Aktuální článek
Vyvracíme mýty o legalizaci #8: Pravidelné užívání konopí způsobuje řadu závažných onemocnění

Vyvracíme mýty o legalizaci #8: Pravidelné užívání konopí způsobuje řadu závažných onemocnění

  • S volebním úspěchem Pirátské strany se v médiích rozvířila debata o možných přínosech a negativech legalizace a regulace konopí. Ze strany zastánců prohibice i neinformovaných žurnalistů přitom opakovaně zaznívají dávno vyvrácené nepravdy, které nemají oporu ani v odborných výzkumech z celého světa, ani v oficiálních statistikách států, jež konopí již legalizovaly. Přinášíme vám proto nový devítidílný seriál, v němž vás každé pondělí seznámíme s jedním z nejčastějších argumentů prohibicionistů a uvedeme ho na pravou míru.

Mýtus #8: Pravidelné užívání konopí způsobuje řadu závažných onemocnění

Posledních zhruba padesát let se vědci především ve Spojených státech snažili objevit závažná zdravotní rizika v důsledku jak občasného, tak pravidelného užívání konopí, leč neúspěšně. V důsledku prohibice se takřka nikdo nezabýval možnými pozitivními dopady na lidské zdraví, což se pozvolna začalo měnit až zhruba před dvaceti lety. Přesto se nikdy nepodařilo prokázat ani to, že by nadměrné kouření konopí mohlo způsobovat rakovinu nebo další závažná onemocnění plic. 

Jediné zdravotní riziko, na něž poukazují vládní výzkumy, se týká skutečnosti, že pravidelným a dlouhodobým kuřákům konopí hrozí o něco vyšší riziko rozvoje chronické bronchitidy. Studie, které měly prokázat, že konopí zvyšuje riziko rakoviny podobně jako tabák, naopak přišly se zjištěním, že u dlouhodobých kuřáků tabáku i konopí může mít konopný kouř určité protektivní účinky na plíce.

O dalších pozitivních účincích této byliny na lidské zdraví snad není nutné psát, jelikož jeho léčebné využití na celou řadu stavů a diagnóz je od roku 2013 legální i v České republice. Mezi tyto diagnózy a stavy patří například chronická bolest, spasticita (svalové křeče), nevolnost, zvracení či ztráta chuti k jídlu v souvislosti s onkologickými onemocněními, Touretteův syndrom a kožní nemoci. Ve státech, kde je léčba konopím legální delší dobu, jako například v Izraeli, Kanadě nebo Kalifornii, je seznam těchto diagnóz a stavů ještě mnohem delší a lze očekávat, že bude postupně rozšiřován i u nás, jelikož důkazů na podporu léčebných účinků konopí neustále přibývá.


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!