Aktuální článek
Nejvýznamnější zprávy ze světa konopí za rok 2017

Nejvýznamnější zprávy ze světa konopí za rok 2017

  • Pro mezinárodní konopnou reformu byl rok 2017 skutečně pozitivní. Mnoho vlád si uvědomilo bezvýslednost prohibice této byliny, a dokonce se touto problematikou začaly zabývat. A co víc, řada malých i velkých zemí po celém světě učinila kroky k dekriminalizaci a legalizaci jak léčebného, tak rekreačního užívání konopí.

Mexiko oficiálně legalizuje léčebné konopí

Od jižního souseda Spojených států dorazily 19. června velké zprávy, když mexický prezident Enrique Peña Nieto podepsal návrh zákona o léčebném konopí, na jehož základě bude obyvatelům Mexika umožněna legální léčba konopím. Po velké podpoře návrhu ze strany senátu (98 pro, 7 proti) byla vydána i řada upřesňujících předpisů týkajících se domácího pěstování a odborného výzkumu konopí.

Katalánsko legalizuje pěstování a užívání konopí

Katalánsko v současné době čelí mnoha jiným velkým výzvám, ale ze začátku roku byly všechny novinové titulky a zprávy z této oblasti jen o naší oblíbené rostlině. V červnu katalánský parlament reguloval pěstování, užívání a přepravu rekreačního konopí. Tato neuvěřitelná změna byla vyvrcholením řady let snažení evropských aktivistů a stoupenců konopí. Jedna taková skupina, známá jako La Rosa Verde, shromáždila v roce 2015 více než 56 000 podpisů, což přimělo vládu, aby reformu této rostliny důkladně zvážila. V půlce ledna však Ústavní soud v překvapivém rozsudku opět postavil konopí mimo zákon na celém území španělského království. Komu zvoní hrana?

Ve švýcarských supermarketech se začaly prodávat první kanabidiolové jointy.

Izrael zařadil pěstování léčebného konopí do zemědělství

Izrael v roce 2017 učinil v této oblasti neuvěřitelný pokrok. I nadále je dominantním hráčem na poli výzkumu léčby konopím a v květnu dokonce konopí dekriminalizoval. K největší události došlo však v září, kdy tato blízkovýchodní země oficiálně zařadila pěstování léčebného konopí do resortu ministerstva zemědělství. Toto rozhodnutí zaručeně Izrael postaví do pozice hlavního vývozce léčebného konopí. Podle odhadů budou tržby za exportované léčebné konopí v Izraeli dosahovat více než 1,1 miliardy dolarů ročně. 

Polsko legalizuje léčbu

Rozhodnutí o legalizaci konopné léčby v Polsku přišlo rychle a bez velkých rozruchů. V červnu získal návrh zákona z dolní komory polského parlamentu drtivou převahu kladných hlasů, a to 440 proti 2. V prvním červencovém týdnu k legalizaci konopí vydala svá doporučení i vládní komise pro zdravotní péči. Ke 21. červenci prezident Duda tento nově schválený zákon podepsal a připojil tak Polsko k progresivním zemím, jež se rozhodly pro reformu této léčby.

První z osmi hospodářsky nejvyspělejších zemí světa (G8), která zlegalizovala rekreační konopí pro dospělé starší 18 let, se stává kanada.

Švýcarské supermarkety začaly prodávat CBD jointy

Zatímco v Polsku teprve přestal platit zákaz, ve švýcarských supermarketech se začaly prodávat první kanabidiolové jointy. Výrobce cigaret Heimat měl skvělý nápad a zaměřil svou pozornost na trh s konopím. Využil přitom toho, že už v roce 2011 Švýcarsko legalizovalo pěstování technického konopí až s 1procentním obsahem THC. Jelikož tyto jointy obsahují výhradně nepsychoaktivní kanabidiol (CBD), mohou se prodávat všude tam, kde najdete například i banány nebo kávu. 

Prodej konopných extraktů v Irsku letí vzhůru

Irsku velmi dlouhou dobu trvalo, než si uvědomilo potenciál léčebného konopí. Je ale stále na čem pracovat. Během roku v Irsku nicméně uvedli na trh kanabidiolový extrakt, který si Irové velmi rychle oblíbili. Server Marijuana.com udělal rozhovor s Cillinem Cleerem, majitelem obchodu se zdravou výživou známým jako Eats of Eden (Svačinky z Ráje), který mluvil o nevšední popularitě tohoto produktu, zejména pak v šedesátých letech. 

Tržby za exportované léčebné konopí budou v Izraeli dosahovat více než 1,1 miliardy dolarů ročně. 

Nově zvolená vláda Nového Zélandu chce léčebné konopí do 100 dnů

Nový Zéland má novou vládu, která po letech stagnace týkající se jakékoli reformy v této oblasti překvapila svět. Náměstek ministra zdravotnictví Peter Dunne 2. června oznámil, že lékaři by konečně mohli předepisovat kanabidiol (CBD) jako lék. Po pár dnech se parlament rozhodl prodiskutovat návrh zákona o léčebném konopí. Když byla následně v říjnu zvolena nová vláda, reportéři Marijuana.com zjistili, že zákonodárci chtějí zlegalizovat léčebné konopí do 100 dnů. Jak slíbili, tak se taky stalo – a na stole nyní leží schválený zákon. 

Kanada se chystá na komplexní legalizaci

Poslední na seznamu velkých zpráv je ta z Kanady, bez níž by náš výčet nebyl kompletní. Když byl Justin Trudeau 19. října 2015 zvolen premiérem, celá země vyčkávala, zda splní svůj volební slib a zlegalizuje pěstování a držení konopí pro rekreační účely. Kanada se tak stává první z osmi hospodářsky nejvyspělejších zemí světa (G8), která zlegalizovala rekreační konopí pro dospělé starší 18 let.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!