Aktuální článek
Curanderos: filmový trip za ayahuascou

Curanderos: filmový trip za ayahuascou

  • Vydat se do amazonské džungle na vlastní pěst a bez znalosti španělského jazyka, to už chce pořádnou kuráž. Nechyběla Egorovi Indianimu, který v Amazonii natočil nový dokumentární snímek Curanderos. Film vypráví o psychedelickém nápoji ayahuasca, který je zde považován za posvátný a místní léčitelé, curanderos, ho využívají jako lék. A jak se k němu stavíme na západě?

Pokud jste o ayahuasce ještě neslyšeli, pojďme si ji nejprve představit. Jedná se o liánu, ze které se s příměsí dalších rostlin vyrábí stejnojmenný nápoj s psychedelickými účinky. Často se dává do souvislosti s šamanismem, schopností otvírat brány vědomí, léčit duši nebo zprostředkovávat kontakt s transcendentnem. Ayahuasca je fenomén expandující po celém světě. I v České republice se najdou osoby, které s ní mají bohaté zkušenosti.

Cesta ven z džungle

V padesátých létech se o amazonský nápoj začala zajímat generace beatníků a William Burroughs, později ho širší veřejnosti přiblížili například bratři McKennové. V průběhu posledních desetiletí se ayahuasca dostala do centra pozornosti masové kultury a pod vlivem globalizace se její užívání stalo celosvětovým trendem. Bez nadsázky se dá říci, že dnes žijeme v době ayahuaskového boomu. Romantická představa autentických rituálů pořádaných šamanem uprostřed džungle ustupuje podnikatelským záměrům a silná poptávka živí často nebezpečný ayahuascový turismus. Je ještě vůbec možné najít “tradiční způsob” pití ayahuascy? Udrží si rituál svou letitou tradici, anebo ho semele byznys? Podaří se Egorovi proniknout do tajemství a potenciálu magické liány?  

Zveme vás na premiéru 

Na premiéru filmu Curanderos se můžete těšit už 1. března 2018 v pražském kině Bio OKO. Bude spojena s diskuzí, které se zúčastní nejen Egor Indiani, ale také MUDr. Filip Tylš PhD., přední český odborník na psychedelické látky. Film bude promítán i v dalších městech nevyjímaje Brno, Olomouc, Ostravu, Plzeň či slovenskou Bratislavu, Žilinu, Nitru, Prešov, Bánskou Štiavnicu a Bánskou Bystricu. Bližsí informace můžete nalézt na facebookové stránce Curanderos.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!