Argument poukazující na důsledky
Tento způsob manipulace je založen na vyvození nějakého méně či více nepravděpodobného důsledku z oponentova tvrzení. Na důsledku je pak ukázáno, jak musí být celé původní tvrzení mylné. Druhá varianta tohoto triku spočívá v tom, že se se reálný důsledek prezentuje jako naprosto nepřijatelný. Jako většina ostatních logických klamů, i tento se často užívá při nedostatku jiných argumentů. Ve své podstatě se jedná o jeden z nejstarších a víceméně univerzálních způsobů, jak před davem posluchačů znemožnit oponenta. Používal se při oponování evoluci, gravitaci, kulatosti země a nyní se používá mimo jiné při argumentaci proti drogám, které se zrovna nehodí do krámu. Typický příklad: někdo uvede, že legalizace trávy povede k jejímu masivnějšímu rozšíření, a proto bychom ji legalizovat neměli. Vážně? Větší množství uživatelů přeci samo o sobě není problémem.
Kvalifikující jazyk
Kvalifikující jazyk trochu připomíná falešné dilema z první části článku. Zatímco tam se ale jednalo o to, že zredukujeme celou škálu možností na dvě a ty postavíme proti sobě, zde rovnou eliminujeme jinou možnost, než je ta, kterou předkládáme. Toho se docílí tak, že od začátku prezentujeme naše tvrzení jako jediné možné a/nebo akceptovatelné. Často se používá v kontextu reklamy, obzvláště pokud pracuje s citovým vydíráním. Velice častým uživatelem jsou různá náboženská uskupení. Jistě jste už za svůj život slyšeli mnoho věcí, které by (ne)měl každý správný křesťan/muslim/buddhista dělat. Často tento způsob argumentace slýcháme i v politických debatách, i v těch, které se dotýkají omamných látek. Žádný správný občan přece neužívá drogy – tedy ty zakázané.
Společenský apel
Společenský apel využívá síly davu. Misinterpretuje fakt, že většina lidí něčemu věří, za důkaz, že je to pravda. Dějiny jsou plné důkazů, že obhajovat cokoliv podporou veřejnosti je nesmysl. Z minulosti je to například vyhlazování židů, segregace černochů, prakticky jakákoliv další genocida, ze současnosti se nabízí situace v Řecku. Všechno to vzešlo z „lid si tak žádá“ a ve všech případech se jednalo o nefunkční řešení. Pomyslné většině můžete nakukat prakticky cokoliv a pak říci, že za vámi stojí většina všech lidí. Nástroj k tomuto jednání, tedy propaganda, je součástí všech vládních aparátů již pár set let. Stalo se standardním postupem nejdřív si vytvořit souhlas veřejnosti a následně jím podložit svá tvrzení. Speciálně u marihuany je tento fakt vidět velmi výrazně. Prakticky celé protimarihuanové hnutí vzešlo z toho, že jeden novinář začal psát bludy o tom, že když budete hulit, stane se z vás černoch.
Připomínám, že inspiraci čerpám zejména ze stránek české Wikipedie, kde se pod heslem „logické klamy“ skrývá celá plejáda způsobů, jak zmást člověka pochybnou argumentací. Příště v tomto seriálu naleznete něco o klamech pracujících se záměnou předmětu.