Aktuální článek
Konopný byznys v Kanadě láká bývalé politiky i policisty

Konopný byznys v Kanadě láká bývalé politiky i policisty

  • Kanada se nevyhnutelně blíží k červencové legalizaci konopí pro rekreační uživatele a mezi zájemci o podíl na trhu se objevila i jedna poměrně nečekaná skupina – politici a policisté.

V roce 2015 byl bývalý policejní ředitel Julian Fantino striktně proti legalizaci konopí a podporoval povinné tresty odnětí svobody i za nejmenší prohřešky. Fantino, který byl zároveň ministrem v předchozí konzervativní vládě, opakovaně kritizoval snahu současného liberálního kabinetu o legalizaci konopí a tvrdil, že se tím kouření marihuany stane pro Kanaďany každodenní záležitostí. 

Jiná doba

V listopadu se Fantino spojil s bývalým policejním komisařem Rafem Souccarem, aby založili společnost Aleafia, která pomáhá pacientům získat konopí na předpis. Otočku o 180 stupňů prodělal také jeho postoj k legalizaci – pro deník Toronto Star prohlásil, že ji podporuje, pokud nebude konopí přístupné dětem a zločincům, a jeho dřívější názory a postoje byly projevem „jiné doby“. Za bod zlomu označil dobu, kdyby byl ministrem pro záležitosti veteránů a pochopil, že konopí na předpis je pro mnoho z nich poslední šancí k důstojnému životu bez vracejících se traumat.

Derek Ogden pracoval více než 25 let u policie a byl i ředitelem protidrogové jednotky. Dnes provozuje poradenskou firmu zprostředkovávající pacientům přístup ke konopí. 

Aktivisté, kteří proti konopné prohibici bojují už desítky let a nezřídka se vystavují riziku vysokých pokut nebo dokonce vězení, jsou Fantinovou názorovou piruetou rozhořčeni. Dana Larsen, jeden z nejvýznamnějších obhájců legalizace, označil jeho rozhodnutí vstoupit do konopného byznysu za ostudné a nepřijatelné. „Od podobných lidí bych si nic nekoupil,“ prohlásil otevřeně a dodal, že by stejnou radu dal i ostatním uživatelům. Narůstají také obavy, že konopná subkultura existující v Kanadě po desítky let bude z potenciálně miliardového průmyslového odvětví vytlačena velkými korporacemi.

Fantino patří mezi nejkontroverznější podnikatele účastnící se zelené horečky, nicméně není jediným bývalým vysoce postaveným policistou nebo politikem, který si chce ukousnout svůj díl konopného koláče. Do rychle se rozvíjejícího průmyslového odvětví se mimo jiné zapojili také bývalý poslanec Gary Goodyear, bývalý premiér provincie Ontario Ernie Eves a bývalý zástupce torontského policejního ředitele Kim Derry. 

Raketovým tempem

Konopí na předpis je v Kanadě legální od roku 2001. V roce 2013 schválila federální vláda licenční program pro komerční výrobce, který jim umožňuje pěstovat, balit a prodávat léčebné konopí pacientům. Jejich počet přitom roste raketovým tempem – v červnu 2015 mělo průkaz uživatele konopí na předpis 24 000 Kanaďanů, o dva roky později už jich bylo 200 000. Řada dodavatelů plánuje rozšířit své aktivity také na trh s rekreačním konopím, jehož legalizace bude platit od léta letošního roku. Federální statistiky uvádějí, že obyvatelé Kanady spotřebovali v roce 2015 konopí za celkem 3,8 miliardy amerických dolarů. Pro srovnání, za víno utratili ve stejném roce asi 5,5 miliardy dolarů.

Aktivisté dokázali veřejnosti osvětlit rizika prohibice a výhody legalizace.

Vláda se snaží parlamentní projednání legislativy nezbytné k legalizaci co nejvíce urychlit. Cílem je zamezit zneužívání nezletilými a omezit vliv organizovaného zločinu. 

Zkušenosti v oboru

Derek Ogden pracoval více než 25 let pro Královskou kanadskou jízdní policii a mimo jiné byl i ředitelem její protidrogové jednotky. Dnes provozuje National Access Cannabis, poradenskou firmu zprostředkovávající pacientům přístup ke konopí. Chápe frustraci aktivistů, kteří musí sledovat, jak se jejich úhlavní nepřátelé stávají součástí konopného byznysu. „Kanada by v žádném případě nebyla tam, kde je, kdyby aktivisté dlouhodobě a urputně nebojovali za legalizaci,“ potvrzuje. Na druhé straně ale přiznává, že angažmá bývalých policistů pro něj není překvapením.

Vlastníci licencí na výrobu a distribuci vyhledávají profesionály se zkušenostmi z bezpečnostních složek, kteří mají potřebné prověrky a oprávnění a vyznají se v kanadských zákonech. Bývalí strážci zákona jsou v tomto ohledu ideální cílovou skupinou. Sám Ogden vstoupil na konopnou scénu v roce 2014, když ho kanadští a američtí výrobci najali jako konzultanta pro otázky bezpečnosti. Jeho čerstvě založená firma byla v té době doslova zavalena zakázkami.

Ogden byl dříve přesvědčen, že většina uživatelů konopí na předpis jsou uživatelé rekreační, kteří se chtějí vyhnout problémům se zákonem. Dnes už ví, že tomu tak není. Chvíle prozření se u něj dostavila po setkání s uznávaným lékařem, jenž užíval konopí jako doplněk při léčbě rakoviny a doporučil mu ho jako možné, a jak se později ukázalo, úspěšné řešení chronických bolestí. Ogden přesto připouští, že s legalizací pro rekreační účely měl trochu problém. 

Důležitý hlas

Bývalá lokální politička z Britské Kolumbie Barinder Rasodeová byla vychována v přesvědčení, že tráva je vstupenkou do světa tvrdých drog a může člověku zničit život. V současné době pracuje v nově založeném Národním institutu konopného zdraví a vzdělávání, který se zabývá monitoringem výroby a užívání konopí v Kanadě. 

Za bod zlomu označil dobu, kdy pochopil, že konopí na předpis je pro mnoho veteránů poslední šancí k důstojnému životu bez vracejících se traumat.

 Aktivisté podle ní odvedli skvělou práci a dokázali veřejnosti osvětlit rizika prohibice a výhody legalizace. „Je velmi důležité jednat u kulatého stolu s představiteli celého spektra názorů,“ vysvětluje Rasodeová. „Nemyslím si, že by měl být kdokoli z diskuze vyloučen jen proto, že se jeho názor liší od našeho. Každý hlas je pro nás důležitý.“ Konopí je v Kanadě nejčastěji užívanou nelegální drogou a souvisí s ním až 60 procent všech drogových deliktů. Dana Larsen nechce uživatele zavírat do vězení, je ale přesvědčen o tom, že by politici a strážci zákona, kteří dříve obhajovali prohibici a dnes se zapojují do konopného byznysu, měli otevřeně přiznat, že se mýlili: „Všechny oběti konopné prohibice se musí ozvat. Všichni ti, kdo byli zbytečně uvězněni a připraveni o rodiny a děti, všichni pacienti, jimž byl odepřen přístup k jejich léku na předpis, musí povstat a nebát se dát o sobě vědět.“

Zdroj: www.bbc.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!