Aktuální článek
Vyvracíme mýty o legalizaci #6: Uživatelé konopí mají problémy s pamětí a poklesem inteligence

Vyvracíme mýty o legalizaci #6: Uživatelé konopí mají problémy s pamětí a poklesem inteligence

  • S volebním úspěchem Pirátské strany se v médiích rozvířila debata o možných přínosech a negativech legalizace a regulace konopí. Ze strany zastánců prohibice i neinformovaných žurnalistů přitom opakovaně zaznívají dávno vyvrácené nepravdy, které nemají oporu ani v odborných výzkumech z celého světa, ani v oficiálních statistikách států, jež konopí již legalizovaly.

Mýtus #6:  Uživatelé konopí mají problémy s pamětí a poklesem inteligence

Dalším oblíbeným evergreenem odpůrců legalizace je pokles inteligence a snižování IQ, o kterém se hovoří především v souvislosti s dětmi a jejich vyvíjejícími se mozky. Odhlédneme-li od faktu, že legalizace nezvyšuje dostupnost konopí mezi mládeží ani počet mladistvých uživatelů (viz bod č. 1), údajná souvislost mezi nižším IQ v dospělosti a užíváním konopí v mládí, na niž v roce 2012 upozornili výzkumníci z Nového Zélandu, byla od té doby vyvrácena řadou studií na větším počtu dětí i na dvojčatech. 

Co se týče inteligence či schopnosti pamatovat si věci u dospělých uživatelů, přicházejí ze států, které během posledních let legalizovaly rekreační využití konopí, výsledky různých průzkumů naznačující, že pravidelní uživatelé rozhodně nejsou méněcennou části společnosti. Americká firma BDS Analytics v roce 2017 vypracovala průzkum mezi uživateli konopí v Kalifornii a Coloradu, z nějž vyplynulo, že milovníci této byliny vydělávají zhruba o čtvrtinu více než neuživatelé, a kromě toho jsou celkově spokojenější, šťastnější a více sportují. Podobné výsledky přinesl i novější průzkum zveřejněný na začátku roku 2018, který sledoval trendy mezi obyvateli losangeleské metropolitní oblasti s 13,7 miliony obyvatel, z nichž podle odhadů až 5,3 miliony konzumují konopí. Ačkoli ve srovnání s neuživateli vydělávají zhruba stejně, liší se uživatelé konopí v tom, že u nich je zhruba čtyřikrát větší pravděpodobnost, že budou zaměstnáni na plný úvazek, a pětkrát větší šance, že budou mít kancelářské zaměstnání. Kromě toho častěji navštěvují restaurace, ale celkově nijak zvlášť nevybočují.


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!