Aktuální článek
Konopí a léčba poruch autistického spektra

Konopí a léčba poruch autistického spektra

  • Čím dál více rodičů autistických dětí vyjadřuje podporu léčbě konopím. Tvrdí, že konopí má při léčbě jejich potomků zázračné výsledky a funguje i v případech, kdy všechny ostatní metody selhávají.

Povědomí veřejnosti o chorobách autistického spektra se v důsledku jejich vyššího výskytu v populaci (či častější diagnostiky) zlepšuje. Jednomu z každých 68 dětí je dnes diagnostikována nějaká forma autismu. Spektrum jejich závažnosti je velmi široké a největší negativní dopad má onemocnění na schopnost komunikace a sociální interakce. Autisté mohou být agresivní a trpět psychotickými stavy nebo sebepoškozováním. Příčina onemocnění není známa a neexistuje ani univerzální spolehlivý lék. Konvenční léčba je založená na kombinaci mnoha preparátů a terapeutických postupů. U některých nemocných je toto spojení úspěšné, s rostoucím počtem diagnostikovaných pacientů nicméně stoupá i počet těch, kdo zoufale hledají nové, účinnější a šetrnější prostředky.

Existuje jen hrstka odborníků ochotných předepsat autistům konopné preparáty.

Konopí vykazuje skvělé výsledky při léčbě epilepsie, která je přibližně ve 30 procentech případů vedlejším symptomem autismu, a někteří rodiče proto uvažují o možnosti využít ho také k léčbě dalších obtíží spojených s touto chorobou. Máme k dispozici řadu případových studií dětí i dospělých trpících autismem, u nichž mělo podávání konopí prokazatelné pozitivní účinky. V důsledku zařazení rostliny do skupiny nejnebezpečnějších látek se však mnoho rodičů vystavuje nebezpečí, že budou muset čelit právní následkům vyplývajícím z držení nelegální drogy. 

Nedostatek empirických důkazů

Konopí je na federální úrovni stále nezákonné a vědeckých výzkumů jeho účinků je proto poskrovnu. Naštěstí v Izraeli právě probíhá studie podporovaná mnoha obhájci užívání konopí k léčbě autismu a její výsledky jsou velmi slibné. Výzkumná skupina zahrnuje 120 pacientů ve věku mezi pěti a 29 lety s různými typy autistických poruch, přičemž každému účastníkovi je podáván jeden ze dvou druhů konopných olejů nebo placebo. Vedoucí výzkumu doktor Adi Aran zahájil současný program po pozitivních výsledcích své předchozí pozorovací studie, která zahrnovala 70 pacientů. I on sám ale upozorňuje, že bude třeba ještě mnoho času a úsilí, než se podaří spolehlivě potvrdit účinnost a bezpečnost užívání konopných přípravků. 

Jednou z pacientek doktora Arana je Noa Shulmanová. V rozhovoru pro USA Today její matka Yaela Shulmanová prohlásila, že sice neví, v jaké léčebné skupině je její dcera zařazena, váží si ale možnosti vyzkoušet po mnoha neúspěšných pokusech novou metodu, která by mohla mít naději na úspěch. „Dospěla jsem do stádia, kdy mne opustily všechny fyzické i duševní síly,“ posteskla si zoufalá matka. 

Čekání na zázrak

Navzdory rostoucímu zájmu veřejnosti a důkazům, že by konopí mohlo být přijatelnou alternativou ke konvenční léčbě, je pro mnohé rodiče a ošetřovatele stále obtížné sehnat konopí na předpis legální cestou. Výrobky jsou sice dostupné v 29 amerických státech, existuje ale jen hrstka odborníků ochotných předepsat je právě autistům. Řada rodičů je tak nucena léčit své děti v rozporu se zákonem.

Mieko Hester-Perezová, jejíž syn trpí těžkou formou autismu, patří k nejhlasitějším obhájcům užívání konopí jako léku proti této nemoci. Vyzkoušela různá léčiva, behaviorální terapie i změnu jídelníčku, ale bez úspěchu, a tak dál zoufale hledala pro Joeyho pomoc. Narazila při tom na článek doktora Bernarda Rimlanda, bývalého ředitele Institutu pro výzkum autismu, ve kterém se dočetla o možnosti léčit autismus pomocí konopí. Joey začal pravidelně konzumovat konopné sušenky a výsledky byly pozoruhodné. „Chtěl jen sedět v pokoji a hrát si,“ popsala jeho matka v rozhovoru pro organizaci na podporu autistů. „Všimli jsme si, že je mnohem klidnější a méně napjatý.“ Hester-Perezová následně objevila Nekonvenční nadaci pro autismus, která chce prezentovat veřejnosti alternativní způsoby léčby této choroby, a to i pomocí konopí. I další rodiče vystupují ve prospěch této byliny a mnozí tvrdí, že jejich dětem doslova zachránila život. 

„To, co dělám, je samozřejmě projevem odporu vůči státní moci, jenže já nemám potřebu někomu odporovat…“ 

Mark Zartler začal svou dceru Karu léčit konopím na radu přítele. Kara trpí těžkým autismem a na tradiční terapeutické metody ani léčiva nijak nereagovala, zdá se ale, že konopí pomáhá mírnit její tendence k sebepoškozování. Rodina bohužel žije v Texasu, kde je konopí i pro léčebné účely nelegální. Zartler zveřejnil svůj příběh a doufá, že se k němu připojí i další rodiče a podaří se jim získat přístup ke konopí na předpis.

„V Texasu samozřejmě řídím, a kdyby mě zastavila policie, zatčení mě nemine,“ uvedl v rozhovoru s redaktory deníku Washington Post. Je si dobře vědom rizika, kterému sebe i svou rodinu vystavuje, možné přínosy mu ale stojí za všechny problémy. „To, co dělám, je samozřejmě projevem odporu vůči státní moci, jenže já nemám potřebu někomu odporovat… Věříme, že když se nám podaří tento problém dostatečně osvětlit veřejnosti, získáme pozornost i podporu a nakonec lidi přimějeme ke správnému rozhodnutí.“

Stále více rodičů zjišťuje, že při léčbě svých nemocných dětí mohou využívat konopí, a dá se tedy očekávat, že si tímto fenoménem budou do hloubky zabývat i odborníci. Konopí není konečnou odpovědí na všechny otázky a problémy, mnoha rodinám ale pomáhá žít normálnější, spokojenější a plnohodnotnější život.

Zdroj: cannabisnow.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!