Aktuální článek
Kodaň odhlasovala legalizaci marihuany

Kodaň odhlasovala legalizaci marihuany

  • Marihuana by brzy mohla být legalizována v Kodani. Zástupci města velkou většinou schválili schéma, podle kterého by se tato droga prodávala prostřednictvím státem provozovaných obchodů a kaváren.
  • Pokud tento návrh začátkem roku 2012 schválí dánský parlament, stane se Kodaň prvním městem, které marihuanu plně legalizuje, nejen toleruje.

Tato droga se již otevřeně prodává na ulicích Christianie, samozvaného „svobodného města“ v centru Kodaně, navzdory uzavření zdejších coffee shopů amsterdamského stylu v roce 2004. Marihuana však nebyla nikdy oficiálně dekriminalizována a za držení i malého množství hrozí, podobně jako v ČR, pokuta až to výše cca 15 tisíc korun.

„Uvažujeme o otevření asi třiceti až čtyřiceti veřejných prodejních míst, jejichž pracovníci by neměli zájem prodat více, ale měli by zájem o vás,“ uvedl Mikkel Warming, kodaňský radní zodpovědný za sociální záležitosti. „Od koho mají mladí raději kupovat trávu? Od dealera, který se jim snaží prodat více a který má zájem prodat jim tvrdé drogy, nebo od státního pracovníka?“

Městská rada o návrhu hlasovala 17. listopadu 2011 a schválila ho poměrem hlasů 39 pro, 9 proti. Zároveň pověřila Warmingův výbor pro sociální záležitosti, aby vypracoval podrobný návrh, jak by tento plán měl fungovat. Poté, začátkem roku 2012, bude návrh zaslán ke schválení do dánského parlamentu.

„Chceme si udělat jasno v tom, jaký konkrétní model dekriminalizace si přejeme: měl by být zaveden veřejný systém obchodování, měla by tu být nějaká věková hranice?“ ptá se Warming.

Uvedl dále, že je proti zavedení konopných kaváren, kde by bylo užívání marihuany tolerováno, zatímco pěstovat nebo dovážet trávu by nadále bylo ilegální. Tvrdí, že takový model by ponechal veškeré příjmy (odhadem okolo 6 miliard korun) v rukou kodaňských neslavně proslulých motorkářských gangů.

„Nechceme amsterdamský model. Chceme nalézt cestu, jak legalizovat dovoz nebo pěstování marihuany,“ prohlásil.

Držení a pěstování je i v Nizozemí stále možné trestat pokutou a tamní vyhlášené coffee shopy jsou v podstatě ilegální, i když tolerované.

Kodaňská městská rada předložila podobný návrh již před třemi lety, tehdy ho však dánský parlament zamítl.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/denmark/8899243/Copenhagen-votes-to-legalise-marijuana.html

Překlad: Michal Řehák

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!