Aktuální článek
USA: Dětští onkologové podporují využití konopí při léčbě malých pacientů

USA: Dětští onkologové podporují využití konopí při léčbě malých pacientů

  • Naprostá většina pracovníků ve zdravotnictví, jejichž specializací je dětská onkologie, by byla ochotná dětským pacientům zpřístupnit léčebné konopí. To jsou závěry nového průzkumu mezi 288 poskytovateli péče dětským onkologickým pacientům (lékaři, sestry, psychologové a sociální pracovníci) v amerických státech Illinois, Massachusetts a Washington, které byly publikovány v lednovém vydání lékařského magazínu Pediatrics.

Celkově bylo osloveno více než 650 zdravotníků, nicméně více než polovina z nich na dotazníkové šetření nereagovala. Průměrný věk těch, kteří odpověděli, byl 35 let a 85 procent z nich byly ženy. Zhruba třetina respondentů uvedla, že se jich „během posledního měsíce někdo alespoň jednou ptal na léčebné konopí“, přičemž pouze „osm procent ze všech 288 dotazovaných někdy konopnou léčbu skutečně svým pacientům doporučilo“.

To ukazuje, že mezi odpověďmi v dotazníku a tím, co ve skutečnosti tito zdravotníci s konopím dělají, je docela velký rozdíl. Další zajímavé zjištění je, že tam, kde je léčba konopím stále ještě nelegální a nedostupná, by ji „rádo doporučovalo“ 95 procent dotazovaných, zatímco ve státech, kde je možné léčebné konopí malým onkologickým pacientům skutečně předepsat, k tomu bylo svolných o deset procent respondentů méně.

Největší podporu (94 procent) vyjádřili zdravotníci zapojení do tohoto šetření klinickým výzkumům terapeutického působení konopí v dětské onkologii a za největší výzvu v této oblasti označila více než polovina respondentů nikoli legální překážky (více než 80 procent by se neobávalo trestního postihu za to, kdyby svým pacientům pomohli sehnat léčebné konopí), ale neexistující standardy pro různé metody aplikace, potence a dávkování.

Zdroj: ascopubs.org


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!