Aktuální článek
Vyvracíme mýty o legalizaci #7: Konopí vyvolává agresivní chování a rozvrací rodiny

Vyvracíme mýty o legalizaci #7: Konopí vyvolává agresivní chování a rozvrací rodiny

  • S volebním úspěchem Pirátské strany se v médiích rozvířila debata o možných přínosech a negativech legalizace a regulace konopí. Ze strany zastánců prohibice i neinformovaných žurnalistů přitom opakovaně zaznívají dávno vyvrácené nepravdy, které nemají oporu ani v odborných výzkumech z celého světa, ani v oficiálních statistikách států, jež konopí již legalizovaly. Přinášíme vám proto nový devítidílný seriál, v němž vás každé pondělí seznámíme s jedním z nejčastějších argumentů prohibicionistů a uvedeme ho na pravou míru.

Mýtus #7: Konopí vyvolává agresivní chování a rozvrací rodiny

Na rozdíl od alkoholu a jiných drog nefunguje podle výzkumů ani empirických zkušeností konopí jako spouštěč verbálně či fyzicky agresivního jednání. Konopí je naopak známé svými uklidňujícími účinky, které by mohly podle svědectví i případových studií pomáhat i pacientům například s autismem. 

V odborném žurnálu Addictive Behaviors byly v roce 2014 zveřejněny závěry studie pracovníků Tennesseeské univerzity, která se zabývala spojitostí mezi dvěma drogami (alkohol a konopí) a zvýšenou partnerskou agresivitou. Výsledky autoři okomentovali následovně: „Pravděpodobnost sexuálního a fyzického násilí byla vyšší každý den, kdy muž požil nějaký alkohol, a s přibývajícím množstvím nápojů se zvyšovala. Na druhou stranu užívání konopí v libovolném množství nezvyšovalo pravděpodobnost jakéhokoli typu agresivního chování.“

Tyto závěry potvrdil i rozsáhlý výzkum zveřejněný v dubnu roku 2018 v odborném časopise Journal of Economic Behavior and Organization, který zkoumal vliv legalizace na 21 okresů ve státech Washington a Oregon, kde byla před šesti, resp. čtyřmi lety ukončena prohibice konopí. Výsledky ukázaly, že po legalizaci došlo v těchto okresech k 15–30% poklesu znásilnění a k 10–20 poklesu krádeží. Jako jeden z hlavních důvodů uvádějí autoři fakt, že lidé žijící v místech s legálním konopím se méně opíjejí a méně užívají i další nebezpečné a “násilí vyvolávající” drogy jako třeba kokain. 


 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!