Aktuální článek
Vyvracíme mýty o legalizaci #6: Uživatelé konopí mají problémy s pamětí a poklesem inteligence

Vyvracíme mýty o legalizaci #6: Uživatelé konopí mají problémy s pamětí a poklesem inteligence

Profilový obrázek
  • S volebním úspěchem Pirátské strany se v médiích rozvířila debata o možných přínosech a negativech legalizace a regulace konopí. Ze strany zastánců prohibice i neinformovaných žurnalistů přitom opakovaně zaznívají dávno vyvrácené nepravdy, které nemají oporu ani v odborných výzkumech z celého světa, ani v oficiálních statistikách států, jež konopí již legalizovaly.

Mýtus #6:  Uživatelé konopí mají problémy s pamětí a poklesem inteligence

Dalším oblíbeným evergreenem odpůrců legalizace je pokles inteligence a snižování IQ, o kterém se hovoří především v souvislosti s dětmi a jejich vyvíjejícími se mozky. Odhlédneme-li od faktu, že legalizace nezvyšuje dostupnost konopí mezi mládeží ani počet mladistvých uživatelů (viz bod č. 1), údajná souvislost mezi nižším IQ v dospělosti a užíváním konopí v mládí, na niž v roce 2012 upozornili výzkumníci z Nového Zélandu, byla od té doby vyvrácena řadou studií na větším počtu dětí i na dvojčatech. 

Co se týče inteligence či schopnosti pamatovat si věci u dospělých uživatelů, přicházejí ze států, které během posledních let legalizovaly rekreační využití konopí, výsledky různých průzkumů naznačující, že pravidelní uživatelé rozhodně nejsou méněcennou části společnosti. Americká firma BDS Analytics v roce 2017 vypracovala průzkum mezi uživateli konopí v Kalifornii a Coloradu, z nějž vyplynulo, že milovníci této byliny vydělávají zhruba o čtvrtinu více než neuživatelé, a kromě toho jsou celkově spokojenější, šťastnější a více sportují. Podobné výsledky přinesl i novější průzkum zveřejněný na začátku roku 2018, který sledoval trendy mezi obyvateli losangeleské metropolitní oblasti s 13,7 miliony obyvatel, z nichž podle odhadů až 5,3 miliony konzumují konopí. Ačkoli ve srovnání s neuživateli vydělávají zhruba stejně, liší se uživatelé konopí v tom, že u nich je zhruba čtyřikrát větší pravděpodobnost, že budou zaměstnáni na plný úvazek, a pětkrát větší šance, že budou mít kancelářské zaměstnání. Kromě toho častěji navštěvují restaurace, ale celkově nijak zvlášť nevybočují.

doporučujeme


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!

Contact to Listing Owner

Captcha Code