Aktuální článek
Drogová válka na Filipínách nabírá na intenzitě: přes tisíc poprav měsíčně

Drogová válka na Filipínách nabírá na intenzitě: přes tisíc poprav měsíčně

  • Nelítostná a krvavá protidrogová válka, kterou od svého zvolení v červenci minulého roku vede filipínský prezident Rodrigo Duterte, se neustále stupňuje. V průběhu posledních patnácti měsíců bylo zabito přes 12 000 lidí, přičemž většinu má na svědomí policie a samozvané složky jakési obdoby domobrany. Svědci dokonce tvrdí, že policie vykonává dokonce i mimosoudní popravy.

Představitelé zákona vraždí uživatele drog a drobné dealery rovnou na ulicích i v jejich domovech. Policie naopak uvádí, že je „nucena zabíjet“ pouze v případě, že podezřelý násilně vzdoruje zatčení.

Obhájce násilí prezidentem

Každopádně prezident Duterte toto násilí hrdě a veřejně obhajuje. „Je to dobré,“ prohlásil v srpnu po zatím nejkrvavějším dni této nesmyslné války. Mezi zabitými byl mimo jiné i místní starosta, kterého prezident Duterte umístil na veřejný seznam podezřelých. „Pokud by se nám jich podařilo zabít denně alespoň třicet, možná bychom se tím zbavili problému, který sužuje tuto zemi.“ 

Několik organizací pro lidská práva pobouřeně prohlásilo, že i americký prezident Trump má na tomto vraždění svůj díl viny.

Přesně tohle si kladou za cíl i zákonodárci podporující prezidenta Duterteho. V návrhu rozpočtu pro tento měsíc hlasovali o snížení financí pro léčbu drogově závislých a o zrušení nezávislého vyšetřování úmrtí spjatých s drogovou válkou. Oproti tomu však zvýšili rozpočet policejních složek, a to více než 40krát. Agentura Reuters sdělila, že přijetí návrhu na snížení finanční péče pro léčbu drogově závislých až o 75 procent by dopadlo katastrofálně. V roce 2016 byla ze sto milionů lidí, kteří v tomto státě žijí, pouze 50 000 z nich poskytnuta léčba drogové závislosti. Duterte tvrdí, že v zemi užívají drogy zhruba tři miliony lidí. A až čtyřicetinásobné navýšení policejního rozpočtu bude znamenat mnohem větší přítomnost policejních složek v ulicích. Údajně dost velkou na to, aby se „postarala“ o všechny drogově závislé.

„Neuvěřitelná práce“ v oblasti lidských práv

V jiném hlasování se zákonodárci podporující prezidenta Duterteho rozhodli snížit rozpočet filipínské Komise pro lidská práva, která má za úkol drogovou válku vyšetřovat, a to z původních 749 milionů na pouhých 1 000 pesos, což je v přepočtu zhruba dvacet amerických dolarů. 

Představitelé zákona vraždí uživatele drog a drobné dealery rovnou na ulicích i v jejich domovech.

Spolu s katolickou církví a širokou škálou mezinárodních organizací pro lidská práva a drogovou politiku je filipínská Komise pro lidská práva jedním z hlavních kritiků dlouhé a stále krvavější drogové války prezidenta Duterteho. Snížení jejich rozpočtu skoro na nulu označil zvláštní vyslanec OSN, který se zabývá vyšetřováním obětí války, za něco „trestuhodného“. Tento neobratný akt pomsty se Duterteho stoupenci ani neobtěžovali zakrýt. Filipínský prezident již v minulosti komisi rázně kritizoval a vyhrožoval, že ji zruší. „Pokud chcete chránit práva zločinců, ať vám zločinci rozpočet zajistí sami. Je to jednoduché,“ prohlásil dle deníku Guardian Pantaleon Alvarez, mluvčí Sněmovny reprezentantů a klíčový spojenec Duterteho.

Pravý populista

Duterte je typický populista a jde si tvrdě za svým. Smýšlením a slovy, možná i skutky, je velmi podobný americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V uniklých protokolech americký prezident složil poklonu Duterteho krvavému konfliktu, jenž se mu vymkl z rukou. Trump dokonce podotkl, že Duterte „odvádí neuvěřitelnou práci“, a pozval jej na návštěvu do Bílého domu.

Rozpočet filipínské Komise pro lidská práva, která má za úkol brutalitu drogové války vyšetřovat, byl snížen na dvacet amerických dolarů ročně, čímž jí zabránil v jakékoli činnosti. 

Svérázný Duterte ovšem pozvánku odmítnul se slovy, že Spojené státy již navštívil a že je to „otřesná země“. Toto neblahé odmítnutí ale neodvede pozornost od faktu, že Trump s vražděním na Filipínách veřejně souhlasí. Několik organizací pro lidská práva pobouřeně prohlásilo, že morálně vzato i Trump má na tomto vraždění svůj díl viny. Jedním si můžeme být jisti: nejnovější opatření umožní prezidentu Dutertemu vést jeho drogovou válku efektivněji a vražd bude rychle přibývat.

Zdroj: cannabisnow.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!