Aktuální článek
Konopí a sport

Konopí a sport

  • S postupující legalizací a přijetím ve společnosti proniká konopí stále více i do světa profesionálního a amatérského sportu. Ačkoli je v mnoha sportovních odvětvích oficiálně považováno za zakázaný doping, v praxi se ukazuje být především léčivem a prostředkem k rychlé regeneraci organismu po náročných výkonech.

Především ve Spojených státech probíhá v posledních letech stále bouřlivější debata mezi aktivními i bývalými hráči dvou nejoblíbenějších amerických sportů – basketbalisty z NBA a fotbalisty z NFL – a funkcionáři o tom, zda by nebylo vhodné vyřadit konopí ze seznamu zakázaných látek a povolit jeho užívání při léčbě nejčastějších a často dlouhodobých zranění či pooperačních stavů hráčů v těch státech, kde je léčba konopím legální.

Okresní přebor

Oproti tomu v České republice jsou vody profesionálního sportu v souvislosti s konopím stále poměrně klidné (pomineme-li pravděpodobně placenou facebookovou propagaci jedné nejmenované konopné masti nejlepší českou tenistkou Karolínou Plíškovou), ovšem mezi amatérskými fotbalisty, hokejisty, basketbalisty, volejbalisty nebo třeba cyklisty určitě najdeme řadu jedinců, kteří mají vždy po ruce domácí konopnou mast na drobnější úrazy jako odřeniny, pohmožděniny, natažené šlachy či výrony.

O léčbě závažnějších sportovních úrazů (otřesech mozku či zlomeninách a jejich následcích), o kterých se hlasitě diskutuje ve Spojených státech, u nás ale zatím nehovoří ani sportovci, ani lékaři. Dle platného zákona o léčebném konopí je samozřejmě možné v České republice léčbu konopím předepisovat i pacientům-sportovcům, nicméně nikdo tady zatím neřešil potenciální problém, s nímž se právě v Americe setkává stále více profesionálních sportovců, díky nimž se celá diskuze přesunula do hlavních médií a stala se předmětem celonárodní pozornosti.

“Konopí účinkuje mnohem lépe než jakákoli farmaceutika, která mi byla za roky v profesionálním fotbale předepisována.”

Ve stručnosti jde o to, že pacient – americký, český, německý nebo třeba australský – užívající legálně léčebné konopí s obsahem THC anebo CBD, jež mu předepsal lékař, nemusí projít dopingovou zkouškou na drogy a může být potrestán zákazem činnosti, pokutou a podobně. Jedním z prvních takových případů mezi slavnými sportovci byla v roce 2015 kauza zápasníka MMA (Mixed Martial Arts – Smíšená bojová umění) Nicka Diaze, který za „pozitivní test na marihuanu“ dostal v Las Vegas od Nevadské státní atletické komise pětiletý zákaz činnosti a pokutu v přepočtu zhruba 350 000 korun. Sám je přitom ve své domovské Kalifornii legitimním konopným pacientem a tato bylina mu pomáhá zvládat neurologické problémy v důsledku opakovaných vážných zranění hlavy.

Co by bylo, kdyby…

Zkusme si tedy představit hypotetickou situaci, kdy si Karolína Plíšková namaže namožený loket komerčně prodávanou mastičkou, kterou propaguje na svém Facebooku (nebo ještě hůře – domácí konopnou mastí s obsahem THC), načež odcestuje do New Yorku na US Open, ale tam neprojde dopingovou kontrolou na drogy. To by byl šok pro českou i mezinárodní sportovní scénu! Nebo: Jaromír Jágr dostane od spoluhráče v kanadském Calgary, kde bude konopí od poloviny příštího roku legální dokonce i pro rekreační využití, konopný krém na naštípnutý palec, odcestuje na zápas do Las Vegas – a po dopingové kontrole skončí jako Nick Diaz. A to samé se může kdykoli stát i u nás doma každému druhému Lojzovi Vomáčkovi z 1. fotbalové ligy.


Je přitom běžně přijímaným vědeckým faktem, že konopí, ať už s obsahem psychoaktivního THC nebo bez něj, může být jen těžko považováno za doping ve smyslu stimulace výkonnosti. Jeho zákaz ve sportu tudíž zcela postrádá logiku – a vychází pouze z prohibice této rostliny na legislativní úrovni, která ostatně postrádá logiku jakbysmet. Alespoň trochu zdravého rozumu do problematiky vnesla Světová antidopingová agentura (World Anti-Doping Agency – WADA), když před pár měsíci oznámila, že „kanabidiol (CBD) bude odstraněn ze seznamu zakázaných látek“. Zároveň ale varovala, že kanabidiol extrahovaný z rostliny „může obsahovat i různé množství THC, což je látka nadále zakázaná“.

Snadná cesta k opioidům

Mezi nejslavnější americké sportovce a zároveň nejhlasitější propagátory konopné léčby za oceánem patří hvězda amerického fotbalu Eugene Monroe. Ten byl v červnu loňského roku – v pouhých devětadvaceti letech – donucen ze zdravotních důvodů ukončit slibně rozjetou kariéru kvůli obavám z trvalého poškození mozku v důsledku několika vážných zranění hlavy.

Kromě toho ho stejně jako stovky či spíše tisíce dalších profesionálních fotbalistů, basketbalistů nebo hokejistů trápí bolestivé následky zranění a četných operací kloubů, zad, ramen, kolen a krku. Tyto zdravotní problémy vedou velmi často k roztočení nebezpečné spirály: lékaři jim totiž začnou předepisovat kvanta léků proti bolesti, mezi něž patří i vysoce návykové a rizikové opioidy. Ty jsou přitom v současnosti ve Spojených státech zodpovědné za hrozivou epidemii smrtelných předávkování (více než 52 000 úmrtí za rok 2015 a zhruba 64 000 za loňský rok – a to je více, než mají na svědomí všechny ilegální drogy dohromady).

Jak vysvětluje sám Monroe v eseji „Moje tělo nezapomíná“ (My Body Remembers), kterou letos v červenci otiskl magazín Players Tribune: „Sice mi je teprve třicet, ale jsou dny, kdy si připadám na devadesát. Přesto dnes neberu žádné prášky a jsem na to patřičně hrdý. Výrazně mi přitom pomáhá konopí, které užívám v různých podobách. Když mě třeba něco bolí, namažu se mastí a cítím okamžitou úlevu. Konopí účinkuje mnohem lépe než jakákoli farmaceutika, která mi byla za ty roky v profesionálním fotbale předepisována – a to ani nemluvím o jejich nežádoucích účincích, na které mi byly předepisovány jen další a další prášky.“

Nejen bolest, ale i ochrana mozku

Eugene Monroe společně se stále větším počtem hráčů z NFL, NBA, NHL a dalších slavných zámořských soutěží upozorňuje také na rychle rostoucí seznam studií a výzkumů, které potvrzují nejen analgetické, ale i neuroprotektivní účinky kanabinoidů. K hráčům se navíc postupně přidávají i současní a bývalí vysocí funkcionáři, nejnověji například legendární komisař NBA David Stern, který tuto funkci zastával třicet let.

Další bývalí hráči se spojují přímo s lékaři a výzkumníky, aby iniciovali studie léčebného potenciálu konopí pro sportovce. Jmenujme například bývalého zadáka týmu Denver Broncos Jakea Plummera, který organizuje fundraisingové akce na podporu výzkumu kanabinoidů při léčbě bolesti a symptomů spojených s traumatickými zraněními mozku a chronickou traumatickou encefalopatií (běžně známá jako boxerská demence).

Rekreační užívání a rekreační sportování

Během posledních pár let jsme na webu magazínu Legalizace publikovali několik článků pojednávajících o tom, jak může působit konopí na nás, amatérské či rekreační sportovce, a jak asi přítomnost psychoaktivního THC v těle ovlivňuje naše sportovní výkony. Pod těmito texty se vždy strhla bouřlivá diskuze, ve které jedni tvrdili, že pod vlivem jsou nemotorní, neuběhnou ani dva metry a nedokážou se soustředit, zatímco druzí si nemohli vynachválit větší motivaci, nabuzení a celkově kvalitnější prožitek a pocit uspokojení po odvedeném výkonu.

Jak už to s konopím a lidmi bývá, pravdu mohou mít obě skupiny – vždy záleží na konkrétním člověku, jeho fyzickém a psychickém rozpoložení, předchozích zkušenostech a samozřejmě i na užité odrůdě (tedy obsahu aktivních látek – kanabinoidů, terpenů atd.).

Dále také hodně záleží na druhu sportu, jak se svěřil jeden z pravidelných huličů v naší redakci, který hraje závodně šachy a v juniorském věku patřil k republikové špičce: „Dát si jointa a jít hrát s kamarády fotbal nebo třeba volejbal mi nikdy problémy nedělalo, naopak se dokážu líp soustředit na svůj výkon. Co mi ale po zahulení zaručeně nejde, jsou moje oblíbené šachy, protože v nekontrolovatelném návalu nápadů se nikdy nedokážu zkoncentrovat natolik, abych zvládnul postupný propočet a ‚střízlivé‘ hodnocení jednotlivých variant.“

Pohled do budoucnosti

Z vývoje posledních let zejména ve Spojených státech je zřejmé, že konopí přestává být ve světě profesionálního sportu vnímáno jako doping i jako škodlivá droga. Nicméně stejně jako v dalších oblastech lidské činnosti potrvá i zde ještě nějaký čas, než si všichni zainteresovaní po celém světě uvědomí, že se v první řadě jedná o léčivou bylinu, která může profesionálním i amatérským sportovcům výrazně pomoci – ať už „jenom“ tím, že je motivuje k dobrému výkonu, anebo mírní bolestivé symptomy různých zranění, případně dokonce chrání mozek a pomáhá při léčbě traumatických poranění hlavy. Nyní předejme slovo dvěma českým sportovcům – basketbalistovi a zápasníkovi MMA –, aby nás seznámili se svými zkušenostmi s konopnou léčbou.

Zdroje:

Shanshan, S. a kol.: „Cannabidiol attenuates OGD/R-induced damage by enhancing mitochondrial bioenergetics and modulating glucose metabolism via pentose-phosphate pathway in hippocampal neurons,“ Redox Biology 2016.

World Anti-Doping Agency: „Summary of Major Modifications and Explanatory Notes,“ Prohibited List 2018.

Monroe, E.: „My Body Rembembers,“ Players Tribune 2017.

Nytimes.com

Denverpost.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!