dalšími dvěma jsou pánové Gunnar Hrafn Jónsson a Jón Þór Ólafsson z Pirátské strany.“ Bartoszek je, co se zákona o legalizaci týče, velmi optimistický, ale přesto se na věc dívá jako realista a ví, že v této zemi existují také jeho odpůrci. „Velké množství lidí mne podporuje, ale jako v každé jiné demokratické společnosti je mnoho takových, kteří si naopak myslí, že legalizace je špatný nápad, a dávají to hlasitě najevo.“

Obaly konopných produktů budou šedé barvy a označeny černým textem na bílém pozadí. 

V tuto chvíli si není Bartoszek zcela jistý, jak velké podpory od občanů se mu ohledně kompletní legalizace dostane. Cítí však, že Islanďané by jistě jakoukoli reformu o užívání konopí uvítali. „V diskuzi padlo, že mnoho lidí by jako první krok spíše chtělo snížení trestů za držení konopí. Já si ale myslím, že legalizace bude mnohem účinnější než snížení těchto trestů. Regulace konopí nám dává možnost mít kontrolu nad jeho cenou a dostupností,“ prohlásil Bartoszek. Poslanec dodal, že na postoj islandské vlády i veřejnosti má kladný vliv legalizace konopí v jiných zemích, jako například v Kanadě nebo některých státech USA. Bartoszek a jeho stoupenci z řad poslanců se inspirovali u svých úspěšných zahraničních kolegů a převedli koncept legalizace do oblasti islandské politické scény. „Každoročně je na Islandu za různé přestupky ohledně držení drog pokutováno až 1000 lidí. Chci, aby tomu byl konec, a věřím, že tohle je ten správný směr,“ dodal Bartoszek.

Legalizace v šedém obalu

Z kopie zákona, kterou web Marijuana.com obdržel, vyplývá, že pokud by byl schválen, kdokoli ve věku 20 let i více bude moci legálně pěstovat konopí pro svou osobní potřebu. O povolení k pěstování si musí každý občan zažádat u vlády, avšak předpis doktora vyžadován nebude. Zákon dále stanovuje, že nebude povolen výdej nebo prodej konopí komukoli mladšímu 20 let. Budou povoleny kamenné obchody, ve kterých se budou prodávat výrobky z konopí a pomůcky k jeho užívání. Tyto podniky ale budou potřebovat povolení k provozu, o kterém rozhodují jednotlivé obce, a všichni jejich zaměstnanci musejí být starší 20 let. Samotné užívání konopí bude v prostorách těchto obchodů nezákonné. Salónky a restaurace umožňující užívání konopí budou k provozu vyžadovat povolení od vlády.

Regulace konopí nám dává možnost mít kontrolu nad jeho cenou a dostupností.

Na obalu všech konopných produktů bude vytištěno množství obsahu THC, aby každý uživatel věděl, jak silný daný produkt je. Obaly budou šedé barvy a označeny černým textem na bílém pozadí. Každé balení bude dále obsahovat jméno výrobce, název a typ produktu, jeho obsah a varování před zdravotními riziky. Reklama či propagace konopí nebo pomůcek k jeho užívání bude zakázána. Polární noc se na Islandu chýlí ke konci a na obzoru svítá – další evropská země totiž rozhodne o legalizaci konopí. Pokud budou Bartoszek a jeho stoupenci úspěšní, Island se záhy připojí k stále rostoucímu počtu zemí, které již reformu o legalizaci konopí přijaly, a to včetně států, jako jsou Řecko, Německo, Portugalsko či Španělsko.

Zdroj: www.marijuana.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!