V jižní provincii Kandahár se k této změně hlásí tři čtvrtiny zemědělců. Rolník Mohamed v Kandaharu stráví denně devět hodin přebíráním konopných listů a hnětením hašiše.
Vydělává si třicet dolarů za den, pět krát tolik, než kolik by vydělal pěstováním pšenice. Půdu mu pronajímá Ateegh (synovec vládního úředníka Mukhtara v Kandaháru), který prodává hašiš pákistánským pašerákům. Ateegh letos plánuje osev konopí zdvojnásobit. Je to proto, že pěstování konopí vyjde levněji než pěstování máku, zvyšuje se po něm poptávka a navíc se polí s konopím ozbrojené složky ani nedotknou. Opiových polí oproti tomu zničí více, než polovinu.
„Cizincům nevadí konopí tolik, jako mák, takže se tím naše vláda nezabývá,“ říká jeho strýc , vládní úředník Mukhtar. Tyto okolnosti vedly k velkému rozmachu pěstování konopí v Afghánistánu, o kterém nedávno Spojené národy prohlásily, že je nejen největším producentem opia na světě, ale je i jedním z největších dodavatelů konopí. Většina konopí se pěstuje na severu a východu země, kde se pěstování máku prakticky zastavilo. Výjimkou je Kandahár, kde se v letošním roce očekává zvýšení produkce obou plodin. „Může se stát, že se tato země stane v produkci konopí světovou špičkou, což není nijak záslužná pozice“ připouští Christina Oguz, ředitelka Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu v Afghánistánu. „Pozornost světa je zaměřena na opium, ale o pěstování konopí v Afghánistánu se příliš neví,“ dodává.
Islám sice zakazuje obě drogy, ale na rozdíl od opia je hašiš více méně společensky přijatelný a široce užívaný. Hašišové cigarety jsou k dostání v mnoha obchodech.
Situace se ale možná brzy změní. Guvernér Kandaháru Assadullah Chálid se nechal slyšet, že se vlastníci půdy jako Ateegh mýlí, pokud se domnívají, že jejich konopná úroda zůstane ušetřena. Pěstovat konopí je zakázáno a vláda bude jednat. Přesto připouští, že prioritou bude nadále omezovat úrodu máku. Chálidovy vymýcecí týmy zničily v loňském roce 20.000 hektarů máku.
Ateegh a Mohammed na to spoléhají a věří, že dokud budou v blízkosti maková pole, nebude mít vláda na likvidaci konopí čas. Pokud se však situace změní, budou si farmáři muset najít jinou lukrativní plodinu.