Aktuální článek
Osobnost legalizace: Dave Hodges

Osobnost legalizace: Dave Hodges

  • Kaliforňan Dave Hodges je konopným pacientem, podnikatelem a aktivistou, jenž každoročně přijíždí do Prahy na veletrh Cannafest a za svými českými přáteli. Jako registrovaný pacient si s sebou vozí i svůj lék, který mu loni na Výstavišti v Holešovicích zabavila policie. Dave se ovšem nedal, odmítl zaplatit pokutu a rozhodl se, že bude naopak svých osmnáct gramů léčebného konopí z Kalifornie požadovat zpět. Spor dospěl až k soudu, který v polovině září v bezprecedentním rozsudku rozhodl, že zabavený materiál musí být americkému pacientovi navrácen.

Věk: 36 let     

Povolání: konzultant se zaměřením na konopné podnikání, soudní znalec v oboru léčebného konopí

Aktivity a koníčky: boj za práva konopných pacientů, objíždění hudebních festivalů jako třeba Burning Man

Kdy jsi poprvé zkusil konopí a jaké byly první dojmy? Stal se z tebe pravidelný uživatel hned, nebo šlo o dlouhodobější proces?   

S konopím jsem se poprvé setkal, když mi bylo sedmnáct. Už od prvního potáhnutí jsem cítil, že to není žádná nebezpečná droga, a okamžitě jsem ho upřednostnil před alkoholem. Zpočátku jsem byl jen obyčejný příležitostný uživatel, který si občas zakouřil s přáteli, po roce jsem ale utrpěl vážný úraz (pořezal jsem se o rozbité okno, přeřízl jsem si sedm šlach, tepnu a vážně poškodil nervy) a z konopí se rázem stala každodenní „léčebná“ záležitost.

Tento úraz tě přivedl do světa legalizačního a pacientského aktivismu?        

Lze to tak říci, v podstatě jsem „díky“ tomu úrazu objevil úžasné terapeutické vlastnosti konopí a stal se ze mě jeho zapálený obhájce. Po zvolení Baracka Obamy prezidentem jsem na začátku roku 2009 v San José založil výdejnu Medical Marijuana Collective. Vzhledem k tomu, že jsme byli prvním podobným zařízením ve městě, daly se očekávat problémy se zákonem a soudní spory. Toho jsme se ale nebáli a naším cílem bylo přinutit město, aby konečně implementovalo kalifornský zákon o léčebném konopí z roku 1996 a otevřelo trh pro další subjekty.

Jak to dopadlo?

Celý příběh je hrozně dlouhý a poměrně zamotaný, zásadní ale z dnešního pohledu je, že zhruba dva roky po otevření naší výdejny bylo na území San José více než sto třicet podobných obchodů. Jak asi víte, celé odvětví s „léčebným“ konopím bylo ale v Kalifornii nedostatečně regulováno a místní obyvatelé se proti rychle rostoucímu počtu výdejen začali ohrazovat, což vedlo k přijetí represivních městských vyhlášek. V důsledku toho byla bohužel většina výdejen ve městě zrušena a stejný osud postihl v roce 2015 i můj podnik All American Cannabis Club. Dnes je v San José, městě s milionem obyvatel, všeho všudy jen čtrnáct legálních výdejen konopí pro pacienty. Pro srovnání v Los Angeles jich je přes 500). Osobně se domnívám, že by jich mohlo a mělo být mnohem více, na druhou stranu je dnes situace lepší, než když jsem zakládal svou výdejnu v roce 2009.

Průmyslová lobby bojující za udržení konopí v ilegalitě je velmi silná a bohatá a ve světě vysoké politiky má nepředstavitelné konexe.

Čím ses živil předtím, než jsi začal podnikat v konopném sektoru?

Vystudoval jsem střední školu se zaměřením na opravu počítačů a pracoval jsem v několika souvisejících oborech – od školství přes internetové start-upy a PR společnosti až po výpočetní techniku a programování webových stránek.

Kde přesně nyní žiješ a čím si vyděláváš na živobytí?

Bydlím stále v San José, ale pracuji v Oaklandu jako poradce pro konopné podnikání a také soudní znalec v oboru léčebného konopí. Mým hlavním úkolem jako poradce je sledovat změny a úpravy legislativy a pomáhat konopným podnikatelům pochopit a dodržovat regulační nařízení vyplývající ze zákona. Společně také vytváříme obchodní strategie, které mají za cíl přilákat nové zákazníky. U soudu jsem pak oprávněn vysvětlovat proces výroby a zpracování konopí k léčebným účelům či jeho užívání a rovněž popisovat fungování podnikatelských subjektů.


Jak podle tebe bude vypadat budoucnost konopí v Americe? Bude se legalizace šířit do dalších států i přes odmítavý a zpátečnický postoj Trumpovy administrativy?

S takovým člověkem v čele země je těžké dělat jakékoli odhady. Sám za sebe mohu hovořit pouze o situaci v Kalifornii a upřímně se obávám, že nás po loňském schválení legalizace paradoxně čekají těžké časy. Na obzoru je přechod od většinou neregulovaného prodeje k trhu, který bude jedním z nejregulovanějších odvětví ve státě. Důsledkem přijetí nových zákonných norem bude podle mého názoru zavření většiny současných výdejen. Nové tržní prostředí sice bude nabízet i zajímavé podnikatelské příležitosti, může ale trvat roky, než se všechno usadí a začne fungovat tak, jak má.           

Jak si tedy vysvětluješ, že celá řada podporovatelů a obhájců konopí volila Trumpa a věřila lžím a populistickým slibům, které šířil?

Hodně Američanů a samozřejmě i uživatelů konopí bohužel vidělo v Trumpovi šanci na změnu. Věřili, že do politiky přinese něco nového. Nikdo si neuměl představit, jak bude jeho prezidentování vypadat, dokud se nestalo realitou. Jedním z hlavních problémů bylo, že řada lidí, kteří si uvědomovali rizika Trumpova zvolení, byla přesvědčena o tom, že člověk jako on nemůže vyhrát. Nedávali proto své postoje najevo dostatečně hlasitě a důrazně. Mnoho z nich – a mezi nimi spousta příznivců konopí – dokonce v těchto nanejvýš důležitých volbách vůbec nešlo volit.

Sleduješ legalizační vývoj i v Evropě a na mezinárodní úrovni? Jaké jsou tvé odhady pro nejbližší roky?

Moje znalosti v této oblasti jsou poměrně střídmé, ale je jasné, že po celém světě čeká konopné aktivisty spousta práce. Průmyslová lobby bojující za udržení konopí v ilegalitě je velmi silná a bohatá a ve světě vysoké politiky má nepředstavitelné konexe. Bude to urputný boj a ještě nějakou dobu potrvá, než budou staré a konzervativní politické garnitury nahrazeny novou generací, která chápe možnosti a příležitosti spojené s konopím.           

Pravidelně navštěvuješ Prahu – co tě sem táhne a co si myslíš o české konopné scéně?

V Praze jsem byl poprvé v roce 2011 jako návštěvník Cannafestu a od té doby jsem tu byl nejméně desetkrát. Na Cannafest jezdím pravidelně každý rok a letos mám dokonce přednášku o svém soudním sporu kvůli zabavení mého léčebného konopí českou policií (tématu věnujeme samostatný článek na jiném místě tohoto vydání Legalizace – pozn. red.). V Čechách mám dnes hodně přátel, zbožňuju Prahu a všechny ty vaše hospůdky, kavárny a čajovny. Jediné, co mi vadí, je přetrvávající prohibice a s tím související absence výdejen (ať už k léčbě nebo k rekreačnímu využití), které máme v Kalifornii. Když chci v Praze sehnat kvalitní konopí, musím znát ty správné lidi. Jelikož tu dnes mám přátele, kteří se pohybují právě v těch správných kruzích, dokážu si tady obstarat stejně dobré konopí jako v Kalifornii. Celkově je to ale složitější, vždy se může něco zvrtnout a ani kvalita není tak stabilní.

 Nebojte se využívat soudů k obraně svých práv a postojů.

V samostatném článku o tvém soudním procesu se zabýváme i trvalými následky tvého úrazu a tím, že kvůli tomu máš poměrně velkou spotřebu konopí, které vozíš všude s sebou. Plánuješ si na Cannafest i po loňské zkušenosti s českou policií znovu přivézt své bylinné léčivo z Kalifornie? Pokud ano, jaké množství?

Ano, své léky si samozřejmě přivezu s sebou jako každý rok. Pokud jde o množství, spotřebuju toho opravdu hodně a rád bych si proto letos na desetidenní pobyt dovezl alespoň 200 gramů.

Myslíš si, že by měly být legální všechny drogy, nebo jen konopí?     

Můj názor na tuto problematiku se v průběhu let vyvíjí a v současné době se domnívám, že bychom měli legalizovat všechny návykové látky. Ani uživatelé těch nejnebezpečnějších substancí, jako je heroin nebo metamfetamin, by neměli být vězněni. Líbí se mi, jak se s drogami vypořádali v Portugalsku. Kdyby bylo po mém, byly by konopí, psychedelika a kokain regulované a dostupné ve speciálních obchodech. Problém s pouličním prodejem spočívá v tom, že nikdy nevíte, co si kupujete – jak silné ty drogy jsou, čím jsou naředěné a tak dále. Je velmi nebezpečné kupovat si něco, o čem nevíte, jestli je v tom účinné látky deset nebo sto procent, případně vůbec žádná.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat našim čtenářům?

Zapojte se aktivně do politického dění. Čím více podobně smýšlejících lidí bude zvoleno do různých zastupitelských orgánů a politických institucí, tím lepší bude naše výchozí pozice. Česká republika je úžasná země a váš politický a trestněprávní systém je celkem podobný tomu americkému. Vyžadujte proto po politicích jasná stanoviska a dodržování slibů – a rozhodně se nebojte využít soudů k obraně svých práv a postojů. Máte práva a moc, jen se je musíte naučit používat. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!