Pilotní randomizovanou, placebem kontrolovanou experimentální studii, jež zkoumala působení oromukosálního spreje Sativex (s poměrem THC a CBD 1:1) na třiceti dospělých jedincích s poruchou ADHD, zveřejnil na konci letošního léta odborný časopis European Neuropsychopharmacology. Primárním zájmem vědců byly rozdíly v kognitivních schopnostech a úrovni aktivity měřených metodou tzv. Qb testu, dále také rozdíly v symptomech ADHD a emoční labilit. Všech 30 pozorovaných subjektů bylo náhodně rozřazeno do dvou stejně velkých skupin, z nichž jedné („aktivní“) byl podáván Sativex, zatímco druhé bylo podáváno placebo. Co se týče primárního výstupu, nebyly mezi skupinami zaznamenány žádné významné rozdíly, i když výsledky testů naznačují, že „členové aktivní skupiny vykazovali povětšinou lepší výsledky než členové skupiny s placebem.“
V případě sekundárního výstupu byl „Sativex spojován s nominálně výrazným zlepšením v oblasti hyperaktivity/impulzivity a inhibiční kontroly a také s tendencí směrem ke zlepšení nepozornosti a emoční lability.“ Co se týče vedlejších účinků, v aktivní skupině došlo k jednomu vážnému incidentu (svalové záchvaty/křeče) a ke třem mírnějším incidentům.
V závěru studie se dočteme, že „dospělí s ADHD mohou po užití kanabinoidů zaznamenávat redukci symptomů, a to bez kognitivních omezení. Ačkoli tyto závěry nejsou definitivní, lze je považovat za předběžný důkaz, jenž ukazuje potřebu dalšího výzkumu role endokanabinoidního systému a kanabinoidů při této neurologické poruše.“