Aktuální článek
Velkou Británií hýbe případ malého chlapce s epilepsií, který se ilegálně léčí konopím

Velkou Británií hýbe případ malého chlapce s epilepsií, který se ilegálně léčí konopím

  • Osobně ho nyní podpořil i legendární herec Patrick Stewart. V čele kampaně za legalizaci léčebného konopí ve Velké Británii stojí rodina dětského pacienta s velmi vážnou formou epilepsie. Alfiemu Dingleymu je šest let a trpí vzácnou chorobou, kvůli které čelí až 150 potenciálně smrtelným záchvatům měsíčně.

Od nedávného návratu z Holandska, kde lékaři příznaky jeho choroby úspěšně léčili za pomocí konopných výtažků, musel do nemocnice už třikrát. Jeho rodiče Drew Dingley a Hannah Deaconová požadují, aby mu vláda léčbu konopím na anglické půdě navzdory v současnosti platným zákonům umožnila anebo tyto zákona neprodleně změnila.

Nečekaná podpora

Žijící legenda filmového plátna Patrick Stewart je sice Angličan, ale již dlouhou dobu žije v americké Kalifornii. Sám trpí pokročilou formou artritidy, ale díky tamním zákonům se může bez problémů a legálně léčit konopím, které mu dle jeho vlastních slov výrazně pomáhá. Před pár dny se proto rozhodl Alfieho a jeho rodinu navštívit a jejich kampani vyjádřit otevřejnou podporu.

Kromě Patricka Stewarta je významnou podporou například i miliardář a světově uznávaný filantrop Richard Branson.

„Nechápu, jak by někdo mohl mít to srdce Alfiemu v této účinné léčbě bránit. Stačí, když si poslechnete, jak těžký život kvůli nemoci má a jak mu konopí pomáhá. Jeho případ je ten nejsilnější argument pro legalizaci léčebného konopí, jaký jsem kdy viděl,“ prohlásil Stewart, kterého královna Alžběta udělala v roce 2010 rytířem. „V Kalifornii mám oficiální povolení k tomu, abych se mohl konopím léčit, již přes tři roky – a tato bylina mi na artritidu neskutečně pomáhá. Dříve jsem musel chodit na různé steroidní injekce a něco tak bolestivého si ani nedokážete představit.“ 

Mladá tvář boje za legalizaci

Kampaň vedená ve jménu malého Alfieho nasbírala v rámci petice již více než 380 000 podpisů, které rodiče malého pacienta předají v nejbližší době vládě. Otec chlapce tvrdí: „Alfieho zdravotní stav nám v poslední době dělá starosti. Konvenční léčiva mají bohužel řadu závažných vedlejších účinků – pacienti jsou po nich agresivnější a u Alfieho pomalu začínáme pozorovat nepříjemné změny chování. Dříve se vždycky smál a rád si hrál se sestrou a my si teď přejeme jen to, aby se nám toto šťastné dítě vrátilo.“  Zároveň žádá, aby ho lidé neodsuzovali. „Uvědomte si, že je to nás syn – rozhodně ho nechceme dopovat nějakými nelegálními drogami. Jediné, co chceme, je mít k dispozici oficiální, laboratorně prověřené léčivo, které podléhá stejným regulacím jako jakékoliv jiné léky na trhu.“

Podpora napříč královstvím

Podporu jejich boji vyjadřují lidé z celé země. „Je úžasné, kolik lidí se nás rozhodlo kontaktovat a nějakým způsobem podpořit. Ani jsme netušili, kolik hlasů za námi stojí,“ tvrdí dojatý otec. 

Sám Stewart trpí pokročilou formou artritidy, ale díky kalifornským zákonům se může bez problémů a legálně léčit konopím.

Kromě Patricka Stewarta je významnou podporou například i miliardář a světově uznávaný filantrop Richard Branson. Rodiče proto doufají, že věci se začnou rychle ubírat správným směrem. Matka Alfie se nechala slyšet, že její syn „statečně bojuje proti opravdu zákeřnému protivníkovi. Čím déle bude tento boj trvat, tím více bude trpět – a to musíme zastavit.Vláda by se měla zachovat dle potřeb občanů své země, měli by si uvědomit, jak silnou podporu již máme. Proto doufáme, že nás v našem boji podpoří a vyjdou nám vstříc.“

Zdroj: www.telegraph.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!