Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Pomoc příteli

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné pomoci příteli: marihuanu užívá denně již deset let, výjimečně si dá pár houbiček. Je naprosto demotivovaný,  náladový a vzteklý. Bohužel naprosto odmítá pomoc odborníka. On sám říká, že je slabý na to, aby něco řešil. Mně se během dvouletého vztahu nepodařilo změnit nic, kromě pár dní, kdy si nezahulil. Příteli je 27 let, já mám dvě malé děti z dřívějšího vztahu. Vzhledem k jeho problémům jsem s ním vztah ukončila. Ale přece jenom bych chtěla vědět, jestli neexistuje ještě nějaká možnost jak mu pomoci. Předem velmi děkuji za odpověď.

Zdravím vás,

umím si představit, že kvůli vyčerpanosti z celkové situace jste zvolila cestu rozchodu. Je to naprosto pochopitelné a legitimní. Jako matka dvou dětí zajisté potřebujete energii vydávat jiným směrem, než se motat v začarovaném kruhu, ze kterého s největší pravděpodobností (dle toho co píšete) přítel nijak zvlášť vystoupit nechtěl…

Ptáte, se zda by měl ještě šanci. Šance je vždycky, ale vždy je základním aspektem motivace. Pokud se přítel sám za sebe rozhodne a bude ochoten pro sebe něco udělat, tak rozhodně šanci má, ale musí chtít on. Toto za něj bohužel nikdo jiný udělat nemůže… Pokud vás zajímá, jak by se v případě nemotivované osoby dalo nějak působit, bude nejrozumnější, když osobně navštívíte nějaké zařízení, pracující se závislými osobami. Tam můžete využít poradenských služeb pro rodinné příslušníky a blízké osoby. Podobné situace ale nebývají zrovna jednoduché a nelze na ně odpovědět jednou obecnou radou. Vždy je důležitá dlouhodobější systematická práce. Takže, pokud se rozhodnete nějakým způsobem příteli pomáhat, dojděte se nejdříve poradit. Budete mít větší šanci, že vaše pomoc bude účinná a pro vás bezpečnější. Což je neméně důležité.

Pokud jste z Prahy nebo sem máte blízko, doporučuji se obrátit na kolegyni, která se přímo specializuje na práci s blízkými osobami uživatelů nelegálních drog, kontakt zde:

Poradna pro rodiče, partnery a osoby blízké, o.s.SANANIM

Školská 30
Praha 1
tel.: 284 824 234, 739 268 527
kontaktní osoba: Mgr. Štěpánka Čtrnáctá
email: ctrnacta@sananim.cz

Pro více informací se můžete podívat na sananim.cz a kliknout na Poradna pro rodiče (PPR).Pokud je pro vás Praha daleko, lze využít též bezplatného poradenství v některém kontaktním centru pro uživatele nelegálních drog. Bývají ve všech větších městech a kontakty naleznete na drogy-info.cz V mapě pomoci po zadání kraje a města zadáte Kontaktní centrum. Vyberte si to, které máte dobře dostupné. Nebo můžete napsat ještě jednou a udat vhodné město, rádi vám případné zařízení vyhledáme a doporučíme.

Závislost na Marihuaně

Dobrý den, mám doma manžela a je silně závislý na marihuaně. Máme pětiletého syna, stav mého manžela se zhoršuje, je nervózní, vyčerpaný, cholerický, napadá mě a je nešťastný, každý večer vykouří rituálně až čtyři jointy. Po Novém roce by chtěl nastoupit léčbu, chtěla bych poradit, na koho se obrátit, aby načerpal sil, aby si odpočal a naučil se žít bez trávy a s rodinou. Děkuji za pomoc a přeji pěkný den.

Dobrý den,

pokud to váš manžel myslí s léčbou vážně, měl by se na odbornou pomoc obrátit neprodleně a ne to plánovat až někdy v novém roce. Takhle mi přijde, že to s jeho motivací nebude až tak přesvědčivé. Každopádně, pokud dáte vědět, ze kterého jste regionu, doporučíme vašemu manželovi zařízení, kam se bude moci obrátit a poradit se, jaký typ léčby by mu vyhovoval a byl pro něj vhodný. Případně mu ji tam i zprostředkují.

V případě, že by si to manžel s léčbou rozmyslel, odbornou pomoc by odmítal a jeho chování k vám by se nelepšilo, mohl by vám možná pomoci osobní kontakt s terapeutem, který se zabývá poradenstvím pro rodinné příslušníky závislých. Určitě by vám to pomohlo zorientovat se v situaci, zvážit, co dál, a navíc byste získala potřebnou oporu do budoucna.

Zatím se opatrujte a pokuste se více než na manželovo kouření marihuany soustředit na syna a svůj vlastní život a to, abyste byli spokojení.

THC a antibiotika

Zdravím, léčím se s angínou a mám předepsaná antibiotika (V- Penicilin 1,2 Mega BIOTIKA). Co se stane, když užiju THC? Bude mít nějaké nežádoucí učinky?

Zdravím vás. Antibiotika a THC mezi sebou nemají nějakou závažnější nepříznivou interakci. Potíž je spíš v tom, že pokud máte angínu a berete antibiotika, tak je váš organismus výrazně oslabený a rozhodně mu intoxikací čímkoliv k uzdravení nepomůžete. Může se stát, že bude déle trvat, než budete fit, a že se stav sice nebude výrazně horšit, ale bude se pomaleji lepšit… Prostě jste nemocný, myslím, že nemá smysl zatěžovat tělo kromě nemoci a léčby antibiotiky ještě něčím dalším. Ale je to samozřejmě na vás.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!