Aktuální článek
Vyvracíme mýty o legalizaci #1: Legalizace zvýší spotřebu a dostupnost konopí u mladistvých a dětí

Vyvracíme mýty o legalizaci #1: Legalizace zvýší spotřebu a dostupnost konopí u mladistvých a dětí

  • S volebním úspěchem Pirátské strany se v médiích rozvířila debata o možných přínosech a negativech legalizace a regulace konopí. Ze strany zastánců prohibice i neinformovaných žurnalistů přitom opakovaně zaznívají dávno vyvrácené nepravdy, které nemají oporu ani v odborných výzkumech z celého světa, ani v oficiálních statistikách států, jež konopí již legalizovaly. Přinášíme vám proto nový devítidílný seriál, v němž vás každé pondělí seznámíme s jedním z nejčastějších argumentů prohibicionistů a uvedeme ho na pravou míru.

#1: Legalizace zvýší spotřebu a dostupnost konopí u mladistvých a dětí

Toto zřejmě nejčastější tvrzení odpůrců legalizace vyvracejí každoročně oficiální statistiky ze států, které konopí během posledních let legalizovaly. Například americký Úřad pro zneužívání návykových látek a péči o duševní zdraví (SAMHSA) vydal v září roku 2017 každoroční zprávu o užívání drog americkou mládeží, podle níž v celých Spojených státech dlouhodobě klesá počet dětí ve věku 12 až 17 let, které za poslední měsíc užily alespoň jednou konopí. V roce 2016 to bylo 6,5 procent, což je o půl procenta méně než předchozí rok a také je to nejnižší hodnota za více než 20 let. Během této doby přitom více než polovina amerických států legalizovala konopí pro léčebné využití a čtyři dokonce i pro rekreační účely.

Údaje právě z těchto čtyř států, resp. zejména z Colorada a Washingtonu, které jako první spustily v roce 2014 regulovaný trh s rekreačním konopím, také potvrzují, že spotřeba mezi mládeží zůstává po legalizaci buď stejná, nebo dokonce klesá. V Coloradu tento fakt kromě průzkumu SAMHSA potvrdil například i průzkum Healthy Kids Colorado z roku 2016, který si nechává vypracovat coloradské ministerstvo zdravotnictví a podle nějž nedošlo po legalizaci konopí pro rekreační účely ke zvýšení počtu mladistvých uživatelů. To samé potvrdily i výsledky loňského průzkumu ministerstva zdravotnictví a dalších zdravotnických institucí státu Washington, podle nichž „navzdory legislativním změnám zůstává počet mladistvých uživatelů konopí stejný“.

Na konci roku 2016 byly také zveřejněny výsledky každoročního celoamerického průzkumu Monitoring the Future, z nichž vyplývá, že navzdory postupující legalizaci a vytvoření regulovaných trhů napříč Spojenými státy je pro mladistvé stále těžší konopí sehnat – dokonce nejtěžší od roku 1992, kdy začaly být tyto údaje sledovány.
V závěru nejnovější studie, která byla zveřejněna na začátku roku 2018, s názvem Od prohibice k pokroku: Co víme o legalizaci konopí v osmi amerických státech a hlavním městě Washingtonu se dočteme následující: „Ve Washingtonu, Coloradu a na Aljašce zůstává počet středoškoláků užívajících konopí na velmi podobné úrovni jako celoamerický průměr. Tyto oficiální statistiky naznačují, že obavy ze strmého nárůstu počtu mladistvých uživatelů byly neopodstatněné. Ve státech Oregon, Nevada, Kalifornie, Maine, Massachusetts a v hlavním městě Washingtonu existuje regulovaný trh s rekreačním konopím pouze krátce (nebo doposud nebyl implementován), takže zatím nejsou k dispozici relevantní a směrodatné údaje. Tyto státy ale během posledních dvaceti let legalizovaly i léčebné konopí, přičemž počet mladistvých uživatelů je v nich dlouhodobě buď stejný, nebo dokonce mírně klesá.“

Důvodem je jednak to, že legalizace odebírá konopí punc zakázaného a o to lákavějšího ovoce, a jednak to, že legální prodejny musejí samozřejmě podle zákona kontrolovat věk nakupujících, což se v případě pouličních dealerů ve státech, kde platí prohibice, nedělo, neděje a dít nebude.


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!