Aktuální článek
Kanadští velkoproducenti léčebného konopí agresivně expandují do Evropy

Kanadští velkoproducenti léčebného konopí agresivně expandují do Evropy

  • Řada největších kanadských společností obchodujících s konopím se v Evropě snaží prosadit skupováním místních podniků, které jim na tomto nově vznikajícím trhu mají zaručit výhodné postavení.

Jen za poslední týden došlo v rámci „kanadského konopného prostoru“ ke dvěma velkým akvizicím, které byly zaměřené právě na budoucí trh s konopím pro lékařské účely v Evropě. 

Dveře na Starý kontinent

Když společnost Aurora Cannabis – přední výrobce léčebného konopí v Kanadě – úspěšně převzala společnost CanniMed Therapeutics, nezískala tím pouze nejlépe namazaný stroj na výrobu léčebného konopí v zemi, ale koupila společnost, jejíž úspěchy v oblasti šlechtění a pěstování konopí pomůžou Auroře proniknout do vznikajících trhů s léčebným konopím v Dánsku, Itálii, Německu a dalších evropských zemí včetně České republiky. 

Nově založená dánsko-kanadská společnost Aurora Nordic hodlá produkovat 120 000 kilogramů konopí ročně.

Generální ředitel Aurory, Terry Booth, pro kanadský deník Globe and Mail nedávno uvedl, že se jedná o hlavní důvod, proč společnost CanniMed tak dobře zapadá do dlouhodobé obchodní strategie Aurory. „Vyděláme jim částky, o kterých se jim ani nesnilo. Myslím to vážně,“ řekl dále ve svém projevu. 

Příliš drazí nizozemští dodavatelé

Právní status této zakázané rostliny se v celé Evropě liší. Po legalizaci v Nizozemsku je však od roku 2003 celkový přístup ke konopí jak ve společnosti, tak v politice na tomto kontinentu kladný. Co se týče společnosti Aphria, její akvizice italské společnosti Nuuvera v přepočtu za 670 milionu amerických dolarů (14 miliard Kč) byla dobrá volba už jen proto, že se jí dobře vede na tamějším trhu s léčebným konopím. Je tomu tak především z toho důvodu, že vlastní jednu ze sedmi licencí umožňující dovoz léčebného konopí do Itálie. Hodnota italského trhu s léčebným konopím je podle Lornea Abonyho, ředitele společnosti Nuuvera, o 7 miliard amerických dolarů (více než desetina českého státního rozpočtu – pozn. překladatele) větší, než celý kanadský trh s rekreačním a léčebným konopím dohromady.

Aurora má také licenci dodávat léčebné konopí italské vládě přes ministerstvo obrany – Itálie má proto náskok, jelikož tuto rostlinu pro léčebné účely legalizovala už v roce 2013. Nizozemsko je díky svému desetiletému náskoku před Itálií jediným, a tudíž velmi drahým externím dovozcem této oblíbené rostliny. V roce 2015 začala italská armáda pěstovat konopí pro místní obyvatele. Její množství nicméně ani zdaleka nenaplňovalo poptávku v zemi. 

„Pokud nechcete, aby vás zahlcení trhu nesložilo na kolena, musíte se na něm uplatnit co nejdřív.“ 

„Italský trh až na několik výjimek zásobuje pouze jedna nizozemská společnost,“ řekl Abony po přátelském připojení ke společnosti Aphira akcionářům a analytikům. Ačkoliv právní nuance importu a exportu konopí mezi Kanadou a Evropou mohou být komplikované, jejich úspěch závisí především na jednom zásadním faktoru – táhnou-li vlády obou zemí za jeden provaz. Přestože převážíte konopí do státu, kde je tato droga legální, může se stát, že se ocitnete na mrtvém bodě. „Je zapotřebí se důkladně domluvit a vše potvrdit během osobních setkání,“ říká Ranjeev Dhillon z advokátní kanceláře Bennett Jones. 

Boj o trhy na severu Evropy

Po legalizaci v březnu 2017 a zavedení plného pojištění pro užívající pacienty v Německu se kanadské společnosti Canopy Growth, Cronos Group, Medreleaf, Aurora a další perou o tržní podíl. Tím vzniká základní poptávka, která bude nepochybně jenom růst. Aurora v květnu 2017 pro tento účel získala německého distributora konopí Pedanios, kterému se právě díky zmíněnému pojištění podařilo zdvojnásobit měsíční tržby. Canopy Growth ve skutečnosti už v listopadu 2016 koupila německou společnost MedCann jen proto, aby si dopředu vyšlapala cestu a mohla zásobovat německé lékárny.

Přestože Dánsko konopí pro léčebné účely ještě nelegalizovalo, kanadské společnosti si už na jeho potenciální trh brousí zuby. Ačkoliv dánská vláda nedávno spustila testovací projekt, v jehož rámci se bude léčebné konopí předepisovat omezenému počtu pacientů, některá léčiva, včetně rostlinného spreje Sativex a přípravku Marinol (syntetické THC), jsou už nyní k dispozici jako léky na předpis.

Právě tato skutečnost byla pro Canopy Growth oním stimulem, který ji v dánském městě Odense přiměl založit rozsáhlý podnik, který po obdržení licence okamžitě začne s distribucí. Nikoho asi nepřekvapí, že jediným skutečným konkurentem této společnosti ve Skandinávii je Aurora. Ta se nedávno spojila s místním pěstitelem rajčat a vytvořila novou společnost Aurora Nordic, která se zavázala, že bude produkovat 120 000 kilogramů konopí ročně. 

Italský trh až na několik výjimek zásobuje pouze jedna nizozemská společnost.

Jak říká Khurram Malik, analytik konopného průmyslu z poradenské firmy Jacob Capital Management, „přestože Kanada je druhý největší stát na světě, Německo s Itálií mají téměř pětkrát víc obyvatel, což je velmi důležitý tržní faktor.“ 

Lukrativní export

Malik však věří, že evropské trhy budou pro kanadské společnosti mnohem výhodnější, a to nejen díky počtu obyvatel, ale také proto, že do roku 2020 bude v důsledku hromadného licencování a výroby v Kanadě přebytek legálního konopí. Jisté však je, že ode dneška až do roku 2019 ho bude nedostatek. „Pokud však nechcete, aby vás zahlcení trhu, ke kterému dřív či později v Kanadě dojde, nesložilo na kolena, musíte se na něm uplatnit co nejdřív,“ říká Malik. Analytik společnosti Beacon Securities Vahan Ajamian je toho názoru, že o tom, jaké množství legálního konopí opustí kanadské hranice, bude rozhodovat kanadský daňový systém. Dále médiím sdělil, že pokud vysoké daně a místní distribuce nadměrně srazí ceny, tyto společnosti nebudou schopné a ani ochotné své konopí prodávat na domácím trhu. „Jen se nad tím zamyslete – když můžu vydělávat exportem a prodejem konopí za vyšší evropské ceny o 50 % víc než v Kanadě, proč bych to nedělal?“

Zdroj: news.vice.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!