Aktuální článek
Editorial 46: Konopná máma

Editorial 46: Konopná máma

  • Není neobvyklé, že ženy, které mají zkušenosti s konopím a jeho blahodárnými účinky na zmírnění
  • nevolností, bolestí nebo depresí, o užívání konopí uvažují i během těhotenství nebo kojení. Zatímco
  • v obecné populaci je konopí relativně rozšířené, počet studií na téma vlivu konopí prostřednictvím
  • matky na nenarozený plod nebo kojené dítě výrazně pokulhává a často si, s ohledem na způsob
  • sběru a vyhodnocování dat, protiřečí. V kontextu skutečnosti, že právě ochrana dětí a nezletilých je
  • jedním z hlavních argumentů odpůrců regulace konopí, je toto nemile zarážející zjištění.

A protože jak baby, tak cannabis boom je v plném proudu, zaměřili jsme následující vydání magazínu právě na téma konopí v mateřství. Vzhledem k tomu, že matka nejsem a jistě nikdy nebudu, musel jsem za sebe nechat mluvit matky, které se pro občasné užívání konopí v těhotenství nebo bezprostředně po něm rozhodly. Žádná z dotazovaných neužívala konopí denně, ale jen v případě potřeby zmírnit fyzické či psychické obtíže, které mateřství provázejí. Neužívaly ho s tabákem a kouřily ho jen ve výjimečných případech – jako nejčastější formu užívání si totiž zvolily vaporizaci anebo konzumaci potravin s obsahem konopí. Na základě svých předchozích zkušeností v konopí hledaly především úlevu od bolestí, zvracení, nespavosti, nesoustředěnosti či nechutenství. Každá z dotazovaných přiznala, že než aby na obtíže bez přemýšlení užila konvenční léčiva, raději dala přednost malému množství konopí, u kterého spatřuje riziko především v jeho kouření, nikoli v látce samotné.

Na základě debat s matkami uživatelkami jsem nabyl dojmu, že každá příčetná matka velmi dobře ví, co dělá, respektive pro své dítě žádá to nejlepší a nikdy by ho zbytečně nevystavila žádnému riziku, které by ohrožovalo jeho zdraví nebo zdravý vývoj. Zároveň vím, že takový závěr může být subjektivně zkreslený a dost možná i vzdálený skutečnému dopadu konopí na vývoj dítěte, a tak nemohu než si přát, aby se odborníci společně se současnými i budoucími matkami na toto téma zaměřili a napomohli rozptýlit další opar neznáma, které konopí obestírá.

Kvalitní osivo a úrodnou hroudu vám přeje,

Robert Veverka
šéfredaktor

……………………………………………………………………………………………………………………….

10. ROČNÍK AKCE SEMÍNKA SENIORŮM V PLNÉM PROUDU!

Sdružení Legalizace.cz pokračuje ve své kampani, ve které rozdává semínka konopí všem dospělým lidem, kteří je hodlají využít k pěstování rostlin pro osobní potřebu samoléčby. Spolek je přesvědčen, že samopěstování konopí je právoplatný, bezpečný a levný způsob, jak si konopí pro osobní potřebu obstarat. Veškeré informace o kampani, včetně podmínek pro zaslání semínek, naleznete na internetové stránce www.legalizace.cz.

……………………………………………………………………………………………………………………….

MILLION MARIHUANA MARCH 2018 

V pořadí již 21. ročník demonstrace za legalizaci konopí odstartuje průvodem centrem Prahy na ostrov Štvanice už 5. května. Přidejte se a během mírumilovného happeningu svou účastí vyjádřete svůj nesouhlas s kriminalizací konopí a jeho uživatelů. Akce nabídne nejen koncerty a performance, ale i politickou diskuzi se zástupci parlamentních stran. Chybět nebudou ani tematické přednášky nejen o konopí, praktické workshopy, konopné tržiště, vaporizer lounge, prezentace českých i zahraničních neziskovek či zajímavý program pro děti. Veškeré informace na www.legalizace.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!