Aktuální článek
Vyšší obsah THC může zlikvidovat legální pěstitele technického konopí

Vyšší obsah THC může zlikvidovat legální pěstitele technického konopí

  • Farmář Randy Taylor z amerického Colorada už jednou zažil zkázu své úrody, když mu silné krupobití srovnalo se zemí pole o velikosti 3 500 hektarů. Muset ale zničit plody své práce sám, to je horší než kdejaká živelná pohroma – ještě navíc, když jde o konopí.

V prosinci, který označil za asi ten nejhorší měsíc ve svém životě, musel Randy skosit čtyřicet hektarů (pro srovnání v celé České republice se pěstuje kolem 250 hektarů ročně – pozn. překladatele) technického konopí, v němž nežádoucím způsobem vzrostl obsah THC.

0,17 procenta

Pracovníci Coloradského ministerstva zemědělství Taylorovi sdělili, že rostliny bohužel obsahují 0,47 % THC, tedy o 0,17 % víc, než je povolená mez. Farmář se rozhodl, že toto konopí zničí, až sklidí úrodu z ostatních polí. Když si však státní inspektor, jenž nedaleko prováděl kontrolu, všiml, že ho ještě nezlikvidoval, připomněl mu, že to musí udělat co nejdříve, jinak mu hrozí pokuta nebo dokonce trestní stíhání. „Ministerstvo to prostě bere tak, že tu pěstujeme desítky hektarů drog, ne technické konopí,“ stěžuje si Taylor.

Jeden z pěstitelů, jehož technické konopí překročilo povolený limit THC, navrhoval, že ho po menších částech zamotá do papíru a spálí.

 

Ministerstvo tvrdí, že k tomuto nechtěnému nárůstu obsahu THC může dojít, když pěstitelé používají nové osivo. Nežádoucí nárůst obsahu THC však může být zapříčiněn i jinými faktory, například prostředím, v němž se rostlina pěstuje, nebo příliš dlouhou fází kvetení. Taylor použil odrůdu Colorado Gold, u které právě během kvetení může k tomuto nárůstu dojít. „Opravdu to bolí, když musíte sledovat, jak vám pod koly traktoru mizí měsíce práce,“ vzpomíná farmář, jenž pěstuje konopí pro vlákno – vnější vláknitou vrstvu, jež se následně zpracovává a slouží jako základní přísada do celé řady produktů, například papíru, oblečení, plastů, některých dílů aut a dalších.

Techničtí obři

Na rozdíl od malých rostlinek konopí, jež se pěstují pro lékařské účely, ty Taylorovy dosahovaly téměř tří a půl metru, a přestože seděl ve svém traktoru John Deere, sahaly mu až po oči. Se samotným sekáním si dal na čas a stihl se prostřídat i se svým synem. Oběma to málem zlomilo srdce. „Schválně se zkuste někoho zeptat, jestli by kouřil trávu, která má půl procenta THC?“ ptá se ironicky farmář.

Státní a federální zákony však nařizují, že se Taylor úrody musí zbavit. Jakékoli konopí obsahující více než 0,3 % THC se nepovažuje za technické konopí, ale za ilegální drogu. Bez potřebné licence k výrobě lékařského či rekreačního (nacházíte-li se ve státě, kde je to legální) konopí je tím pádem pěstování takovýchto rostlin nelegální.

Předpotopní pravidla

Výše uvedené procento se může zdát nahodilé, má však historické odůvodnění. Podle kalifornské výzkumné organizace Project CBD toto číslo poprvé zmínili dva kanadští botanikové Ernest Small a Arthur Cronquist z Mezinárodní asociace pro rostlinnou taxonomii v žurnálu Taxon v roce 1976.

Nežádoucí nárůst obsahu THC však může být zapříčiněn i jinými faktory, například prostředím, v němž se rostlina pěstuje, nebo příliš dlouhou fází kvetení. 

 Duane Sinning, mluvčí coloradského ministerstva zemědělství, uvádí, že od té doby se toto procento začalo používat v mezinárodních smlouvách a přijal ho i Úřad pro drogy a kriminalitu OSN. „Stal se z toho dělící bod mezi zemědělskou komoditou a drogou,“ tvrdí Sinning. Colorado tento limit přijalo ještě před schválením změn v zemědělském zákoně v roce 2014, jenž umožňoval pěstování konopí pro výzkumné účely ve státech, které to povolovaly. Sinning dále vysvětluje, že jelikož tyto rostliny nemají prakticky žádný psychoaktivní účinek i při nepatrném překročení limitu THC, subjekty dohlížející na dodržování zákonů a regulaci průmyslu, jako jsou státní prokurátoři a Poradní komise pro technické konopí ministerstva zemědělství, nepovažují tyto rostliny za nic, kvůli čemu by se měl dělat povyk. Přesto se kvůli federálnímu zákonu veškeré technické konopí, ve kterém obsah THC přesáhne 0,3 %, likviduje a pěstitelé mají povinnost vypracovat plán, jenž musí odevzdat ministerstvu ke schválení. Likvidace se totiž musí řídit místními předpisy a třemi zásadami ministerstva: Konopí se nesmí přemísťovat, konzumovat nebo prodávat. 

 

Co s tím?

„Pěstitelé jsou v poslední době ale docela vynalézaví a mají smysl pro humor. Někteří toto konopí zaorají, čímž alespoň provzdušní půdu. Jiní si z něj vyrobí konopný beton. V jednom případě jsme dokonce obdrželi plán, kdy jeden z pěstitelů navrhoval, že ji po menších částech zamotá do papíru a spálí,“ směje se Sinning.

Pokud má v Coloradu úroda mezi 0,3–1 % THC, na likvidaci dohlíží zástupci ministerstva. Obsahuje-li víc než 1 % THC, ministerstvo zemědělství informuje farmáře o tom, že jim hrozí postih, a zároveň musí uvědomit policii, což v konečném důsledku může vést až k trestnímu stíhání. Pokud se tato nevyhovující úroda včas zlikviduje a nehrozí, že by skončila na černém trhu, úřady se o to nebudou zajímat a všechno nechají na ministerstvu.

„Opravdu to bolí, když musíte sledovat, jak vám pod koly traktoru mizí měsíce práce.“

Od listopadové legalizace rekreačního a technického konopí v roce 2012 bylo za posledních pět sezon v Coloradu zaznamenáno pouze několik případů, kdy obsah THC v technickém konopí překročil 1 % a pouze hrstka takových, kde se přehouplo přes 2 %. Ministerstvo odebrala licenci pouze jednomu pěstiteli, a to poté, co poněkolikáté ignoroval jejich varování a místo toho podal na ministerstvo a Sinninga žalobu, na jejímž základě chtěl pracovníkům ministerstva zamezit vstup na svůj pozemek a zachránit tak úrodu před likvidací. To mu však nepomohlo. Většina pěstitelů v Coloradu však pravidla dodržuje. „Lidé, s nimiž jednáme, jsou většinou velmi ochotní,“ tvrdí Sinning, „dokonce nám volají a chtějí vědět, jak na to.“ 

Farmáři se poučili

Během první sezony legálního pěstování technického konopí v Coloradu se muselo zlikvidovat asi 40 % všech konopných polí. Z 532 registrovaných polí už to v roce 2017 ale bylo jenom 7 nebo 8 %. Další sezonu má Randy Taylor v plánu osít skoro sto hektarů a do budoucna by si představoval až deset tisíc. K tomu však nedojde, pokud se nenaučí udržovat obsah THC ve svých rostlinách pod hranicí 0,3 %. Prozatím hodlá pěstovat podle rad ministerstva zemědělství a bude sledovat, jak se osivo a rostliny chovají. „Zemědělství může být poměrně drahý koníček. Při pěstování konopí musíte mít zlaté ruce, protože každý rok je v sázce opravdu hodně,“ podotýká Taylor, jenž kvůli likvidaci své úrody přišel v přepočtu o téměř tři miliony korun a k tomu ještě připočítejme počáteční investici 300 tisíc korun za osivo a hnojiva.

Během první sezony v roce 2012 se muselo zlikvidovat asi 40 % všech konopných polí. Z 532 registrovaných polí už to v roce 2017 ale bylo jenom 7 nebo 8 %. 

„Žádný učený z nebe nespadl. Neříkám, že se mi to líbí, ale za zkušenosti se holt někdy platí,“ tvrdí Taylor a dodává, že by byl šťastný jako blecha, když skončí po sezóně v plusu. Navíc vynuceně zničená úroda má i určitá pozitiva: Podle Stockholmského ústavu životního prostředí konopí zlepšuje kvalitu půdy a také nevyžaduje tak velké množství vody jako jiné plodiny. „Nemohl jsem ho sklidit, ale musím říct, že to stejně bylo nejkrásnější konopí, jaké jsem kdy v životě viděl.“ 

O patáliích českých konopářů s limity THC v technickém konopí se můžete dočíst v ostře sledované kauze jesenického zemědělce Leopolda Svatého, o které detailně v magazínu Legalizace č. 42, 43 a 45.

Zdroj: www.westword.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!