Aktuální článek
Kanada na cestě k legalizaci: Britská Kolumbie zveřejnila pravidla fungování trhu s konopím

Kanada na cestě k legalizaci: Britská Kolumbie zveřejnila pravidla fungování trhu s konopím

  • Letos v červenci skončí v Kanadě prohibice konopí. Zákonodárci Britské Kolumbie, což je třetí nejlidnatější provincie, nyní představili podobu zákonů, které budou regulovat pěstování, prodej a rekreační užívání této rostliny a produktů z ní.

Co se týká přechovávání konopí, občané starší devatenácti let u sebe budou moci mít do třiceti gramů. Jointa si Kanaďané budou moci zapálit všude, kde se dnes mohou kouřit běžné tabákové výrobky.

Na plážích a v parcích ne!

„Samozřejmě nechceme, aby se tomu zbytečně vystavovaly děti a mládež. V místech, kde se děti často pohybují, bude proto platit zákaz kouření a vaporizace rekreačního konopí. Jedná se především o veřejné pláže, parky a hřiště,“ uvádí se v oficiální tiskové zprávě z 5. února. Vláda Britské Kolumbie dále udělila orgánům domovní správy a pronajímatelům právo zakázat kouření i pěstování konopí v jejich bytových jednotkách. Vlastníci bytů či domů a nájemci, kteří od svých pronajímatelů dostanou povolení, budou moci pod umělým osvětlením pěstovat maximálně čtyři rostliny pro vlastní potřebu. „Rostliny však nesmí být viditelné z veřejných prostor,“ uvádí dále zpráva. 

V Britské Kolumbii nebude možné prodávat konopí současně s alkoholem.

Z dosud uveřejněných pravidel lze předpokládat, že při převozu bude nutné konopí umístit do kufru auta nebo alespoň do uzavřené nádoby (stejné pravidlo se nyní týká alkoholu). Vláda bude věnovat zvláštní prostředky na to, aby policie zprvu přitvrdila v kontrolách řidičů. Stejně jako u alkoholu bude vůči konopí za volantem v případě novopečených řidičů uplatňována nulová tolerance. „Britská Kolumbie zavede nový zákon, podle kterého bude za řízení pod vlivem konopí proviněnému odebrán řidičský průkaz na 90 dní,“ uvádí se dále v prohlášení. 

Prodejny v kompetenci místních orgánů

Obyvatele Vancouveru stále nejvíce pálí otázka, zda budou i nadále fungovat již zavedené prodejny s konopím. Ve Vancouveru je jich odhadem kolem stovky a mnozí majitelé do nich samozřejmě investovali značné sumy peněz. Dosud vydané regulace naznačují, že většina výdejen bude moci ve svém provozu pokračovat za podmínky, že budou dodržovat nová administrativní nařízení. „Na jaře se spustí předběžné registrace pro jednotlivce i společnosti, které mají o licenci na prodej konopí zájem,“ vysvětluje se dále ve zprávě. „Britská Kolumbie neplánuje omezit maximální počet licencí. Povolení však budou vydávána pouze na doporučení místních správních orgánů, protože rozhodnutí, která se týkají podnikání na jejich území, mají být pouze v jejich kompetenci.“ V Britské Kolumbii nebude možné konopí prodávat současně s alkoholem. Z toho vyplývá, že již zavedené prodejny alkoholu nebudou moci do svého sortimentu zařadit i konopí. „Snažíme se propagovat zodpovědné užívání této látky. Proto konopí na pultech vedle alkoholu či tabáku nenajdete,“ dočtete se dále ve zprávě.

Obyvatele Vancouveru stále nejvíce pálí otázka, zda budou i nadále fungovat již zavedené prodejny s konopím.

Provincie budou mít možnost otevřít nové prodejny s konopím a konkurovat tak již zavedeným soukromým podnikům. Na celý systém prodeje konopí bude dohlížet již fungující regulační orgán, který se v Britské Kolumbii v současnosti zabývá i trhem s alkoholem. „Úřad pro kontrolu a licencování alkoholu (The Liquor Control and Licensing Branch – LCLB) bude udělovat licence soukromým obchodům a monitorovat pohyby v maloobchodním sektoru,“ uvádí zpráva. Prodej online bude umožněn pouze speciálnímu orgánu provinční správy. Ministr vnitra Britské Kolumbie Mike Farnworth ve zprávě zdůrazňuje, že systém regulace rekreačního konopí se ještě nějakou dobu bude vyvíjet.

„Celostátní legalizace rekreačního konopí je zásadní obrat v našich zákonech,“ prohlásil. „Chystaný systém regulace konopí je v souladu s naším zájmem o podporu zdraví a bezpečnosti celé společnosti. Letošní červenec je jen první krok na dlouhé cestě. Rozhodně nemůžeme čekat, že se všechny změny projeví ze dne na den. Samozřejmě očekáváme, že se vláda bude i nadále svědomitě zabývat problematikou zákonů regulujících konopí a příslušná nařízení bude upravovat dle aktuální situace.“

Zdroj: www.straight.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!