Aktuální článek
USA: Profesionální sportovci volají po legalizaci konopí na předpis

USA: Profesionální sportovci volají po legalizaci konopí na předpis

  • Kontaktní sporty kladou na profesionální hráče značné fyzické i psychické nároky a konopí by jim mohlo pomoci se s touto zátěží vyrovnat. V posledních dvanácti měsících se mu navíc za oceánem dostávalo nebývalé pozornosti, neboť řada bývalých i současných hvězd sportovního nebe otevřeně hovoří o jeho užívání a pozitivních účincích.

Sportovci uvádějí, že jim konopí pomáhá při rekonvalescenci po úrazech, spolehlivě tlumí bolest a nemá přitom nežádoucí vedlejší účinky jako běžně užívaná analgetika na bázi opiátů.

Náročné zaměstnání

Vrcholový sport je pro lidské tělo extrémně náročný a sportovci objevují terapeutické možnosti konopí. Bývalí basketbalisté Jay Williams and Cliff Robinson jsou nejhlasitějšími obhájci léčebného konopí v basketbalové lize NBA, přičemž Williams odhaduje, že v současné době ho na vlastní pěst užívá až 80 procent hráčů.

Konopí má neuroprotektivní účinky a může tedy pomáhat chránit mozek před následky úrazů.

„Rozhodně nechci obhajovat kouření konopí nezletilými. Z odborného hlediska je ale načase, aby NBA nebo nejvyšší baseballová liga MLB zvolily progresivnější přístup, začaly se dívat do budoucnosti a přestaly zatvrzele lpět na minulosti,“ prohlásil Williams.

Kluboví dealeři s opiáty

Protizánětlivé účinky konopí mohou mít pozitivní vliv na hojení každodenních drobných úrazů. Bývalý hráč amerického fotbalu Jake Plummer připustil, že ke konci aktivní kariéry užíval analgetika a léky proti zánětu v průběhu celé sezóny. V posledním roce zkusil CBD extrakt legálně předepsaný lékařem a je přesvědčený, že mu pomohl ve zdraví přežít celou sezónu: „Když uvážím, jak u mě konopí fungovalo, řekl bych, že to skoro zázrak.“

Kromě protizánětlivých účinků má konopí také analgetický účinek. Hráči jsou v kontaktních sportech vystavováni opakovaným tvrdým nárazům, které se nevyhnutelně podepisují na jejich fyzické kondici. Americký fotbal není v tomto ohledu žádnou výjimkou – při srážce jsou hráči vystaveni stejným silám jako při autonehodě v rychlosti 40 km/h. Aby byli schopní podávat špičkové výkony v průběhu celé sezóny, zásobují je kluboví lékaři preparáty na bázi opiátů, často v nebezpečně vysokých dávkách. Národní fotbalová liga (NFL) byla před dvěma lety předmětem vyšetřování Úřadu pro kontrolu drog (DEA) poté, co ji několik bývalých hráčů obžalovalo z toho, že „úmyslně, bezohledně a nedbale podporovala zneužívání návykových látek a dala tak přednost zisku před zdravím hráčů.“

Bedlivě sledovaní závislí

Závislost na lécích na předpis se ve Spojených státech samozřejmě neomezuje jen na profesionální sportovce, následky takové závislosti jsou nicméně právě u této bedlivě sledované skupiny nejlépe zadokumentovány.

Sportovci uvádějí, že jim konopí pomáhá při rekonvalescenci po úrazech, spolehlivě tlumí bolest a nemá přitom nežádoucí vedlejší účinky jako běžně užívaná analgetika na bázi opiátů. 

Například v americkém fotbale by se v této souvislosti dalo poukázat na problémy s drogami, které od střední školy provázely Ryana Leafa, nebo odvykací léčbu Bretta Favrea. „Pro doktory je předepsání Oxycontinu snadným řešením. Něco o tom vím, byl jsem na něm závislý přes pět let,“ dosvědčuje Jay Williams. „Znám spoustu lidí, kteří hrají pod vlivem Percocetu. Zkoušel jste to někdy? Jste po tom unavenější, než kdybyste vykouřil pět jointů za sebou.

Konopí na hlavu

Závislost, malátnost a nekonečná únava však není tou nejhorší stinnou stránkou užívání opiátů. V roce 2014 byl ve Spojených státech zaznamenán rekordní počet smrtelných předávkování opiáty a Centrum pro kontrolu nemocí uvedlo, že nejméně v polovině případů se jednalo o léky na předpis. Jednou, nikoli však jedinou obětí narkotik byl i bývalý hráč New York Giants Tyler Sash, který zemřel před dvěma lety na předávkování metadonem a hydrocodonem. Později se ukázalo, že trpěl degenerativním onemocněním mozku známým jako CTE, jež je spojováno se všemi kontaktními sporty a vyskytuje se u osob s opakovanými úrazy hlavy. Existují náznaky, že konopí má neuroprotektivní účinky a může tedy pomáhat chránit mozek před následky úrazů. Hráč klubu Baltimore Ravens Eugene Monroe v nedávné době daroval 10 000 dolarů na podporu výzkumu využití konopí k mírnění následků CTE a vyzval také další hráče, aby se k němu připojili. Studie zabývající se propuknutím CTE v důsledku opakovaných otřesů mozku si mezi sportovci získala značný ohlas a není divu, že někteří hráči předčasně ukončují aktivní kariéru ze strachu o své zdraví. Husain Abdullah uvedl, že hlavním důvodem ukončení profesionální kariéry pro něj bylo pět otřesů mozku, které utrpěl v průběhu sedmi let strávených v prvoligovém týmu.

V basketbalové lize NBA v současné době užívá konopí na vlastní pěst až 80 procent hráčů.

Obavy z trvalých následků byly pravděpodobně motivací k odchodu do sportovního důchodu také pro Marshawna Lynche – ten se rozhodl odejít z klubu navzdory tomu, že byl na vrcholu sil a měl před sebou několik velmi lukrativních sezón.

Neignorujme fakta

Čím více toho víme o zraněních profesionálních sportovců a o rizicích souvisejících s užíváním opiátů na předpis, tím těžší je ignorovat možný pozitivní dopad užívání léčebného konopí na každodenní život mnoha z nich. Ve sportu se točí miliardy dolarů a hráči i atleti přivádějí svá těla pro pobavení davu na hranice fyzických možností. Odpírat jim možnost využívat nejnovější poznatky vědy a strkat je přímo do náruče závislosti na opiátech je nezodpovědné a bezohledné. A co víc, je nehumánní nutit hráče si vybrat mezi kariérou a zdravím. Konopí na předpis může pomoci – už kvůli všem pacientům bychom mu to měli dovolit.

Zdroj: www.huffingtonpost.com

V připravovaném vydání magazínu Legalizace č. 44, které vychází 30. 11. 2017, se budeme detailně věnovat tématu léčebného využití konopí v profesionálním i amatérském sportu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!