Aktuální článek
Kratom: Stimulant a sedativum v jednom

Kratom: Stimulant a sedativum v jednom

  • Do závislosti se dá spadnout pekelně rychle. Člověk ani nemusí být náruživý uživatel omamných látek – stačí, když trpíte chronickými bolestmi a dostanete na předpis opioidní léky. Dá se z rozjetého vlaku vystoupit bez újmy na zdraví?

Ani série několika chirurgických zákroků nedokázala zbavit Lisu Vinsonovou úporné bolesti v podbřišku, jejíž příčinou byla endometrióza – onemocnění, při kterém se částečky děložní sliznice nacházejí mimo děložní dutinu. Jedinou odpovědí lékařů byly další a další prášky. „Chvíli je vám lépe, postupem času ale každý přípravek přestane fungovat,“ popisuje jednačtyřicetiletá žena z Crystal River na americké Floridě. S bolestmi se potýká už deset let. Stejně jako řada dalších bývalých uživatelů heroinu má velkou toleranci na léky proti bolesti. „Každý měsíc se mě doktor zeptal, jak se mám, a já mu řekla, že mi prášky moc nepomáhají a mám velké bolesti,“ vzpomíná Vinsonová. „Tak si vezměte ještě tohle. Po každém prášku si nalepte tuhle náplast,“ poradil jí lékař. Nakonec užívala dvanáct různých léků na předpis, některé proti bolesti, jiné k mírnění jejich vedlejších účinků. Po zkušenosti se závislostí na heroinu nechtěla opiáty užívat, bez nich ale nedokázala fungovat. „Měla jsem dvě možnosti – buď se kvůli bolestem nebudu schopná postarat o rodinu, nebo se o ni postarám, ale za cenu polykání desítek tablet. Takže které ze dvou zel je to menší?“ popisuje své dilema Vinsonová. 

Stigma bolesti

Navzdory rostoucím dávkám léků bolesti přetrvávaly. Přibližně před rokem byla Lisa znovu hospitalizována a doslova žadonila o pomoc. Ošetřující lékař přizval k jejímu případu chirurga. „Strašně moc jsem věřila tomu, že bude souhlasit s operací a že mě zachrání.“ Místo pomoci se jí ale dostalo odsouzení. Dotyčný lékař totiž prohlásil, že pacientka nemá problém chirurgického rázu, ale drogového. Vinsonová se cítila ponížená a rozhodla se vzít věci do vlastních rukou. Přestala užívat prášky. Bojovala s nesnesitelnými bolestmi, k nimž se navíc přidaly i silné abstinenční příznaky. Zoufalá žena proto začala hledat alternativní, pokud možno přírodní způsoby léčby bolesti – a narazila na kratom. Dočetla se, že podle Darshana Singha Mahindera Singha, profesora z Centra pro výzkum drog na Malajské univerzitě, je odvar z kratomových listů tradičním domorodým prostředkem. Užívá se k léčbě závislosti na opiu a mírnění abstinenčních příznaků a také k tlumení bolesti.

Na rozdíl od opiátů kratom nezpomaluje dýchání.

Vinsonová byla na pochybách: „Pokud je to opravdu tak skvělé, proč mi to nedoporučili dřív? Proč jsem o tom ještě nikdy neslyšela?“ Vyzkoušela proto řadu dalších prostředků, mezi jinými kombinace hořčíku s Imodiem nebo draslíku s Benadrylem. Bez úspěchu. Kratom se zdál být poslední nadějí a Lisa se ho tedy rozhodla vyzkoušet. „Potřebovala jsem přestat. Bylo mi jasné, že nejsem tak silná, jak jsem si myslela, a sama si se závislostí neporadím,“ vzpomíná. Vyrazila do ulic a opatřila si první balení kratomových tablet. Už několik hodin po první dávce dokázala vstát a poklidit v kuchyni. Po dlouhé době se v noci dobře a dlouho vyspala a pochopila, že kratom bude to pravé. 


Kratom mi zachránil život

Na online fórech, jako je Reddit nebo Bluelight, najdeme tisíce příspěvků o kratomu, psaných lidmi s osudy podobnými tomu Lisinu.

„Kratom mi zachránil život a pomohl mi překonat nejtěžší období mého života.“

„Víc než rok jsem jel v OxyContinu, hydrokodonu a Adderallu. Kratom mi pomohl se závislosti zbavit.“

„Užíval jsem hydrokodon/paracetamol a tramadol… proti bolesti, moc to ale nepomáhalo. V listopadu jsem objevil kratom a už po pár týdnech jsem byl úplně čistý… Není to perfektní, rozhodně to ale změnilo můj život k lepšímu.“

Christopher McCurdy, prezident Americké asociace farmaceutických vědců, je přesvědčený, že kratom je slibnou náhražkou opiátů. „Máme mnoho svědectví uživatelů a několik málo odborných studí, které ukazují, že kratom má léčebný potenciál a mohl by pomoci při řešení opioidové krize. Když ne jako lék proti bolesti, pak určitě pro odvykací terapii,“ věří McCurdy, profesor lékařské chemie na Floridské univerzitě a ředitel tamějšího Translačního centra pro vývoj léků. McCurdy je jedním z mála amerických vědců, kteří se kratomem zabývají podrobněji. Tvrdí, že ze všech látek přítomných v této rostlině jsou klíčové dva alkaloidy, mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Tyto chemické látky se dokáží vázat na opiátové receptory a obecně fungují podobně jako opiáty, takže tlumí bolest a způsobují vyplavování dopaminu mnohem šetrnějším způsobem než léky na předpis nebo heroin. Uživatelé uvádějí, že abstinenční příznaky jsou velmi mírné nebo žádné.

„Na drogy ti prachy nedám, ale jestli chceš, koupím ti kratom.“

McCurdy poukázal na skutečnost, že 7-hydroxymitragynin by mohl být návykový, nicméně v kombinaci s ostatními látkami obsaženými v rostlině je riziko minimální a kratom je podle jeho názoru v tomto ohledu srovnatelný například s kávou. Na rozdíl od opiátů kratom nezpomaluje dýchání, a to je jeho klíčová výhoda. Když se lidé předávkují opiáty, ať už legálně předepsanými nebo nelegálním heroinem, jejich dýchací systém selže a úplně se zastaví. „Při testování na zvířatech jsme žádné podobné problémy nezaznamenali a nemáme ani zprávy o tom, že by se vyskytovaly u původních obyvatel, kteří kratom užívají. V případě rostlinného léku, který má potenciál léčit závislost na opiátech nebo mírnit abstinenční příznaky je taková vlastnost vysloveně žádoucí.“ 

Ničivá epidemie, nulový zájem

Odborníci na veřejné zdraví předpokládají, že na každé smrtelné předávkování připadá ve Spojených státech 30 případů, které smrtí neskončí. To znamená, že v roce 2015 došlo v zemi k 900 000 předávkování opiáty. Toto číslo je v historii rekordní a dá se očekávat, že rok 2016 bude v tomto ohledu ještě horší. Nacházíme se uprostřed potenciálně nejhorší drogové krize všech dob – jak je tedy možné, že o rostlinách, jako je kratom, nevíme víc? McCurdy tvrdí, že za vším je třeba hledat peníze: „Žádná velká farmaceutická společnost nemá finanční motivaci zabývat se vývojem léku na bázi kratomu.“ Proces vzniku takového preparátu by podle něj stál stovky milionů a rostlinu navíc prakticky není možné patentovat.

Divoký západ potravinových doplňků

Kratom si zatím našel své místo na špatně regulovaném trhu s potravinovými doplňky. Prodává se v drogeriích a benzínkách a složení přípravků není upraveno žádnými standardy. Za kratom se tedy může vydávat téměř cokoli. Kratom roste výhradně v jihovýchodní Asii a na americký trh se dováží ve formě sušených listů, které jsou dále mělněny na jemný prášek nebo lisovány do podoby tablet. V současné době se kratomový byznys pokouší o samoregulaci, takže lidé jako Lisa Vinsonová jsou při hledání vhodného přípravku odkázáni na internetové diskuze a doporučení zkušenějších uživatelů. „Nikdy nevíte, co si koupíte,“ říká Lisa. „Já osobně nakupuji od jediného dodavatele, kterému opravdu věřím.“

Nikdy se nevrátím

Vinsonová je o pozitivních vlastnostech kratomu natolik přesvědčená, že ho doporučila své starší sestře. Patricie Slevinová začala užívat opioidy na předpis před pěti lety, aby se zbavila chronické bolesti. Během několika měsíců se u ní rozvinula silná závislost. Dva roky po užití prvního předepsaného preparátu střídavě užívala vysoké dávky hydromorfonu a oxykodonu. Její organismus však potřeboval k dosažení stejného účinku stále větší množství opiátů a abstinenční příznaky byly nesnesitelné. „Všechno vás bolí. Je vám zle. Zvracíte, máte průjem. Chuť do života vás pomalu opouští, protože už prostě nemůžete. Těžko se to popisuje – všechno je rozbité a nic nefunguje, jak má,“ snaží se pětačtyřicetiletá Slevinová shrnout své pocity do několika málo vět. Když nemohla sehnat další léky, spadla přímo do náruče heroinu, který navíc začal užívat i její manžel. Přišla o práci servírky a nakonec i o dům. „Na dno spadnete strašně rychle,“ konstatuje.

V minulém roce byla přistižena při krádeži v obchodě a skončila ve vězení. Po propuštění zavolala sestře a prosila ji o peníze. „Na drogy ti prachy nedám, ale jestli chceš, koupím ti kratom,“ řekla tehdy Lisa. V listopadu se Slevinová i s manželem nastěhovala k rodičům a heroinu se od té doby ani nedotkla. Pomůže jí kratom vydržet i po zbytek života? „Heroin je strašně, strašně silná droga, ale věřím, že dokud mám kratom a můžu ho užívat, k heroinu se nevrátím.“

Zdroje:

Boyer, E. W.: „Self-treatment of opioid withdrawal using kratom,“ Addiction 2008.
cnn.com
news.vice.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!