Aktuální článek
Recenze na knihu: Irvine Welsh – Extáze

Recenze na knihu: Irvine Welsh – Extáze

  • Po fenomenálním úspěchu Trainspottingu ve všech jeho rozličných literárních, filmových i divadelních podobách se Irvine Welsh v Extázi přesunul z anonymního pološera literárního světa přímo do záře reflektorů.

Trainspotting je knihou, která k četbě přitáhla i zapřisáhlé odpůrce psaného slova a přiměla je hltat každou z více než tří stovek dějem nabitých stránek. Skutečný důvod popularity Trainspottingu se nicméně trochu ztrácel v zuřivých debatách o tom, zda kniha před užíváním drog varuje, nebo je propaguje. I sbírka povídek s názvem Extáze se ale pod drogovým obalem zaobírá rozkladem společnosti ve Velké Británii devadesátých let, vyprázdněností politiky a všudypřítomnou konformitou. Welsh se ptá, co je motorem ženoucím lidi do náruče drog, a nesnaží se zaujímat povrchní stanoviska, která ovládala společenskou debatu.

Povinnost se bavit

„Glen cítil, že se musí bavit, že se musí bavit víc než kdy dřív. Jinak to nešlo. Cítil povinnost dokázat, že je pořád naživu. Politické slogany a pózy nic neznamenaly. Člověk musí oslavovat život tváří v tvář síle šedivé každodennosti a mrtvolným duchům, kteří všechno ovládají, dostanou se vám do hlavy a nadělají paseku nejen tam, ale v životě celém. Pokud nejste jeden z nich. Je potřeba jim ukázat, že se můžou snažit, jak chtějí, můžou vás zkusit umrtvit, ale vy jste pořád tady, žijete, dýcháte.“

Citovaná pasáž z Extáze zdůrazňuje myšlenku, kterou Welsh představil už v předmluvě ke scénáři k Trainspottingu, že motivací pro jeho psaní jsou „jiné reality, které existují a které je třeba je ukázat.“ Především v druhé povídce „Štěstí je zakopanej pes“ se Welsh vydává na neprobádané území a vypráví příběh oběti thalomidu (léku s karcinogenními účinky) a jejího milence, který se rozhodne pomstít řediteli firmy vyrábějící preparát. Čtenáři se před očima odvíjí příběh několika postav, který spěje k hrozivému, neúprosnému rozuzlení.

Autor si je dobře vědom toho, že drogy nás mohou osvobodit, ale i zničit.

Za volbu hlavní postavy se na Welshovu hlavu snesla poměrně velká kritika. Namísto vyrovnané mladé ženy smířené se svým postižením sledujeme Samanthu zápasící s pocitem neúplnosti. Její vztek se ale neprojevuje sebepohrdáním, ale násilným odporem ke korporátní mentalitě, která potvrzuje, že příčinou tragických následků předepisování thalidomidu byla chamtivost. Tato premisa možná není originální, je ale třeba poukazovat na ni znovu a znovu.

Návrat k osvědčenému

Na rozdíl od „Štěstí je zakopanej pes“ navazuje první povídka v knize „Lorraine se vrací do Livingstonu“ na Welshova předchozí díla. Bizarní příběh pojednává o známé televizní osobnosti s nekrofilními sklony a silným přízvukem a obézní spisovatelce romantických novel po mrtvici a autor ji pojal jako parodii sebe sama. Přízvuk jedné z hlavních postav je čtenáři zprostředkován skrze Welshův známý fonetický přepis mluvené řeči, který je prokládán pasážemi ve stylu červené knihovny z pera spisovatelky Rebeccy, přičemž podobný princip autor použil už dříve. Dvě zdravotní sestry pečující o Rebeccu se navíc zaobírají prakticky výhradně myšlenkami na návštěvu koncertu kapely Goldie. Welsh příběh okořenil odkazy na tehdejší ostrovní klubovou scénu, které ale na rozdíl od předchozích knih neslouží jako předěly v ději, ale spíše jako nahodilé vsuvky. Výsledek je zábavný, leč poněkud pomíjivý.

Knížka Extáze je k dostání v obchodě Legalmarket.cz za 179 Kč.

Neporazitelní

Závěrečnou povídkou jsou „Neporazitelní“, kteří jsou stejně jako Trainspotting vyprávěni monologem první osoby. Welsh si je zde znovu jistý v kramflecích – myšlenkový svět hlavního protagonisty je úchvatný a mezi jeho vrcholy patří popis sexu pod vlivem LSD. V příběhu maloměšťácké paničky Heather, která utíká od nudného manžela a nachází se v elektronické hudbě rave, nalezneme odkazy na Welshovo přesvědčení, že právě techno a s ním spojený životní styl nás může osvobodit od pout konformity. Autor si je dobře vědom toho, že drogy nás mohou osvobodit, ale i zničit, a povídka čtenářům nabízí pozoruhodnou konzervativní otočku, kdy je skutečná přirozená láska nakonec lepší než její chemická náhražka. Tento závěr je v kontextu klubové scény napumpované extází tvrdý a radikální.

Shrnuto a podtrženo, Welsh v Extázi ukázal, že úspěch Trainspottingu ho neodradil od hledání nových výzev. Někdy sice zaškobrtne, avšak jeho próza je i přesto čtivá a představuje jedinečné zachycení atmosféry britských ostrovů devadesátých let, jež čtenáře snadno pohltí.

Výběr knih ze světa látek měnících vědomí najdete v edici Legalizace. Nechybí odborné publikace, které se věnují přírodní medicíně a komplexním účinkům široké škály rostlin a hub. Najdete zde nejen tituly o využití konopí v léčbě, pěstování rostlin indoor i outdoor, životopisné příběhy slavných osobností a knihy receptů, ale také osobitou beletrii. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!