Lukáš Hurt pracuje jako překladatel, novinář, editor a vydavatel. Od…
Mýtus #8: Pravidelné užívání konopí způsobuje řadu závažných onemocnění
Posledních zhruba padesát let se vědci především ve Spojených státech snažili objevit závažná zdravotní rizika v důsledku jak občasného, tak pravidelného užívání konopí, leč neúspěšně. V důsledku prohibice se takřka nikdo nezabýval možnými pozitivními dopady na lidské zdraví, což se pozvolna začalo měnit až zhruba před dvaceti lety. Přesto se nikdy nepodařilo prokázat ani to, že by nadměrné kouření konopí mohlo způsobovat rakovinu nebo další závažná onemocnění plic.
Jediné zdravotní riziko, na něž poukazují vládní výzkumy, se týká skutečnosti, že pravidelným a dlouhodobým kuřákům konopí hrozí o něco vyšší riziko rozvoje chronické bronchitidy. Studie, které měly prokázat, že konopí zvyšuje riziko rakoviny podobně jako tabák, naopak přišly se zjištěním, že u dlouhodobých kuřáků tabáku i konopí může mít konopný kouř určité protektivní účinky na plíce.
O dalších pozitivních účincích této byliny na lidské zdraví snad není nutné psát, jelikož jeho léčebné využití na celou řadu stavů a diagnóz je od roku 2013 legální i v České republice. Mezi tyto diagnózy a stavy patří například chronická bolest, spasticita (svalové křeče), nevolnost, zvracení či ztráta chuti k jídlu v souvislosti s onkologickými onemocněními, Touretteův syndrom a kožní nemoci. Ve státech, kde je léčba konopím legální delší dobu, jako například v Izraeli, Kanadě nebo Kalifornii, je seznam těchto diagnóz a stavů ještě mnohem delší a lze očekávat, že bude postupně rozšiřován i u nás, jelikož důkazů na podporu léčebných účinků konopí neustále přibývá.