Aktuální článek
Pět let legalizace v Coloradu zatím bez vážných problémů, tvrdí tamní hlavní hygienik

Pět let legalizace v Coloradu zatím bez vážných problémů, tvrdí tamní hlavní hygienik

  • Nejvýše postavený lékař v Coloradu uvedl v rozhovoru s moderátorem pořadu Island Morning v kanadském rádiu CBC, že legalizace konopí neměla dosud v tomto státě žádný negativní dopad.

MUDr. Larry Wolk zastává kromě zmíněné pozice také funkci výkonného ředitele odboru veřejného zdraví a životního prostředí státu Colorado a v rozhlasovém pořadu Matta Rainnieho se podělil o svůj názor na dopady legalizace konopí. Zároveň s moderátorem diskutoval o tom, v čem by se mohli Kanaďané, kteří budou mít konopí legální i pro rekreační účely od poloviny roku 2018, na základě zkušeností z jeho státu poučit.

Země se točí dál

Ohledně celkového dojmu o dopadu legalizace prohlásil MUDr. Wolk již v roce 2014, že žádné negativní důsledky tohoto kroku nezaznamenal, což rozvedl slovy: „Nepozorujeme žádné výrazné problémy, které by legalizace vyvolala.“

Typická coloradská prodejna s léčebným či rekreačním konopím je v důsledku regulací o zónování, značení, viditelnosti a propagaci relativně diskrétním a nenápadným zařízením. 

Wolk poznamenal, že prvotní obavy ze zavedení legalizace, například vyšší dostupnost konopí pro mladistvé i větší míra konzumace v rámci této skupiny, se nenaplnily: „Nic takového jsme nezaznamenali.“ Od roku 2014 došlo sice k nárůstu počtu telefonátů do toxikologických center v důsledku nadměrného užití konopí, Wolk se ale domnívá, že lidé se nyní na tyto instituce obracejí v případě potíží častěji, protože se nemusejí bát kriminalizace. Co se týče zvýšeného počtu návštěv na pohotovosti, má lékař za to, že ve většině případů jde o lidi z jiných států, kteří se nevyznají v produktech ani preventivních a vzdělávacích programech, které jsou v Coloradu dostupné a které vysvětlují, jak konopí dávkovat, aby nedošlo k předávkování (a co dělat, když už k němu dojde).

Věkový limit

Na otázku na minimální věk pro legalizaci užívání konopí Wolk odpověděl, že hranice jednadvaceti let, jež byla stanovena v Coloradu (stejná jako v případě alkoholu), je odpovídající, ale „smysl má i možnost, kdy si jednotlivé provincie (v případě Kanady) stanoví tento limit na nižší věk podle toho, od jakého věku je legální konzumace alkoholu, což je například v provinciích Alberta, Manitoba a Quebec osmnáct let.“ Zároveň ale upozorňuje, že podle dosavadních vědeckých zjištění je vývoj mozku dokončen až kolem pětadvacátého roku života, tudíž by mladým lidem užívání konopí před tímto věkem nedoporučoval.

Diskrétní prodejny

Podle Wolkova popisu je typická coloradská prodejna s léčebným či rekreačním konopím v důsledku regulací o zónování, značení, viditelnosti a propagaci relativně diskrétním a nenápadným zařízením.

Prvotní obavy z legalizace konopí, například vyšší dostupnost konopí pro mladistvé i větší míra konzumace v rámci této skupiny, se nenaplnily.

Co se týče možnosti prodeje alkoholu v těchto prodejnách, je Wolk zásadně proti s odůvodněním, že při konzumaci konopí a alkoholu současně se účinky obou látek exponenciálně zesilují.

Řízení

Co se týče řízení pod vlivem konopí, podle Wolka nedošlo k nárůstu počtu takových případů: „Dokonce jsme od legalizace zaznamenali menší počet těchto incidentů,“ dodává a data jeho slova potvrzují. Za první tři měsíce roku 2017 zaznamenala coloradská dopravní policie 33procentní pokles počtu pokut za řízení s THC v krvi oproti stejnému období loňskéhu roku.

Zdroj: www.marijuana.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!