Aktuální článek
Legalizace konopí v Kalifornii vytvoří desetitisíce nových pracovních míst

Legalizace konopí v Kalifornii vytvoří desetitisíce nových pracovních míst

  • Vědci. Daňoví úředníci. Zapisovatelé. Analytici. Právníci. A další vědci.
  • Od roku 2018 bude v Kalifornii legální, prodej, držení a konzumace konopí nejen k léčebným, ale i k rekreačním účelům. Už teď je ale jasné, že kromě této rostliny poroste v nejlidnatějším americkém státě i počet pracovních pozic spojených s konopným sektorem.

Kalifornské úřady v současnosti horečnatě nabírají zaměstnance na pozice, kde budou mít za úkol regulaci legální konopné ekonomiky. K roku 2019 by mělo jít řádově o stovky pracovních míst v státní správě napříč mnoha obory, od kontroly kvality vody v blízkosti pěstíren konopí po prověřování prodejců, kteří si zažádají o licenci. Očekává se, že tisíce dalších pracovních pozic vytvoří místní samosprávy.

Stát nabírá konopné kontrolory

Rychlá expanze úřednického sboru představuje jen jednu z komplexních výzev, kterým Kalifornie čelí: v lednu příštího roku dojde ke sloučení tamního řadu let existujícího odvětví léčebného konopí s nově legalizovaným rekreačním konopným odvětvím, čímž vznikne největší legální konopná ekonomika v celých Spojených státech.

Najímat bude řada různých státních úřadů: 50 lidí na ministerstvo zdravotnictví, 65 do Komise pro kontrolu vodních zdrojů a 60 na ministerstvo zemědělství. 

Ještě v lednu kalifornský Úřad pro kontrolu konopí (BCC), nejvyšší kalifornský státní regulační úřad pro dohled nad trhem s konopím, zaměstnával pouhých jedenáct stálých zaměstnanců. Nyní je toto číslo více než dvojnásobné a úřad předpokládá, že k lednu počet personálu překročí stovku. Agentura se v současnosti stěhuje do nových prostor – původní už jí prostě přestávají stačit. Má se za to, že po celé Kalifornii budou vznikat nové přidružené kanceláře. Také vznikne mnoho pozic pro úředníky, kteří budou mít na starosti udílení licencí prodejcům, řidičům vozů převážejících konopí, výrobcům a dalším lidem aktivním v tomto odvětví, které má dosáhnout hodnoty až sedm miliard dolarů.

Jim Carrey vás předběhne

Kalifornské úřady pro nábor těchto pracovníků využívají Facebook. Potenciální zájemce se na internetu snaží zaujmout krátkým videem, na kterém herec Jim Carrey „datluje“ na počítačové klávesnici. Video doprovází slogan: „Neotálejte s podáním žádosti… jinak vás tenhle týpek předběhne.“ „Nová práce na obzoru,“ říká zase jiný slogan. „Nabíráme zaměstnance.“ V letošním rozpočtu bylo vyčleněno 100 milionů dolarů (2 195 819 713 korun) na financování programů pro regulaci konopí, pod které spadají i lidé, jež mají vydávat a prověřovat licence, dohlížet nad kvalitou prostředí a vymáhat dodržování regulací. Najímat bude řada různých státních úřadů: 50 lidí na ministerstvo zdravotnictví, 65 do Komise pro kontrolu vodních zdrojů a 60 na ministerstvo zemědělství – právě poslední jmenovaný úřad bude mít na starosti licence pro pěstitele.

Kalifornský regulační úřad pro dohled nad trhem s konopím zaměstnával ještě letos v lednu pouhých jedenáct stálých zaměstnanců. Nyní je toto číslo více než dvojnásobné a úřad předpokládá, že k lednu 2018 počet personálu překročí stovku. Některé pozice jsou vysoce specializovaném například ekologové budou zodpovídat za vytvoření standardů pro konopné farmy nacházející se v blízkosti vodních toků, aby se do vody nedostaly hnojiva a pesticidy, které by ji mohly znečistit, případně by ohrozily ryby a další vodní tvory. Inženýři budou zase monitorovat stavy spodních vod i vodu odkláněnou k zavlažování. Potřební budou také právníci, kteří se dokáží zorientovat v labyrintu kalifornských ekologických zákonů.

Platové ohodnocení se u jednotlivých pozic samozřejmě liší, může ale každopádně být velice atraktivní – na některých pozicích pro vědecké pracovníky lze vydělat přes 100 000 dolarů (přes dva miliony korun) za rok. Zvláštní vyšetřovatelé na ministerstvu pro záležitosti spotřebitelů si zase mohou vydělat kolem 80 000 dolarů (přes 1,5 milionu korun).

Přísný dohled státu

Dohled nad pěstováním konopí, ať už legálním či nelegálním, řeší úřady v Kalifornii už dlouho. Nedávno vyzval republikánský senátor Ted Gaines guvernéra Jerryho Browna, aby v okrese Siskiyou County vyhlásil stav nouze, a to kvůli údajnému bujícímu nelegálnímu pěstování konopí. Gaines prohlásil, že zločinci si z tohoto okresu udělali „obrovský skleník“ a znečišťují tamní vodní toky pesticidy i dalším odpadem z hnojiv. Státní i samosprávní úřady zatím urychleně zavádí pravidla, která mají budoucí konopnou ekonomiku řídit, i když zatím má jejich snaha smíšené výsledky. Kalifornské úřady například oznámily, že budou připraveny vydávat licence v lednu, zatím však jen s dočasnou platností.

Smaragdový trojúhelník

V pobřežním okrese Mendocino County, jenž leží severně od San Francisca a je součástí slavného „Emerald Triangle“ (tři okresy, kde se po desetiletí produkuje nejvíce konopí z celé Ameriky), si o lokální povolení zatím zažádalo asi 700 zájemců, odhaduje se ale, že konopí zde pěstují tisíce lidí. I proto panují obavy, že mnoho pěstitelů a prodejců i přes zavedení legalizace zůstane na černém trhu, což by obrazu legálního konopného odvětví škodilo.

„Nejvíc se bojím toho, že státní regulace se ukáží být tak svazující, až to odradí pěstitele, kteří by se jinak chtěli zapojit do legální produkce,“ svěřil se John McCowen, předseda okresní dozorčí rady. „A to znamená více příležitostí pro ty, co působí na černém trhu,“ dodává. Zatímco úřady vytvářejí pracovní místa pro lidi, kteří mají na nový trh dohlížet, i policejním složkám přibude další práce: od testování řidičů na přítomnost konopí po zátahy na nelegální producenty a prodejce.

Státní i samosprávní úřady urychleně zavádí pravidla, která mají budoucí konopnou ekonomiku řídit, i když zatím má jejich snaha smíšené výsledky.

Kalifornská dálniční policie rozšiřuje výcvik strážníků o identifikaci řidičů pod vlivem THC. Ve městech, kde povolí pěstování, zpracování či prodej konopí, také policisté mají chránit legální živnostníky před gangy, které by se je mohly pokoušet z tohoto obchodu násilím vystrnadit nebo jim ukrást zboží a tržbu. A klíčové bude zabránit tomu, aby legálně vypěstované konopí proudilo na černý trh. Do boje s ilegální činností, ať už pomocí silových prostředků či zvýšeného dohledu, „budeme muset investovat,“ ví moc dobře policejní náčelník z Gardeny Edward Medrano, který stojí v čele Kalifornské asociace policejních náčelníků. Už ovšem nedodává, že výdaje na tuto činnost budou zčásti nebo plně pokryty výnosy z legální prodeje konopí ve státě.

Zdroj: www.latimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!