Aktuální článek
Growreport: Black Jack Auto

Growreport: Black Jack Auto

  • Když vám dochází poslední úroda a potřebujete rychle sklidit znova, aniž byste museli slevit z požadavků na chuť, vůni a účinek, pak je pro vás dokonalou volbou některá z moderních samonakvétacích odrůd od Sweet Seeds®. Přesně do takové nemilé situace jsem se nedávno dostal, a tak jsem se rozhodl vypěstovat si samonakvétací odrůdu Black Jack Auto®.

V této pěstitelské reportáži bych se tedy rád podělil s čtenáři Legalizace o svou zkušenost s tímto výtečným modelem třetí generace, pocházejícímz genofondu španělské banky Sweet Seeds® a nesoucím kódové označení SWS21.

Devět rychlíků na nástupišti

V polovině října jsem měl naklíčených devět semínek odrůdy Black Jack Auto®. Pro devět rostlin jsem se rozhodl proto, že do mého pěstebního stanu se vejde akorát devět sedmilitrových květináčů. Prvních deset dní jsem měl kytky pod dvěma 18wattovými kompaktními fluorescentními zářivkami (CFL), poté jsem po celý zbytek cyklu svítil 400wattovou vysokotlakou sodíkovou výbojkou (HPS). Od naklíčení až po sklizeň jsem aplikoval fotoperiodu 18/6. Jako pěstební médium jsem použil zeminu Canna Bio Plus, do které jsem přimíchal asi 15 procent perlitu. K výživě rostlin jsem využil hnojiva z organické řady Canna (BioVega a BioFlores), která jsem střídal s tekutým netopýřím guánem Guanokalong. Takže stoprocentně organické pěstování.

Sazeničky rostly velmi rychle a vykazovaly skvělou vitalitu, která je pro hybridy typická. Ve čtvrtém týdnu, tedy 22–28 dní po naklíčení začaly rostlinky kvést. To se mi jevilo jako hodně brzy, ze svých skromných zkušeností s pěstováním samonakvétacích modelů jsem na to nebyl zvyklý. Sklízel jsem 20. prosince, tedy pouhých 65 dní po naklíčení semínek. A to jsem dokonce dvě nebo tři kytky mohl sklízet už po 60 dnech, jako to dělají ti, kdo preferují časnější sklizeň v počáteční fázi zralosti, kdy převažuje psychoaktivnější a energetičtější účinek. Jak můžete vidět na fotkách trichomů z posledních dní před sklizní, více než 50 procent trichomů má jantarově žlutou barvu, své rostliny jsem tedy sklízel notně zralé, takže jejich účinek byl spíše relaxační a fyzicky uklidňující, tak jak to mám osobně u konopí nejraději.

Palice jsou nádherné na pohled, mají vysokou koncentraci trichomů a oplývají příjemně aromatickou pryskyřicí.

Po velice krátké, 35denní fázi kvetení byly rostliny zhruba stejně velké jako obvyklé odrůdy závislé na fotoperiodě, které pěstuji ve stejném pěstebním stanu se stejným nastavením parametrů. Na sedmilitrové květináče je produkce palic opravdu skvělá, jak co se týče množství, tak co do velikosti. Palice Black Jack Auto® jsou nádherné na pohled, mají vysokou koncentraci trichomů a oplývají příjemně aromatickou pryskyřicí. Ani není divu, vždyť je to samonakvétací verze hotové pryskyřičné královny, již klasické variety Black Jack® (SWS01), která byla vyšlechtěna zkřížením dvou vynikajících klonů odrůd Black Domina’98 a Jack Herer.

Finta proti vlhkosti anebo výhody samonakvétaček

Asi osm dní před sklizní ve zprávách hlásili nepříznivou předpověď počasí, týden mělo pršet, což znamenalo zvýšení vlhkosti i doma ve stanu. Trochu jsem se obával, aby ty tvrdé a kompaktní palice nenapadla plíseň. Opravdu jsem měl strach, ale jelikož vlhkost při zapnuté HPS nikdy nepřekročila 55 procent, dostal jsem nápad: nechám poslední týden světlo neustále zapnuté (24/0), což mi zajistí konstantně nízkou vlhkost, protože vysokotlakové sodíkové výbojky mají tendenci pěstební prostory vysušovat. Samonakvétací odrůdy nejsou citlivé na fotoperiodu a kvetou dobře jak v režimu 18/6, tak v režimu 24/0 nebo jakémkoli jiném. Do sklizně zbýval týden, a tak jsem byl přesvědčený, že se nic špatného stát nemůže a že rostliny normálně dozrají. A vskutku tomu tak bylo, vlhkost nestoupla nad 60 procent a všechno bylo až do sklizně v naprostém pořádku, kytičky neprojevily žádné známky stresu a především se neobjevil ani náznak plísně. Kromě toho ještě povyrostly a při finálním zrání nabyly na kompaktnosti.

Semínko Black Jack ve fotoperiodické verzi našli všichni předplatitelé v příloze posledního čísla Legalizace jako dárek. Zajímá vás, na jakou přílohu se můžete těšit příště? Čtěte!

Vysoká vlhkost v této době také napomohla pomalému sušení, které je důležité proto, aby měly rostliny dost času zbavit se nežádoucího chlorofylu. Sušení trvalo přibližně 15 dní, což je ideální doba. Když už byly palice uskladněny ve skleněných nádobách pro curing neboli školení, tu a tam jsem zahlédl na některých palicích známky vlhkosti. Ty jsem tedy ve slunečný den vyndal z nádoby a nechal na dvě až tři hodiny venku. Ostatní nádoby jsem otevíral na 20 minut denně po dobu tří týdnů. Dával jsem si ovšem velký pozor, abych sklenice neotvíral ve dnech, kdy hodně pršelo a vzduch měl vysokou vlhkost. V takové dny je lepší nechat sklenice zavřené a vyhnout se tak opětovné absorpci vlhkosti, která by mohla negativně ovlivnit aroma finálního produktu. Přibližně po pěti týdnech curingu dosáhly palice svého plného aromatického potenciálu a já mohl konstatovat, že v nich není ani náznak chlorofylu. Chuť byla naprosto čistá – konopí v celé své kráse.

doporučujeme

Hutný dým s aromatickým dojezdem

Black Jack Auto® se vyznačuje výraznou nasládlou vůní s kadidlovým pozadím typu haze, v němž se skrývají i citrusové a květinové tóny. Aroma je někdy tak silné, že by někomu mohlo připadat až skoro těžké, ale při kouření nebo vaporizaci voní skutečně moc příjemně. Rovněž skvěle chutná – od prvního prásku až do doby pár minut po dokouření či dovaporizování. Chuť je stejně příjemná a aromatická jako u původních modelů závislých na fotoperiodě v rámci této genetické linie. Upřímně řečeno, já osobně dokonce preferuji chuť a účinek této samonakvétací verze. Hutný kouř nebo výpar je pohlazením pro průdušky a umožňuje naplno vychutnat si komplexnost buketu jak na jazyku, tak v nose.

Black Jack Auto® se vyznačuje výraznou nasládlou vůní s kadidlovým pozadím typu haze, v němž se skrývají i citrusové a květinové tóny.

Výsledný účinek je silně povznášející, dlouhodobý, a když se přestanete smát, pocítíte relaxační efekt, který silně stimuluje apetit. Avšak ještě dlouho po jídle budete stále dobře naladění. Black Jack Auto® je po genetické stránce spíše sativa, takže přijde vhod při některých sportech nebo procházkách v přírodě. Účinek ale není přehnaně energetický. Je dobře vyvážený a snadno se udržuje pod kontrolou, díky čemuž ho ocení i ti, kdo preferují spíše indiky. Tuto samonakvétací odrůdu třetí generace je radost pěstovat a stojí za to vychutnat si její sladkou vůni a decentní účinky.

 Legalizace se semínkem Black Jack v příloze je nyní k dostání v 
e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!