Aktuální článek
Nová komparativní studie poukazuje na prospěšnost ayahuasky pro lidskou psychiku

Nová komparativní studie poukazuje na prospěšnost ayahuasky pro lidskou psychiku

  • Psychedelická směs ayahuasca pocházející z Amazonského pralesa je stále oblíbenější vstupenkou do světa spirituálních prožitků pro lidi z celého světa. Hlavní psychoaktivní složka dimethyltryptamin, známá spíše pod zkratkou DMT, si v posledních letech získává kromě amatérských psychonautů i pozornost vědců, a to díky výraznému léčebnému potenciálu pro pacienty s psychickými problémy.

Na zkoumání tohoto zatím stále poměrně neznámého pole spolupracovali britští odborníci z University of Exeter a University College London a výsledky jejich studie publikoval v listopadu loňského roku odborný časopis Scientific Reports. Tým vědců došel k závěru, že lidé, kteří si za poslední rok dali ayahuasku, vykazují nižší tendence ke zneužívání alkoholu než lidé, kteří měli LSD či lysohlávky. Uživatelé ayahuasky také mluví o větší životní „pohodě“ než uživatelé jiných psychedelik i než lidé, kteří neužívají vůbec žádná.

Mocný nástroj

„Tyto objevy do jisté míry podporují představu, že by ayahuasca mohla být důležitým a mocným nástrojem v boji s depresí a zneužíváním alkoholu,“ prohlásil hlavní autor Will Lawn, Ph.D. z University College London.

Současné výzkumy poukazují na potenciál ayahuasky coby psychiatrického léčiva a naše studie přináší další důkazy na podporu toho, že by se mohlo jednat o bezpečný a slibný druh léčby.

Článek neobsahuje výsledky žádného specifického výzkumu, ale je kompilátem výsledků dotazníkových průzkumů, ze kterých vyplývá, že by ayahuasca mohla být slibným terapeutickým pomocníkem pro lidi s mentálními poruchami, jimž nepomohly jiné formy terapie. Výzkumníci zpracovávali data z roku 2016 od 96 000 lidí z Global Drug Survey (Celosvětový průzkum užívání drog), což je online průzkum drogových zvyklostí a souvisejících informací, jako jsou demografické ukazatele a mentální zdraví.

Výsledky naznačují, že by ayahuasca mohla pomoci s alkoholismem a depresí, přičemž výzkumníci také tvrdí, že dlouhodobé užívání této směsi pravděpodobně nemá negativní dopad na kognitivní schopnosti a není nijak spojeno s návykovostí nebo zhoršováním psychických poruch. „Ve skutečnosti některé z pozorovacích studií naznačují, že používání ayahuasky se dá spíše spojit s méně problematickým užíváním alkoholu a drog, lepším duševním zdravím a kognitivními funkcemi,“ píše se v textu studie. Výzkumníci ale poznamenávají, že uživatelé ayahuasky, stejně jako jejich kolegové užívající LSD a houbičky, hlásí vyšší míru celoživotních duševních poruch. Neexistuje však dostatek evidence, abychom mohli rozhodnout, zda psychedelika zhoršila jejich problémy, nebo tito lidé vyhledávali psychedelika právě kvůli úlevě od projevů mentálních poruch.

Šamanské tradice

Jihoameričtí šamani znají léčivé účinky ayahuasky minimálně stovky let, zatímco vědci začínají její mechanismy chápat až nyní. Je známo, že se jedná o čaj vyrobený nejméně ze dvou rostlin – banisteriopsis caapi a psychotria viridis – a že každý šaman má trochu jiný recept. Skoro všichni nicméně používají stonky liány b. caapi a listy keřovité p. viridis.

Tým vědců došel k závěru, že lidé, kteří si za poslední rok dali ayahuasku, vykazují nižší tendence ke zneužívání alkoholu než lidé, kteří měli LSD či lysohlávky. 

P. viridis obsahuje DMT, což je sloučenina zodpovědná za změněné stavy vědomí a halucinace. V případě ayahuasky ale nefunguje sama o sobě. Důvodem je to, že zatímco extrahované DMT v krystalické formě většinou uživatelé kouří, ayahuasca se pije. Lidská těla ale obsahují enzymy známé jako monoaminooxidázy, které rozkládají orálně přijímané DMT a tím je deaktivují. Přesně kvůli tomu je potřeba b. caapi, inhibitor monoaminooxidázy, který tělu umožňuje aktivovat DMT z ayahuaskového nápoje. Efekt ayahuasky obvykle trvá od čtyř do osmi hodin a může být emočně i fyzicky náročný – lidé často při ohromných vizích zvrací či mají průjem. Řada vědců, psychiatrů a psychologů (a rychle jich přibývá) dnes již věří tomu, že tento nápoj a silný zážitek dokáže zlepšovat duševní stav. 

Výzkumy a zákazy

Z toho důvodu se po celém světě rozbíhá řada výzkumů zkoumajících psychedelika jako DMT nebo třeba psylocibyn z „kouzelných“ houbiček. Výsledky jako tyto a dalších výzkumů rozhodně neznamenají, že ayahuasca vyléčí všechny duševní poruchy a zbaví každého člověka závislostí. Je třeba dalších výzkumů, abychom si mohli udělat jasno v tom, co už o této látce tušíme. Jedna případová studie z července loňského roku například poukazuje na zhoršení duševního zdraví u psychiatra, za nímž údajně stálo přílišné užívání DMT, což podporuje myšlenku, že s psychedelickými drogami se musí nakládat velmi opatrně a pouze za vhodných terapeutických podmínek. Za vhodných okolností se však zdá, že ayahuasca má potenciál pomoct lidem, kterým třeba ostatní druhy léčby pomoci nedokázaly.

„Současné výzkumy poukazují na potenciál ayahuasky coby psychiatrického léčiva a naše studie přináší další důkazy na podporu toho, že by se mohlo jednat o bezpečný a slibný druh léčby,“ tvrdí vedoucí autor Will Lawn.

Zdroj: www.inverse.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!