Aktuální článek
Na Havaji zavádějí revoluční metodu plateb za konopná léčiva

Na Havaji zavádějí revoluční metodu plateb za konopná léčiva

  • Díky bezhotovostním platbám bude trh s léčebným konopím na havajských ostrovech bezpečnější, transparentnější a pacientům ušetří starosti.

Není žádným tajemstvím, že Havaj se dlouho dobu snaží „zprovoznit“ program léčebného konopí, který zde byl schválen jako jeden z prvních z celých Spojených států (již v roce 2000), ale podobně jako například v České republice byl velmi omezený a fungoval spíše jen na papíře než v praxi. Obstarat si legálně tuto léčivou rostlinu tak pro místní pacienty nebylo nijak jednoduché. Dvě velké společnosti pohybující se v konopném sektoru však nedávno představily nový plán, který má pomoci vyřešit hlavní problém – nedostatek alokovaných financí na běh tohoto programu. 

Pozdě, ale přece


S rozběhnutím nebo „nakopnutím“ komerčního trhu s léčebným konopí si řada amerických států nevěděla rady, a to především kvůli nedostupnosti klasického bankovnictví. 

Poprvé v historii zákonodárci, banky a poskytovatelé léčebného konopí vytvořili jednotný celostátní program, jenž výdejnám umožní provádět zabezpečené a spolehlivé bezhotovostní platby bez rizika.

Podle federálních zákonů je totiž i léčebné konopí nelegální a většina bankovních ústavů je totiž federálně pojištěná, takže se bojí zřizovat účty společnostem, jejichž činnost Trumpova vláda považuje za nelegální. Jedná se o zcela unikátní problém, jenž obchodům s konopím (léčebným i rekreačním) brání rozjet podnikání. Od samého počátku v roce 2000 byly na Havaji problémy s tím, aby program léčebného konopí vůbec nějak fungoval. Jedním z důvodů byla i značná vzdálenost od pevninské Ameriky a s tím spojené problémy s produkcí a distribucí konopí. Až do roku 2015, kdy byly konečně legalizovány výdejny a prodejny tohoto léčiva, všech cca 18 000 pacientů si tuto léčivku muselo pěstovat samo. Nyní tedy výdejny existují, ale objevují se další a další výzvy, mezi něž patří především právě zřizování bankovních účtů nebo bezhotovostních platebních systémů. Možnost platit kartou je důležitá nejen pro pohodlí a bezpečnost zaměstnanců výdejen, ale i jejich zákazníků. Celý proces se tím navíc zjednodušuje, což výrobci a majitelé vítají. 

Předzvěst změn k lepšímu


Hlavní bankovní program pro obchody s konopím, Safe Harbor Private Banking, a nejspolehlivější debetní program na trhu, CanPay, se spojily, aby na Havaji všechny tyto problémy vyřešily. Poprvé v historii zákonodárci, banky a poskytovatelé léčebného konopí vytvořili jednotný celostátní program, jenž výdejnám umožní provádět zabezpečené a spolehlivé bezhotovostní platby bez rizika. 
Sundie Seefried, ředitel programu Safe Harbor Private Banking, uvedl, že tento průlomový program poskytovatelům léčebného konopí konečně zaručí řádnou platební strukturu. Až do této chvíle totiž neměli zhola žádný přístup k bankovnictví a pohybovali se tak na tenkém ledě nakládání s hotovostí.

Podobně jako například v České republice byl přístup k legální konopné léčbě velmi omezený a fungoval spíše jen na papíře než v praxi.  

Sundie Seefried dále zmínil, že společně s firmou CanPay úzce spolupracují s havajskými úřady, majiteli obchodů a Vzdělávacím sdružení pro terapeutickou léčbu, aby zajistili, že všechny obchody, které tuto rostlinu legálně prodávají, měly dostatečný a zabezpečený přístup k bankovním službám. Dustin Eide, ředitel programu CanPay, vysvětluje, jak tento nový program usnadní každodenní práci ve výdejnách: „Tím, že z celého procesu vyřadíme hotovost, získáme zdravější a transparentnější obchod, který bude praktický a bezpečný pro všechny zúčastněné strany. Přestože nám všem tato spolupráce dala hodně zabrat, přinesla své ovoce a výdejny na Havaji nyní mohou fungovat prakticky bez omezení.“

Zdroj: herb.co

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!