Aktuální článek
Devět těžkých ran katastrofické válce proti drogám

Devět těžkých ran katastrofické válce proti drogám

  • Budeme mít někdy rozumnou drogovou politiku?

Rok 2011 byl úrodným rokem pro hnutí, která se snaží ukončit nešťastnou válku proti drogám, vedenou Spojenými státy. Následuje přehled hlavních událostí roku, které ilustrují pokrok a dávají nám naději, že se podaří nalézt alternativy k šílenství téhle války.

#1. Světoví vůdci zaplnili mezinárodní zpravodajství výzvou k legalizaci marihuany a ukončení války proti drogám

V létě 2011 se do více než 3 000 médií po celém světě dostala zpráva Globální komise pro drogovou politiku, která volá po změně paradigmatu v globální drogové politice. Zpráva hovoří nejen o hledání alternativ ke kriminalizaci a kladení většího důrazu na veřejné zdraví u užívání drog, ale také dekriminalizaci a experimenty s právní regulací. Komisi tvoří bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan; Richard Branson, zakladatel Virgin Group; čtyři bývalí prezidenti včetně předsedy Komise, Fernanda Henrique Cardosa z Brazílie; George P. Schultz, bývalý ministr zahraničí USA; Paul Volcker, bývalý předseda americké centrální banky; a několik dalších významných světových vůdců.

(V listopadu v rámci semináře v britské Sněmovně Lordů podpořila výzvu Globální komise otevřeným dopisem veřejnosti a parlamentu celá řada dalších významných osobností z různých oblastí společenského života – politici, umělci a vědci. včetně deseti držitelů Nobelovy ceny – pozn. překl.)

#2. Čtyřicáté výročí vyhlášení války proti drogám prezidentem Nixonem se setkalo s celonárodními protesty

Před čtyřiceti lety, 17. června 1971, vyhlásil Richard Nixon „válku proti drogám“ a užívání drog označil za veřejného nepřítele číslo jedna. O trilion utracených dolarů a milióny zničených životů později se objevuje politický konsenzus, že tato válka je kontraproduktivní . Aliance pro drogovou politiku svolala příznivce po celých Státech, aby toto datum učinila dnem akce ke zvýšení povědomí o katastrofálním selhání drogové prohibice.. Uskutečnilo se přes padesát akcí, což vygenerovalo stovky zpráv v lokálních i celonárodních médiích. 

#3. Anketa společnosti Gallup ukazuje historicky největší podporu: 50 % Američanů je pro ukončení prohibice marihuany

Poprvé v historii zjistil průzkum agentury Gallup, že 50 % Američanů podporuje legalizaci marihuany. Veřejná podpora legalizace se během posledních dvou dekád dramaticky posouvala, zejména pak v několika posledních letech. Gallup se od roku 1970 pravidelně ptá: „Myslíte si, že by užívání marihuany mělo být legalizováno, nebo ne?“ Před čtyřiceti lety byla podpora pouze 12 %, do konce sedmdesátých let vzrostla na 28 %, poté znovu mírně poklesla během let osmdesátých, aby následně postupně narostla na 36 % v roce 2005. Během posledních šesti let nicméně došlo k dramatickému nárůstu podpory, s důležitými implikacemi pro státní i federální politiku. Legalizaci konopí tak nyní podporují většiny například v těchto skupinách: muži, liberálové, lidé ve věku 18-29 let i 30-49 let, nezávislí, demokraté nebo voliči ze západních, středozápadních a východních států USA.

#4. Vládní zmocněnec pro newyorskou policii nařizuje zastavit nevhodné zatýkání za marihuanu

V roce 2010 zadržela newyorská policie (NYPD) 50 383 osob za drobné marihuanové prohřešky. Tím se staly nejčastějším důvodem zatčení s celkovým podílem 15 % ze všech zatčení. Tato rekordní čísla jsou o to horší, že množství do 7/8 unce marihuany (cca 25 g) je v New Yorku dekriminalizováno a je pouze přestupkem. Jediným případem, kdy mají být osoby zadrženy s méně než uncí trávy je varianta, kdy ji užívají nebo s ní jinak nakládají na veřejnosti. Policisté z NYPD však zastavovali a prohledávali statisíce mladých černochů a latinoameričanů. Přiměli je vyprázdnit kapsy a jakmile vytáhli jointa nebo malý pytlík trávy, policisté jim vysvětlili, že je odhalili na veřejnosti a dotyčné zatkla. Několik organizací si stěžovalo u starosty Bloomberga a vedení NYPD na rasistický kontext zatýkání za trávu. V říjnu vydal zmocněnec Ray Kelly interní příkaz policistům, aby dodržovali platný newyorský zákon a ukončili zatýkání za držení malého množství, pokud není skutečně vystavováno na veřejnosti.

#5. V Mexiku vyráží do ulic tisíce lidí, aby protestovaly proti válce s drogami

Toto léto pochodovaly Mexikem desetitisíce lidí, protestujících proti válce s drogami a 50 tisícům obětí, které zahynuly v důsledku drogové prohibice a vlny násilí, která se zvedla s vyhlášením války drogovým kartelům prezidentem Calderónem před pěti lety. Protesty vedl novinář a básník Javier Sicilia, jehož syn byl jednou z obětí. Sicilia vyburcoval mexickou společnost a rozvířil mezinárodní debatu. Bývalý prezident Vicente Fox naléhavě vyzývá k ukončení prohibice drog jako jediné cesty k zastavení krveprolévání, a dokonce i prezident Calderón uznává, že je zapotřebí legalizaci zvážit.

#6. Státy Colorado a Washington čeká v roce 2012 hlasování o legalizaci marihuany

V roce 2010 hlasovali Kaliforňané o Návrhu 19, iniciativě za kontrolu a zdanění marihuany v Kalifornii. Toto referendum uvedlo a legitimizovalo veřejnou debatu o marihuaně a politice. O Návrhu 19 vědělo více lidí, než o jakémkoli jiném hlasování, a to nejen v Kalifornii, ale po celých USA. Návrh nakonec získal přes 46 % hlasů, více, než například republikánští kandidáti na guvernéra a senátora Meg Whitmanová a Carly Fiorinová. V roce 2012 proběhne stejné referendum ve státech Colorado a Washington. Demografové, ekonomové a vlastně skoro všichni podporují ukončení prohibice marihuany. Debata se posouvá od otázky, zda legalizovat, k jak legalizovat.

#7. Portugalsko slaví 10 let dekriminalizace drog

Před deseti lety dekriminalizovalo Portugalsko nejen marihuanu, ale všechny drogy, včetně heroinu, kokainu a metamfetaminu. Držení malých množství již není trestným činem, ale pouze přestupkem. Portugalsko nadále trestně stíhá obchodování s těmito látkami. Po deseti letech jsou výsledky následující: snížení užívání drog mladistvými, snižující se míra předávkování a HIV/AIDS, méně kriminality, snížení výdajů trestních orgánů, dostupnější léčba závislostí a bezpečnější a zdravější komunity. Hororové scénáře oponentů reformy drogové politiky se nikdy nenaplnily a Portugalsko je tak živoucím příkladem toho, co se může stát, když země přistupují k užívání drog jako ke zdravotnímu problému, ne jako ke kriminální záležitosti.

#8. Kritika války proti drogám plní televizní vysílání

Selhání prohibice a vážná debata o marihuanové politice pronikla i do mainstreamové populární kultury. Diváci HBO mohou každý týden sledovat důsledky selhání alkoholové prohibice v sérii Boardwalk Empire. V říjnu se spojil Ken Burns s PBS a vytvořili kriticky zaměřený seriál Prohibice, který rovněž ukazuje neúčinnost 18. dodatku, který zavádí zákaz prodeje alkoholu. Začátkem prosince byly v USA odvysílány dva celonárodní pořady, zabývající se léčebnou marihuanou a obchodem s ní. Discovery Channel točí televizní reality show v Harborside, největší výdejně marihuany v USA. National Geographic vysílá dokument Marihuanová zlatá horečka. Od filmů přes televizi až po hudbu se objevuje stále sofistikovanější přístup k této problematice.

#9. Další silné hlasy se připojují k hnutí za ukončení selhávající drogové války

Hnutí za ukončení drogové války se rozrůstá jak do velikosti, tak do rozmanitosti. V listopadu 2011 se přes 1 200 osob z celého politického spektra zúčastnilo Mezinárodní reformní konference Aliance pro drogovou politiku. Pódium sdíleli třeba Gavin Newsom – bývalý demokratický starosta San Franciska a současný zástupce guvernéra Kalifornie – s bývalým libertariánským guvernérem Nového Mexika Gary Johnsonem. Desítky lidí, kteří strávili léta za mřížemi za nenásilné drogové delikty se účastnili panelových diskuzí s policisty, kteří také vidí neúčinnost drogové války a vyjadřují se proti prohibici. Studenti, kteří teprve začínají s aktivismem, stáli po boku veteránů hnutí, kteří po dekády bojují proti drogové hysterii. Konference se účastnili lidé, kteří mají drogy rádi, stejně jako lidé, kteří je nenávidí, nebo je naprosto nezajímají. Byli tam lidé, kteří si rádi dají trávu nebo jinou drogu a nepovažují se za kriminálníky jen proto, že raději relaxují s jointem, než u koktejlu. Byli zde i další, kteří zažili hrůzy drog a závislosti. Některé z nich dostala závislost do vězení, u jiných se předávkoval někdo z jejich blízkých. Byli zde také jiní, kteří nikdy nelegální drogu nezkusili, ale jsou znechuceni penězi a lidskými životy, zmařenými drogovou válkou. Všechny tyto lidi spojuje přesvědčení, že válka proti drogám přináší více škod než užitku.

Přes všechen progres v roce 2011 však válka proti drogám zůstává stejně zvrácená jako dosud. Nejhorší drogové politiky zůstávají pevně zakotveny a více než tři čtvrtě miliónu lidí je každoročně zatýkáno za držení marihuany, přes půl miliónu osob sedí dnes ve vězení za nic víc, než je porušení drogových zákonů. Krveprolití v Mexiku si za posledních pět let vyžádalo 50 000 obětí a násilí nekončí. V této zemi došlo k málo zmiňované krizi s nárůstem předávkování, počet těchto úmrtí se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Obamova administrativa zapomněla na svá minulá prohlášení, kdy slibovala, že se federální vláda nebude vměšovat do záležitostí států, které schválí léčebné využívání konopí. 

V USA tak dochází k paradoxní situaci. Zcela zřejmě se nacházíme na správné cestě směrem k rozumnější drogové politice, založené na vědeckých poznatcích, soucitu, zdraví a lidských právech. Ale musíme vystupňovat své snahy, zvýšit náš počet a nadále získávat další přívržence, neboť oběti drogové války se hromadí každým dnem. Připojte se k hnutí za ukončení války s drogami. Pokud povedou lidé, vládci budou následovat.

Překlad: Michal Řehák

Tony Newman je ředitelem oddělení komunikace v Alianci pro drogovou politiku (Drug Policy Alliance)

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!