Aktuální článek
Cannafest 2011 – veletrh v srdci Evropy

Cannafest 2011 – veletrh v srdci Evropy

  • Poslední listopadový víkend se uskutečnil již druhý ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest 2011. Secesní Průmyslový palác pražského výstaviště v Holešovicích představil během tří dní na 126 vystavovatelů z 18 zemí světa včetně Austrálie nebo Indie.

Mezi 18 500 návštěvníky nechyběli fanoušci konopí z Polska, Rakouska, Velké Británie, USA nebo i Španělska. Kdo přijel, rozhodně se nenudil, neboť organizátoři se postarali i o velice zajímavý doprovodný program, v kterém si každý přišel na své: ať už navštívil odbornou konferenci, Cannafest kino, či ochutnal něco z nabídky konopného cateringu.

Hlavně growing

Jasným a dominantním pilířem, především v pravém křídle paláce, byl segment pěstitelství. V hojném počtu přišli zájemci o indoorové pěstitelské technologie, mezi kterými dominovala nabídka osvětlení, ventilace, zavlažovacích systému, kultivačních stanů, substrátů a dalšího užitečného growerského vybavení. Expozice technologií doplňovala neuvěřitelná přehlídka zahraničních firem, které nabízely minerální či biologická hnojiva a další výživové doplňky pro rostliny jako kořenové a růstové stimulátory, posilovače imunity nebo ochranu před škůdci či plísněmi. Důležitou a nedílnou součástí loňského veletrhu bylo také zastoupení mnoha semenných bank, které se předháněly v široké nabídce semínek všemožných konopných odrůd cizokrajných chutí i vůní. Mnozí vystavovatelé navíc nabídli nejen osvědčené technologie a výrobky, ale i ekologické, recyklovatelné, a také energeticky úsporné zařízení a doplňky. Zajímavými inovacemi, netradiční prezentací i nepřehlédnutelnými expozicemi se představili generální partneři veletrhu – holandský výrobce hnojiv, společnost Canna a holandská semenná banka Sensi Seeds. Koho desetilitrové barely s hnojivy, tuny substrátů nebo elektronické zařízení nechytly zrovna za srdce, nemusel nikterak zoufat. Domácí obchodníci vedle vybavení pro growing přišli i s bohatou paletou kuřáckých potřeb a nezbytných maličkostí pro milovníky dlouhého kouře. Na své si přišly také stánky s konopným oblečením, přírodní kosmetikou, zdravou výživou nebo konopnými stavebními materiály.

Odborní partneři

Veletrh Cannafest nabídl také prostor pro prezentaci institucí, konopných medií a umělců. Občanská sdružení Konopa a Legalizace.cz, která se v ČR věnují otázkám konopí, se opět stala odbornými parnery veletrhu a podílela se i na jeho přípravě. Ze zahraničních institucí podpořili veletrh svou účastí Hanfmuseum z Berlína a organizátoři akce Hanfparade. Mediálním partnerem veletrhu se stal nový český magazín Legalizace, který právě držíte ve svých rukou.

Konopná univerzita

Důležitou součástí pestrého doprovodného programu byla třídenní odborná konference s celkem 24 přednáškami českých i zahraničních odborníků, tlumočená do angličtiny.

Cyklus přednášek v pátek započal Vít Trčka se svým příspěvkem, týkajícím se historie a podivuhodného světa na první pohled nevinných etymologických názvů textilu, které ve skutečnosti označují konopné látky. O vynikajících vlastnostech konopného semínka a jeho využití pohovořil Luboš Babička. Je škoda, že tak všestranná rostlina ztratila v zemědělství své zásadní postavení.

Odborný příspěvek Antonína Vaculíka mohl zaujmout obzvláště ty, kteří pěstují nebo mají zájem pěstovat technické konopí. Vycházel ze zkušeností společnosti Agritec a popisoval různá úskalí této snahy i jejich možná řešení. Předmětem dalších přednášek bylo konopné semínko, jeho vlastnosti z nutričního hlediska a široké spektrum jeho použití v kuchyni. Prvního dne jsme se také mimo jiné mohli dovědět, že konopné vlákno se používá například i v automobilovém průmyslu. A že z konopí lze nejen stavět domy, ale i vyrábět hmotu podobnou plastu a z ní třeba hudební nástroje.

Druhý den odborného programu konference byl zaměřen na využití konopí v medicíně. Byl zahájen příspěvkem rozebírajícím petici za léčebné konopí, poté vystoupily dvě pacientky se svou osobní zkušeností, týkající se léčby. O tom, že konopí přináší úlevu v nesnadném životě s Parkinsonovou nemocí, pohovořila Mária Opltová. Velice otevřená výpověď pacientky s roztroušenou sklerózou Martiny Kafkové a jejího otce nenechala lhostejným snad nikoho v sále. Co se v lidském životě změní, když člověku, který nikdy nezkusil drogy a byl jejich odpůrcem vážně onemocní blízký člen rodiny a zjistí, že mu pomáhá marihuana?

Mnoho posluchačů zaujal inspirativní příspěvek Španělky Fernandy de la Figuera o tradičních i moderních způsobech využití léčebného konopí. Důležitou součástí přednášky byly recepty a rady, jak si připravit vlastní domácí konopná léčiva. Boaz Wachtel z Izraele přinesl zkušenosti a poučení z trnitých cest, které vedly od osvobození medicínské marihuany z vězení ignorance a lží až po její oficiální užívání v hlavním proudu zdravotnických zařízení v jeho zemi. O možnostech inspirace izraelským modelem se u nás v poslední době vedou diskuse. Sobotní přednáškový program zakončila Jitka Kateřina Trčková svou přednáškou o středověké medicíně, která se musela potýkat s častými bodnými či sečnými zraněními. Konopí bylo důležitou složkou starobylých hojivých léků.

Nedělní cyklus přednášek se tematicky věnoval léčebnému konopí. První tři přednášky se točily kolem problematiky pěstování léčebné marihuany. William Texier nás provedl taji hydroponického pěstování a ozřejmil, jaké zisky lze od hydroponického pěstování očekávat. Příspěvek Josefa Krejčíka alias Mr. José, autora knihy Jak pěstovat Indoor, byl zaměřen na otázku světla při indoor pěstování. Seznámil posluchače s výsledky rozsáhlého testování v laboratořích Elektrotechnického zkušebního ústavu v Praze. Tyto výsledky můžete na pokračování prostudovat i v našem časopise v seriálu Neprůhledné světlo. Julian Karadjov zase přednesl výsledky výzkumu z prvního legálního skleníku s marihuanou v Bulharsku, týkajícího se rozvoje účinných a bezpečných hnojiv pro pěstování marihuany v lékařské kvalitě. Příspěvek podrobně popsal potenciální rizika, vyplývající z přítomnosti těžkých kovů, kontaminujících marihuanu, a způsoby, jak se jim vyhnout.

Jednou z nejzajímavějších nedělních přednášek byla odborná exkurze do světa drog od muže s příznačným jménem Peter Rausch. Srovnáním účinků různých drog vyplynulo jejich nelogické zařazení v právním řádu – zdaleka nejvíce lidí totiž zabíjí legální nikotin. Kdo má ale skutečně prospěch z drogové prohibice? Je to mafie nebo policie, právníci, soudy, politici či farmaceutický průmysl? Situace ohledně protidrogových zákonů je postavena na historickém procesu, ovlivněném kulturou, politikou a finančními zájmy, a v mnoha zemích vůbec nekoresponduje s výsledky vědeckých výzkumů či sociálních studií. Konopí je toho bohužel nejnázornějším příkladem.

Dalším přednášejícím byl Marco Renda, zakladatel webových stránek treatingyourself.com, což je on-line komunitní server sdružující lidi, kteří se zajímají o lékařské využití marihuany. Závěrečný příspěvek přednesl Philip Polívka, pacient s roztroušenou sklerózou, který se i na vážná témata dokáže dívat s neodolatelným a nakažlivým smyslem pro humor.

Všem přednášejícím děkujeme. Velký dík patří i cannafestovému publiku, které se na první pohled mohlo zdát trochu nesourodé. Málokdy se stane, že například dredatého mladíka zajímá totéž, co paní ve středních letech či staršího pána s hůlkou. Bylo podivuhodné sledovat, jak pozornost, věnovaná konopí, spojuje navzdory mnoha rozdílům tak široké spektrum lidí.

Pečeme s konopím

I z gurmánského pohledu byl druhý ročník konopného veletrhu opravdu povedený. Konopný catering v levém křídle výstavního areálu nabízel jídla a drobné občerstvení z bio surovin a hlavně z konopí – ochutnat jste mohli tradiční české bramborové placky s konopnou moukou anebo salát z konopných těstovin a zapít to osvěžujícím konopným sirupem či pivem. Kuchařka a cukrářka Kathrin Gebrant – autorka knihy Baking with Hemp – přijela na Cannafest až z Berlína, aby představila čerstvé vydání své knihy v češtině. Na stánku konopného cateringu pak v sobotu dala zájemcům o konopnou kuchyni i autorskou lekci pečení konopných lasagní.

Doprovodný program

Součástí nabitého doprovodného programu byl i program kina, které po celé tři dny promítalo tematické  dokumenty i hrané filmy. Na závěr každého dne vystoupili ve střední hale výstaviště známé české kapely – CCTV All stars, Basta Fidel nebo Feher Fekete Kerek. Se svým křišťálovým didgeridoo se zapojil do programu i přední český hráč na tento nástroj Ondřej Steyskal. Toho zase velmi zaujala Jam session Drumparam, jejíž představitelé hráli na djambes a didgeridoos, vyrobených ze 100% konopného materiálu Hempstone.

Chill Out

V sobotu a v neděli veletržní prostor prosvítilo slunce a venkovní teploměr připomínal spíš jarní než podzimní počasí. Jelikož celý výstavní prostor výstaviště je nekuřácký, organizátoři umístili před vchodem do výstaviště na travnatou plochu vytápěný chillout dóm s barem, sushi občerstvením, čajovnou a live DJs pódiem a nabídli tak ideální místo k odpočinku nebo privátním setkáním.

Kdo přijel na Cannafest, měl rozhodně příležitost dozvědět se nejen něco nového o konopné rostlině, ale i potkat se se zajímavými lidmi. Vystavovatelům přinesly tři intenzivní dny veletrhu kromě obchodních kontaktů především utužení osobních vztahů se svými stávajícími partnery. Cannafest byl zkrátka výborným prostředím k potkávání lidí, které bez rozdílu věku a vyznání spojuje zájem o stejnou rostlinu. Druhý ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest 2011 úspěšně zakončil konopnou veletrhovou sezónu v Evropě, zapsal si návštěvnický rekord a znovu dokázal, že konopná kultura našla své pevné místo ve společnosti. Uvidíme, s jakými novinkami přijdou pořadatelé, obchodníci i odborníci příště. Jistě se budeme mít na co těšit.

www.cannafest.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!