Lukáš Hurt pracuje jako překladatel, novinář, editor a vydavatel. Od…
Mýtus #7: Konopí vyvolává agresivní chování a rozvrací rodiny
Na rozdíl od alkoholu a jiných drog nefunguje podle výzkumů ani empirických zkušeností konopí jako spouštěč verbálně či fyzicky agresivního jednání. Konopí je naopak známé svými uklidňujícími účinky, které by mohly podle svědectví i případových studií pomáhat i pacientům například s autismem.
V odborném žurnálu Addictive Behaviors byly v roce 2014 zveřejněny závěry studie pracovníků Tennesseeské univerzity, která se zabývala spojitostí mezi dvěma drogami (alkohol a konopí) a zvýšenou partnerskou agresivitou. Výsledky autoři okomentovali následovně: „Pravděpodobnost sexuálního a fyzického násilí byla vyšší každý den, kdy muž požil nějaký alkohol, a s přibývajícím množstvím nápojů se zvyšovala. Na druhou stranu užívání konopí v libovolném množství nezvyšovalo pravděpodobnost jakéhokoli typu agresivního chování.“
Tyto závěry potvrdil i rozsáhlý výzkum zveřejněný v dubnu roku 2018 v odborném časopise Journal of Economic Behavior and Organization, který zkoumal vliv legalizace na 21 okresů ve státech Washington a Oregon, kde byla před šesti, resp. čtyřmi lety ukončena prohibice konopí. Výsledky ukázaly, že po legalizaci došlo v těchto okresech k 15–30% poklesu znásilnění a k 10–20 poklesu krádeží. Jako jeden z hlavních důvodů uvádějí autoři fakt, že lidé žijící v místech s legálním konopím se méně opíjejí a méně užívají i další nebezpečné a “násilí vyvolávající” drogy jako třeba kokain.