Aktuální článek
Nejznámější chorvatský konopný aktivista odsouzen k dvěma rokům vězení

Nejznámější chorvatský konopný aktivista odsouzen k dvěma rokům vězení

  • Přísný trest dvou let vězení, který v Chorvatsku často nedostávají ani vrazi či násilníci, byl vyměřen vážně nemocnému Huanitu Luksetićovi za pěstování jedenácti rostlin konopí. Rozsudek oživil bouřlivou diskusi o dekriminalizaci a regulaci léčebného konopí v oblíbené destinaci českých turistů.

Konopí na předpis není k dispozici pro 9 z 10 pacientů

Dr. Ognjen Brborović, předseda chorvatské Komise pro léčebné konopí a odborný asistent na Ústavu sociálního lékařství v Záhřebu tvrdí, že v Chorvatsku, ačkoli země v roce 2015 uzákonila léčbu konopím, je konopí dostupné pacientům pouze na papíře. „Konopí má důležitou roli při léčbě a zvyšování kvality života u řady nemocí. Chorvatsko mělo zajistit jeho dostupnost, ale to se nestalo.“

Huanito Luksetić byl Osobností legalizace v magazínu Legalizace č. 39, přičemž rozhovor s ním je dostupný v kompletním znění zde.

V současné době není léčebné konopí v Chorvatsku dostupné z podobných důvodů jako v České republice – jednak není k dispozici pacientům, kteří nemají dostatek peněz, protože je příliš drahé (průměrná měsíční dávka vyjde v přepočtu na deset až patnáct tisíc korun a stejně jako u nás ji nehradí zdravotní pojišťovny). Dále je nepřístupné pro ty, kdo potřebují větší množství nebo specifické složení, a v neposlední řadě je omezený seznam povolených diagnóz, na které lze konopí předepisovat.

„Myslím, že léčba konopím by měla být k dispozici všem potřebným. Pokud to nedokáže zajistit stát, pak bychom mohli alespoň udělat něco podobného, k čemu přikročilo Švýcarsko, Nizozemsko, Kanada, Izrael, Španělsko a mnoho dalších zemí: umožnit pacientům nějakou formu pěstování pro vlastní potřebu,“ prohlásil Dr. Brborović v rozhovoru pro chorvatský deník Index. „Ale než se něco takového stane, měl by chorvatský stát řešit alespoň problém velmi vážně nemocných pacientů, nikoli je za držení konopí perzekvovat, jako je tomu v případě Huanita.“ 

Luksetić u soudu tvrdil, že konopí pěstuje a využívá výhradně pro osobní potřebu a k výrobě výtažku, který mu významně zlepšuje průběh a symptomy pokročilé formy roztroušené sklerózy. V řadě zemí, které v posledních letech liberalizovaly protikonopné zákony, je pěstování konopí pro vlastní potřebu povoleno obvykle v rozmezí pěti až deseti rostlin na osobu. V některých případech, jedná-li se o vážně nemocné pacienty, lze dokonce pěstovat bez omezení. Huanito jich měl všeho všudy jedenáct. 

Nedostatečná nabídka 

V roce 2015 začal být do Chorvatska dovážen konopný extrakt společnosti Tilray z Kanady, ale někteří pacienti potřebují mít na výběr z více odrůd konopí a přípravků z nich vyrobených. „Výtažek z Kanady je spíše určen pro začátečníky, kteří konopí dříve neužívali. Existují však takzvaní ,zkušení‘ pacienti, kteří se konopím léčí dlouhodobě a mají určitou toleranci, takže pro ně tento extrakt není dostatečně silný,“ vysvětluje Dr. Brborović. „Proto by měl být na trhu větší výběr konopných přípravků, aby pacienti a jejich lékaři měli z čeho vybírat. Huanito je dlouhodobý uživatel, takže potřebuje větší množství kanabinoidů.“ 

Luksetić u soudu tvrdil, že konopí pěstuje a využívá výhradně pro osobní potřebu a k výrobě výtažku, který mu významně zlepšuje průběh a symptomy pokročilé formy roztroušené sklerózy. 

Dr. Brborović je za kanadský extrakt rád, ale myslí si, že je moc drahý. Vysoké ceny, stejně jako nedostatečná rozmanitost nabídky produktů s různými poměry kanabinoidů a různou potencí, by mohly být vyřešeny liberalizací trhu s konopím.

„Stát by měl řešit problémy, kvůli kterým je v současné době konopí v praxi nedostupné. Pokud to nedokáže, pak by měl povolit pěstování několika rostlin pro vlastní potřebu. Je také velmi důležité, aby se konopí nestigmatizovalo a bylo přijímáno jako každý jiný lék na ty či ony obtíže, na které se ukázalo, že funguje,“ upozorňuje uznávaný lékař. „Osobně se snažím, aby lékaři v Chorvatsku měli lepší znalosti o konopí a měli zájem ho předepisovat. Obávám se ale, že rozsudek v případě Huanita tomu vůbec nepomůže – mezi lékaři i pacienty by mohlo dojít k poklesu zájmu o konopí, jelikož z tohoto případu se zdá, že je i pro těžce nemocné stále nezákonné. Jako bychom byli zpět v roce 2014. Huanita znám a vím, že je to hodný člověk a že to rozhodně není žádný zločinec, který by plánoval zbohatnout na prodeji marihuany. Chtěl si jen pomoci,“ říká Dr. Brborović.

Výzkumy hovoří jasně

Nová zpráva Americké akademie věd z roku 2017, která analyzovala velké množství studií, ukázala, že kanabinoidy výrazně mírni bolest u různých poruch, a to včetně neuropatických. Dále bylo potvrzeno, že konopí u roztroušené sklerózy potlačuje křeče a další příznaky. Mimoto bylo znovu prokázáno, že kanabinoidy jsou účinné při léčbě příznaků, jako je nevolnost či nechutenství u pacientů s HIV nebo rakovinou. Podle Dr. Brboroviće by se chorvatský program léčebného konopí měl přizpůsobit těmto novým poznatkům, ovšem skutečnost je taková, že současná vláda konzervativní strany HDZ, která vyhrála předčasné volby na podzim roku 2016, nemá zájem s Komisí pro léčebné konopí jakkoli komunikovat.

Stát by měl řešit problémy, kvůli kterým je v současné době konopí v praxi nedostupné. Pokud to nedokáže, pak by měl povolit pěstování několika rostlin pro vlastní potřebu. 

„Snažil jsem se svolat společné zasedání s představiteli vlády, abychom mohli na základě výše zmiňované zprávy americké Národní akademie věd rozšířit indikace pro předepisování konopí obecně na všechny bolesti, zejména neuropatické – tedy při bolestech hlavy či zad, ischiasu atd. Bohužel jsem narazil. Na ministerstvu zdravotnictví mě požádali, abych vyčkal, dokud sám ministr komisi nesvolá, protože taková je běžná praxe. Nicméně ani předchozí ministr Nakić, ani současný Kujundzić tak neučinili,“ stěžuje si Dr. Ognjen Brborović. Celá situace nápadně připomíná chování českých politiků a úředníků, kteří za poslední roky neučinili nic pro nápravu současného tristního stavu. Jak trefně poznamenává chorvatský odborník na léčbu konopím, politici raději „předstírají, že žádné léčebné konopí neexistuje“.

Hrdina ve vězení

Pozitivní kroky vedoucí až k legalizaci léčby konopím v Chorvatsku v roce 2015 byly do značné míry důsledkem aktivismu Huanita Luksetiće, jenž byl z „nezákonného pěstování marihuany“ obviněn v roce 2014. Vzhledem k tomu, že trpí velmi pokročilou formou roztroušené sklerózy, podařilo se Huanitovi v průběhu roku 2015 upozornit na svůj případ v řadě celostátních médií. Až pod následným tlakem veřejnosti slíbil tehdejší ministr zdravotnictví, že se vláda začne zajímat o regulaci léčebného konopí. „Teprve poté byla zřízena komise, která měla vytvořit podklady pro legalizaci konopné léčby. Takže to byl Huanitova zásluha,“ uznává Dr. Brborović.

Zdroje:

dnevnik.hr
hrvatska-danas.com
www.jutarnji.hr

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!