Aktuální článek
Konopí a akupunktura

Konopí a akupunktura

  • Řada alternativních léčebných postupů, které jsou jednotně označovány termínem „tradiční čínská medicína (TCM)“, se v Číně a dalších částech Asie používají už více než 5 000 let. Určitě jste slyšeli o akupunktuře nebo tai-či, ale věděli jste, že konopí se v TCM už po staletí používá jako jedna z 50 základních a nejdůležitějších bylin?

Trocha historie

Konopí je v Číně označováno jako „ma“, což kromě označení rostliny znamená i pomoc či znecitlivět. Tato definice nejpravděpodobněji souvisí s faktem, že se konopí odpradávna používalo k přípravě analgetik pro intenzivní zákroky, jako byly například operace. 

Věděli staří čínští léčitelé a akupunkturisté o vztahu toku čchi s endokanabinoidním systémem dřív, než byla technologie moderní medicíny schopná toto spojení objevit a dokázat? 

Zde je několik dalších zmínek o této oblíbené bylině a TCM v průběhu věků:

  • 2737 př. n. l.: legendární císař Šen Nung, který měl napsat knihu o metodách léčby TCM a údajně jako první zmínil blahodárné účinky konopí na lidské tělo.
  • 2698–2205 př. n. l.: další z legendárních vládců „Žlutý císař“, byl považován za duchovního mistra, který se údajně dožil více než 400 let. Měl být vynálezcem kola, lodí, brnění, psacích a akupunkturních jehel (zajímavý je také fakt, že jeho žena Lej-cu byla uznána prvním chovatelem bource morušového a vynálezcem procesu výroby hedvábí). Největším úspěchem Žlutého císaře je však dílo Nej-Ťing, čínský kánon medicíny, v němž jsou kromě nespočtu bylin popsány i různé způsoby užívání konopí a terapeutické metody tehdejší čínské medicíny. Jedna část tohoto kánonu – Ling Šu – je pro celou řadu studentů akupunktury dodnes povinnou četbou.
  • 1 n. l.: „Pen Ts’ao Čing“ – nejstarší dochovaný lékopis (kniha o bylinách). Byl z velké části založen na práci Šen Nunga a rovněž obsahoval popis léčebných účinků konopí.

Mocné spojení

Akupunktura spočívá v zasunování jehel do těla podél klíčových bodů toku energie (tzv. meridiánů). Zasunování jehel v těchto bodech, které jsou těsně pod povrchem pokožky, má tuto energii (nazývanou „čchi“) odblokovat. Nahromadění, špatná průchodnost nebo zablokování čchi může u člověka vést k bolestem, narušení rovnováhy organismu a nemocem.

Výzkum z roku ukázal, že akupunktura – stejně jako konopí – skutečně reguluje, léčí a optimalizuje endokanabinoidní a i jiné systémy těla. Pokud touto rostlinou léčíte zánět a bolest, začlenění akupunktury do této kúry může být právě tou zbraní, kterou vaše tělo potřebuje k tomu, aby se kompletně uzdravilo.

Pokud žijete ve státě, kde je léčba konopím legální, vaši akupunkturisté by o něm měli vědět, jakým způsobem ho lze v kombinaci s akupunkturou využívat – a v ideálním případě vám ho i legálně předepsat.  

Dokonce i ve vývoji akupunktury sehrálo konopí určitou roli. Pro mnohé akupunkturisty je dnes běžnou praxí tzv.moxování. Tato léčebná metoda je starší než samotná akupunktura a byla předchůdcem používání jehel. Využívá kouř z pelyňku, který se pálí v blízkosti kůže (ale nedotýká se jí) v malém pohárku nebo pelyňkovém „doutníku“. Kouř vytváří sání a současné působení tlaku a tepla umožňuje blokované čchi, aby se uvolnila. Někteří učenci věří, že staří akupunkturisté k vytvoření kouře při moxování místo pelyňku používali právě konopí. Pelyněk se naopak používal především k ubalení zámotku připomínajícího doutník, do kterého se dávala právě tato zakázaná rostlina. Dnes se při moxování používá pouze pelyněk. Výzkum, který začal v sedmdesátých letech minulého století zkoumat mechanismy stojící za účinky akupunktury, nicméně odhalil, že analgetické a bolest zmírňující účinky akupunktury jsou z velké části regulovány tzv. endogenními opioidy a opioidním systémem lidského těla. Při uvolňování opiátových sloučenin dochází ke snížení bolesti a zmenšení zánětu. Dále existuje přímý vztah mezi opioidy a endokanabinoidy. Informace získané prostřednictvím chemické signalizace mezi těmito dvěma druhy látek naznačují, že vazba endokanabinoidů může zvýšit produkci opiátů a naopak, čímž dochází ke snížení bolesti a zánětlivé reakce.

Staří Číňané věděli

Věděli staří čínští léčitelé a akupunkturisté o vztahu toku čchi s hladinou opiátů a zdraví endokanabinoidního systému dřív, než byla technologie moderní medicíny schopná toto spojení objevit a dokázat? To se možná nikdy nedozvíme, jedna věc je ale jistá – starověké civilizace věděly, že konopí je mocná léčivka, která se dá použít mnoha způsoby a na celou řadu různých onemocnění. Například při operacích jako silné analgetikum nebo jako jeden ze základních prvků rané akupunktury. Staří Číňané byli zběhlí v zemědělství a léčit tělo se naučili tak, že pozorovali přírodu a její pochody. Dnes z osvědčených léčebných účinků konopí a akupunktury můžeme těžit tak, že je budeme využívat tím správným způsobem. Někteří učenci věří, že staří akupunkturisté k vytvoření kouře při moxování místo pelyňku používali právě konopí. 

Pokud uvažujete o tom, že byste chtěli vyzkoušet akupunkturu ve spojení s konopím na léčení všední bolesti nebo konkrétního problému, ptejte se profesionálů na tyto informace:

  • jaký druh akupunktury praktikuje
  • jaký druh sterilizace používá pro jehly
  • jaký je jeho názor na užívání konopí pro vaše onemocnění nebo bolesti obecně, a jestlibyl nějakým způsobem vzděláván v oblasti léčby kanabinoidy

Pokud máte zájem o kombinaci těchto léčebných metod, vyberte si akupunkturistu, který je přinejmenším kanabinoidní terapii otevřený. V nejlepším případě, pokud žijete ve státě, kde je léčba konopím legální, vaši akupunkturisté by o něm měli vědět, jakým způsobem ho lze v kombinaci s akupunkturou využívat – a v ideálním případě vám ho i legálně předepsat. 

Zdroj: unitedpatientsgroup.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!