Aktuální článek
Užívání konopí souvisí s nižší úmrtností pacientů hospitalizovaných s vážným úrazem

Užívání konopí souvisí s nižší úmrtností pacientů hospitalizovaných s vážným úrazem

  • S těmito poněkud překvapivými závěry přišli výzkumníci z Arizonské univerzity poté, co provedli analýzu dat týkajících se 28 813 dospělých pacientů zařazených do státní traumatologické databáze v letech 2008 až 2012. Z celkového počtu vybrali 2 678 jedinců, z nichž polovina byli pacienti, kteří měli pozitivní test na přítomnost konopí, a druhá polovina nikoli. Vyřazeni byli automaticky pacienti s pozitivním testem na alkohol i jiné drogy.

U vybraných subjektů autoři studie zohlednili proměnné faktory, mezi něž patřily třeba věk nebo závažnost poranění hodnocená pomocí takzvané Injury Severity Score (ISS) a Glasgowské stupnici hloubky bezvědomí (Glasgow Coma Scale – GCS). Následně přikročili k porovnání obou skupin z hlediska úmrtnosti, času stráveného na dýchacích přístrojích (mechanická ventilace), délky pobytu na jednotce intenzivní péče (JIP) a celkové délky hospitalizace. V abstraktu výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny začátkem srpna v odborném lékařském periodiku Journal of Trauma and Acute Care Surgery, se dočteme, že „v délce pobytu na JIP a celkové délce hospitalizace nebyl mezi oběma skupinami vypozorován žádný rozdíl.“ Oproti tomu ale „55,3 procent subjektů s pozitivním testem na konopí potřebovalo v průběhu hospitalizace mechanickou ventilaci, zatímco v kontrolní skupině se jednalo o 32 procent pacientů.“ Nejzajímavějším zjištěním ale bezpochyby bylo, že „celková úmrtnost pacientů s pozitivním testem na konopí byla nižší než u kontrolní skupiny – 5,3 versus 8,9 procent.“ V případě pacientů, kteří museli využít dýchací přístroje, byl rozdíl dokonce ještě větší ve prospěch těch „konopných“ – 7,3 versus 16,1 procent.

V závěru najdeme jednoznačné konstatování: „Pozitivní test na přítomnost konopí je spojen s nižší úmrtností u dospělých traumatologických pacientů hospitalizovaných na JIP.“

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

Další zprávy ze světa konopné léčby najdete v Legalizaci č. 43. Dále se dočtete o vlivu ayahuaskové turistiky na fungování domorodých komunit, o přínosech a rizicích při užívání ayahuasky, ale i o konopném turismu, ať už v podobě návštěvy luxusní výdejny v Las Vegas nebo jeho všední české varianty. Taktéž hudba může být médiem, které nás zavede do jiných světů či stavů vědomí. 

Aktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!