Aktuální článek
Recenze: Myron J. Stolaroff –Tajný náčelník

Recenze: Myron J. Stolaroff –Tajný náčelník

  • Kniha, jež se celým názvem jmenuje Tajný náčelník: Rozhovory s průkopníkem neoficiálního hnutí psychedelické terapie, je malým literárním pokladem tohoto žánru. Obsahuje sérii rozhovorů Myrona J. Stolaroffa, amerického odborníka na výzkum a účinky LSD, s anonymním psychoterapeutem označovaným fiktivním jménem Jakob, který v průběhu své dlouholeté praxe úspěšně využíval řadu látek měnících vědomí.

Na začátku své kariéry, bezprostředně po ukončení kurzu psychoanalýzy, objevil Jakob obrovský psychoterapeutický potenciál určitých psychedelických substancí. U svých pacientů pozoroval pozitivní psychické změny a především neuvěřitelné duchovní transformace a rozhodl se proto při své práci využívat ve velkém látky jako LSD nebo MDMA, ačkoli obě tyto drogy byly a jsou nelegální. Vystavoval se riziku zatčení, výsledky ale stály za to – úspěšně léčil tisíce lidí a mezi pacienty se těšil velké úctě a oblibě až do své smrti v roce 1988 (ve věku 76 let). 

Neviditelný mentor

Kniha Tajný náčelník zachycuje metody a techniku, jež Jakob používal při výběru a přípravě vhodných kandidátů, volbě správného psychedelika a stanovení přiměřeného dávkování – a také základní principy pořádání individuálních i skupinových sezení. Kniha je skvěle napsaná, plná konverzačního humoru a nadhledu člověka, jenž patřil mezi průkopníky spojení psychologie a psychedelik. Markantním znakem Jakobovy osobnosti je schopnost naslouchat problémům pacientů. S moudrostí a odvahou je pak provází na dlouhé cestě k uzdravení a duchovnímu růstu. Čtenář je přitom po celou dobu vítaným svědkem, který sbírá střípky vědomostí a zážitků. Jakob jako terapeut není jen pouhým lékařem, ale také citlivou lidskou bytostí, a se svými klienty upřímně prožívá všechny životní výzvy. Intuitivně a s nezbytnou dávkou asertivity se tak stává součástí jejich sebeobjevování, uzdravování a duševní obrody.

Knížka Tajný náčelník je k dostání v edici Legalizace za 198 Kč. 

Nástroje na míru

Psychologie má k dispozici řadu nástrojů a postupů, jejichž klady a rizika jsou mezi odborníky předmětem debat, přičemž se neustále objevují i metody nové, radikální a inovativní. Jakobova psychoterapie je orientována poměrně religiózně, ale on sám nijak zvlášť neprezentuje vlastní teologické postoje nebo zkušenosti. Někteří lidé budou nejspíše nesouhlasit s jeho tvrzením, že duchovní transformace je možno dosáhnout pouze prostřednictvím psychedelik – takový výklad trochu nespravedlivě opomíná tradiční náboženské praktiky a zážitky, například meditaci nebo půst. Převládající názor stále je, že psychedelika pouze otvírají dveře přítomné latentně v naší psýché, které ale mohou být při vynaložení dostatečného úsilí otevřeny i bez přítomnosti vnějších stimulantů.

Dějiny nás posoudí

Kniha je zřejmě záměrně napsána v lehce kontroverzním tónu a je současně zábavná i poučná. Kromě rozhovorů s Jakobem najdeme v Tajném náčelníkovi také několik fascinujících případů z jeho praxe, rozsáhlý seznam zdrojů a příspěvky takových postav psychedelického hnutí, jakými jsou Albert Hoffmann, Alexander a Ann Shulginovi nebo Stanislav Grof. Ten svůj prolog uzavírá slovy, která je dobré mít na paměti: „Je bezesporu rozumné dbát na zákony, je-li naším hlavním zájmem osobní bezpeční a pohodlí. Dějiny však ve zpětném pohledu nezřídka hodnotí daleko výše jednotlivce porušující sporné zákony své doby díky prozíravosti a vysokým zásadám než lidi, kteří tyto zákony vydali.“

Projděte si kompletní nabídku knih z edice Legalizace! Nechybí odborné publikace, které se věnují přírodní medicíně a komplexním účinkům široké škály rostlin a hub. Najdete zde nejen tituly o využití konopí v léčbě, pěstování rostlin indoor i outdoor, životopisné příběhy slavných osobností a knihy receptů, ale také osobitou beletrii. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!